مدیریت بحران غافلگیر نشود یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
10 آذر 1397 ، دیدگاه 0
همه ساله با ورود فصل سرما شاهد بارش شدید باران و برف هستیم که این امر با توجه به شرایط جوی در استان مازندران بیشتر احساس می شود.

همه ساله با ورود فصل سرما شاهد بارش شدید باران و برف هستیم که این امر با توجه به شرایط جوی در استان مازندران بیشتر احساس می شود.

گاهی از این ایام با بارش کوچکترین باران، برف و طوفان شاهد قطعی برق و آب، آبگرفتگی معابر، کمبود سوخت و مسدودشدن راهها هستیم که این امر زندگی عادی مردم و به خصوص مشاغل را با مشکل مواجه می کند.

ضرورت دارد مسئولان نسبت به بهبود وضعیت زیرساخت های موجود اقدام لازم را صورت داده و ظرفیت ها به گونه ای باشد که شاهد کمترین میزان قطعی برق و آب، آبگرفتگی و خسارت در سطح شهرهای مازندران باشیم.

درست است مشکلات زیرساختی در استان مازندران ریشه ای است و چندین سال زمان می برد تا شاهد بهبود کامل سیستم زیرساختی استان باشیم اما هر چه زودتر شروع کنیم باز برای استان ما منفعت خواهد داشت.

استان مازندران از جمله مهم ترین استان های کشور است که سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر به این استان می آیند و از نظر جمعیت و وسعت جغرافیایی در سطح بالایی قرار دارد که نیاز می باشد از بهترین خدمات و امکانات برخوردار باشد و ضروری است مسئولان استان در تلاش باشند از اعتبارات و ظرفیت های ملی در این بحث استفاده نمایند تا هر ساله و در مواجهه با بارش برف و باران دست خود را بالا نگیریم و مدیریت بحران غافلگیر نشود.

سازمان مدیریت بحران کشور در آستانه فصل سرما اعلام کرد: با توجه به اینکه در آستانه فرا رسیدن فصل سرما هستیم و در این ایام نیز وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی ‌های باران و برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابه هنگام جوی افزایش می یابد، لذا طی نامه‌ای به تمامی استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از آنان خواسته شد که در راستای ارتقای آمادگی خود برای مقابله با هر نوع حادثه احتمالی مواردی را رعایت کنند.

نخستین مورد پاکسازی معابر و آبراهه ‌های زیر گذر جاده ‌ها و خطوط ریلی است که باید در تمام استانها و شهرها انجام شده و گزارشی از آن ارائه شود.

باید تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری به ویژه در مسیل ها و رودخانه‌ های داخل شهرها توسط شهرداری‌ ها انجام شده و نسبت به پاکسازی و لایروبی انهار و قنوات اقدام شود و رصد و بازبینی دوره‌ای پل‌ های کم ارتفاع توسط دستگاه های اجرایی ذیربط که عمدتا بهنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارت جانی و مالی می شود نیز جزو مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

اقدامات بازدارنده و جلوگیری از ساخت و سازها در حریم و بستر رودخانه ها باید انجام پذیرد و ضروری می باشد تا با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه‌ها برابر مقررات برخورد قانونی لازم انجام شود.

اتخاذ تمهیدات لازم برای تامین انرژی، ذخیره سازی امکانات و سوخت مورد نیاز استان در بخشهای مختلف، به ویژه پیش بینی ذخیره سوخت مایع کافی در نیروگاهها، نانوایی ها، مراکز درمانی و خدماتی و... از جمله دیگر بندهای مطرح شده در این نامه است.

ایجاد تمهیدات لازم و اطلاع رسانی به موقع به کشاورزان و باغداران در راستای پیشگیری از سرمازدگی محصولات باید انجام پذیرد و فراهم کردن تمهیدات لازم در خصوص حمل و نقل جاده ای و مسیرهای روستایی و مشکلات احتمالی ناشی از سیلاب، برف و کولاک و بهمن و یخبندان در جاده های کوهستانی و در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری نیز باید مورد توجه قرار گیرد و از هم اکنون نسبت به تامین و آماده سازی آن اقدام شود.

اتخاذ تدابیر و تمهیدات برای تامین کالاهای ترانزیتی و استراتژیک در مناطق تحت تاثیر، آمادگی لازم جمعیت هلال احمر استان در بخش های امداد و نجات، تجهیز پایگاه های امدادی و اسکان اضطراری و آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای استفاده از نیروهای نظامی و انتظامی استان برای خدمات رسانی در شرایط اضطراری باید در دستور کار قرار گیرد.

همچنین باید به منظور حفظ آمادگی و ارتقاء بخشی به پاسخگویی دستگاه‌ های اجرایی ذیربط برگزاری تمرین و مانورهای استانی و شهرستانی به صورت دور میزی و عملیاتی در دستور کار قرار گیرد.

تخلیه حاشیه نشینان رودخانه ها و سکونتگاه‌های پرخطر و تاکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه‌ ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه‌ ها و مسیل های درون شهری و برون شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه های سازمان هواشناسی و هشدار های این سازمان باید با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی و مراجع قضایی انجام شود.

امید است این فصل سرما را با کمترین مشکلات و خسارت سپری نماییم و ستاد مدیریت بحران بتواند به بهترین نحو ممکن عمل نماید.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0