اولین همایش مجمع سلامت شهرستان آمل برگزار شد+عکس
12 آبان 1397 ، دیدگاه 0
اولین همایش مجمع سلامت شهرستان آمل با حضور قائم مقام و معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل، رئیس و معاونین شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل، بخشداران، روسای بیمارستان ها، مدیرعامل مجمع خیرین شهرستان آمل، خیرین، NGOها، سمن ها و سفیران سلامت در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ اولین همایش مجمع سلامت شهرستان آمل با حضور قائم مقام  و معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل، رئیس و معاونین شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل، بخشداران، روسای بیمارستان ها، مدیرعامل مجمع خیرین شهرستان آمل، خیرین، NGOها، سمن ها و سفیران سلامت در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل برگزار شد.

دکتر  حسین رنجبران معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در اولین همایش مجمع سلامت شهرستان آمل با بیان اینکه ما به دنبال اجتماعی کردن سلامت هستیم  گفت : این امر از طریق مشارکت مردمی، مشارکت بین بخشی و عدالت در سلامت و افزایش سواد سلامت محقق می شود.

وی  سمن ها و خیرین را شرکای اصلی حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: سلامت یک مطالبه عمومی است و تنها مربوط به یک دستگاه اجرایی نیست و اگر همه در این راستا تلاش نکنیم به موفقیت دست پیدا نمی کنیم.

وی با بیان اینکه در دهه 60 بیش از 30 هزار نفر کشته بر اثر بیماری‌ های واگیردار در روستاها و شهرهای مختلف کشور داشتیم و امروزه این روند خیلی کاهش یافته است، اظهار داشت: اگر چه بیماری‌ های واگیردار در برخی از نقاط استان مازندران مشاهده می‌ شود اما باید این روند را به صفر برسانیم و برای رسیدن به این نقطه نیاز به مشارکت مردمی داریم.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه بیماری‌ های قلبی، کم تحرکی، دیابت و قند خون و  چاقی اساسی‌ ترین بیماری‌هایی‌ست که در بین مردم این استان مشاهده می‌ شود، افزود: این نوع بیماری‌ ها در شهرستان آمل در جایگاه مناسب کشوری قرار نگرفته است و دستگاه‌های اجرایی مرتبط باید برنامه‌ های متعددی در مقابله با این بیماری‌ ها بپردازند.

رنجبران با بیان اینکه باید برای بیماران غیرواگیردار گام مهمی برداشته شود تا همانند بیماری‌های واگیردار تسلط یابیم، افزود: این استان برنامه کانون سلامت در روستاها، شهرها و محلات آغاز کرده تا به تشکیل مجمع سلامت در شهرستان‌ ها برسد.

معاون علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: اکنون در مازندران 270 کانون سلامت محله تشکیل شده که با بیشترین کانون رتبه نخست کشوری را بین 31 استان کسب کرده است.

سیدجعفر رسولی معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه این شهرستان در سال‌ های اخیر در بخش توسعه زیرساختی بهداشت و درمان بسیار فعال بوده و به تجهیز بیمارستان‌ های دولتی پرداخته است، افزود: برای اولین بار در شمال کشور، آمل موفق شد تا هلی‌کوپتر هوایی 115 را برای انتقال مصدومان تصادفی جاده‌ای بیاورد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه توسعه نیروی انسانی در سال 70 با مشکل پزشک و پرستار مواجه بودیم اما امروزه در همه بخش‌های درمانی پزشک وجود دارد و کمبود نیروی انسانی نداریم، تصریح کرد: در بخش توسعه لوازم خدمات بهدشت و درمان نیز بسیار فعال و غنی هستیم اگر چه چیزی که مهم است در امر پیشگیری و آموزش باید ورود جدی یافت.

دکتر فرامرز اکبری مدیر شبکه بهداشت و درمان آمل با بیان اینکه مجمع خیران سلامت در سال 93 در این شهرستان راه‌اندازی شد و با شبکه بهداشت و درمان همکاری گسترده‌ای دارد، افزود: در این شهرستان 25 موسسه سمن مجاز فعالیت دارد به غیر از اینکه بسیاری دیگر از این موسسه‌های ثبت نشده با این شبکه تعامل داشته و به ارائه خدمت می‌ پردازند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان آمل با بیان اینکه در صبای سلامت با بکارگیری سفیران سلامت گام بزرگی برداشته شد و برنامه خودمراقبتی و گوره‌های خودیار در جذب بیمار کمک شایانی گردید، گفت: با راه‌اندازی کمپین‌ های متعدد در حوزه مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و سیگار گام اساسی در کنترل و پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی و اعتیاد در آمل برداشته شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0