ویلاسازی در حال تبدیل شدن به یک جریان در مازندران!
1 آذر 1397 ، دیدگاه 0
مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه ویلاسازی در حال تبدیل شدن به یک جریان در این استان است، گفت: در سال جاری حدود 4.5 درجه سانتی‌گراد در ارتفاعات دماوند افزایش دما رخ داده است و دما کاهش نیافت.

کمال آنلاین ؛ سیدمحمدرضا رضوی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه برای هیچ نهاد، گروه و یا محققی دلایل اثبات‌کننده فعالیت قله دماوند وجود ندارد، اظهار کرد: از نظر هواشناسی دو سیلاب اخیر در گزنک لاریجان به دلیل گرم شدن زمین و افزایش دما در آن منطقه باشد هر چند هنوز به تائید نهایی نرسیده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود 4.5 درجه سانتی‌گراد در ارتفاعات دماوند افزایش دما رخ داده است و دما کاهش نیافت، تصریح کرد: سیلاب دماوند به دلیل ذوب شدن برف‌ها اتفاق می‌افتد بدین معنی که به دلیل افزایش روزهای گرم در ارتفاعات، در اوج ساعت گرم روز برف‌ها آب می‌شوند و سیلاب به راه می‌افتد.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه هواشناسی این استان سه ایستگاه به منظور بررسی اقلیمی در دماوند تعبیه می‌کند، خاطرنشان کرد: داده‌ای که بخواهد نشان دهد دماوند فعال می‌شود یا خیر، اصلا وجود ندارد.

رضوی در ادامه با بیان اینکه بارش برف در ارتفاعات کاهش پیدا کرده است و از سویی دیگر برف‌ها حداقل یک ماه زودتر ذوب می‌شوند، تصریح کرد: مشکل اینجا است که در فصل بهار برف که ذخیره آبی در مازندران به حساب می‌آید ذوب می‌شود و فشار آبی بیش از اندازه‌ای را به این استان وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تعداد دفعاتی که بخواهد دما در قله دماوند در سال جاری به زیر صفر بیاید کاهش یافته است و دلیل اصلی آن گرمای زیاد است، تصریح کرد: در سال جاری شاهد جهش دمایی در ارتفاعات بودیم به طوری که دما در آن مناطق به 37 یا 38 درجه می رسید و هوا در آنجا گرم‌تر از جلگه بود.

رضوی با بیان اینکه ذوب شدن زودهنگام برف در مازندران موجب شده است تا جریان روانآب در رودخانه ها با آسیب رو به رو شود، اظهار کرد: زمانی که برف زودتر ذوب می شود و مصرف آب افزایش می یابد، باید به احداث سد روی بیاوریم، با وجود آنکه سدسازی در مجموع گزینه مناسبی نیست اما عدم احداث آن برای مازندران ضرر بیشتری دارد.

وی افزود: از سویی دیگر ویلاسازی به انداز فراوانی در حال انجام است به طوری که در منطقه‌ای که 500 خانوار حضور داشتند امروز به 3700 خانوار رسیده و چند برابر شده است و این امر موجب می‌شود آب در همان مناطق مصرف شود، به اتمام برسد و فرصتی برای رسیدن به اراضی پائین دست نداشته باشد.

مدیرکل هواشناسی مازندران با ابراز تاسف از اینکه ویلاسازی در کشور به یک جریان تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: ویلا در حال تبدیل شدن به خانه سوم پس از خانه‌های کنار دریا، شهر و ییلاق است و این امور موجب مصرف آب می‌شود به طوری که نمی توان آن را مدیریت کرد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0