2 گسل زیر پوست مازندران / نظارت کلید گمشده ساخت و ساز
6 آبان 1397 ، دیدگاه 0
آرمین حمزه نوا، کارشناس ارشد مهندسی عمران-زلزله، عضو نظام مهندسی ساختمان استان مازندران درباره گسل های این استان اظهار کرد: 2 گسل اصلی به طولی بیش از 10 کیلومتر که خود توانایی تولید زلزله را خواهد داشت در استان وجود دارد
آرمین حمزه نوا، کارشناس ارشد مهندسی عمران-زلزله، عضو نظام مهندسی ساختمان استان مازندران درباره گسل های این استان اظهار کرد: 2 گسل اصلی به طولی بیش از 10 کیلومتر که خود توانایی تولید زلزله را خواهد داشت در استان وجود دارد؛ گسل شمال البرز که از علی آباد کتول تا شهرستان تنکابن را به طول 300 کیلومتر در بر گرفته و گسل خزر که از گنبد تا آستارا می باشد و همچنین گسل بایجان، پلور، بلده، سیاه بیشه گسل های فرعی شهرستان آمل هستند که گسل بایجان در دهه های قبل خسارات زیادی به همراه داشت.
این استاد دانشگاه، زلزله را یک پدیده تصادفی دانست و بیان کرد: به هیچ وجه حتی بزرگترین دانمشندان دنیا و پیشرفته ترین دستگاه ها قادر به آنالیز و پیش گویی زلزله نیستند و فقط با استفاده از نکات ایمنی می توان در وقوع این گونه بلایای طبیعی آمادگی لازم را داشت وهوشیار بود. 
وی با بیان وضعیت نامناسب ساخت و سازهای کشور گفت: ساخت و سازها توسط افراد غیر حرفه ای انجام می شود که متخصص نیستند، مثل افرادی که از صنوف دیگر وارد این رشته شده اند و بدون اینکه درک درستی از علم مهندسی داشته باشند، فقط به پشتوانه منابع مالی که دارند این حرفه را انتخاب کرده اند.
عضو نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با بیان اینکه ساختمان های ضدزلزله وجود ندارند تاکید کرد: عناوینی مانند آجر ضد زلزله وجود خارجی ندارند، بلکه آجرهای هستند که کاهش وزن داشته و سبک بودن آنان در کم شدن خسارت موثر است و همچنین ساختمان های سازگار با زلزله که می توانند اثرات مخرب زلزله را کاهش دهند. 
وی نظارت را عامل اصلی در استحکام ساخت و سازها دانست و بیان کرد: در طراحی طبق آیین نامه رعایت می شود ولی اصل در اجراست که رعایت اصول ساخت و ساز که در آیین نامه عنوان شده به درستی انجام شود و مهندسین ناظر بر اجرا نظارت دقیق داشته باشند.
نظارت کلید گمشده ساخت و ساز
کارشناس ارشد مهندسی عمران-زلزله از کوتاهی برخی مهندسان ناظر در ساخت و ساز ابرازناراحتی کرد و ادامه داد: این یک خودزنی است؛ ولی واقعیت این است که برخی از مهندسان ناظر حتی نشانه ساختمان را هم نمی دانند، یکبار هم ندیده اند.
وی اولین راه برای ساخت و سازاصولی را حضور افراد متخصص خواند و خاطرنشان کرد: مهندسان نیز فقط به دنبال منافع مالی نباشند و به کیفیت فکر کنند، اگرچه بسیاری از مهندسین کشورمان متعهدانه کار می کنند و شاهد بودم برخی از منافع مالی خود کم می کنند تا ساختمانی که ساخته می شود اصولی باشد.
مهندس آرمین حمزه نوا با اشاره به استحکام ویلاهای که ساخته می شود گفت: در بسیاری از ویلاها از میله گرد استفاده نمی شود و بلوکی اند که بعد از مدتی ترک می خورد و با وجود زلزله استحکام کمتری دارد.
وی با بیان موقعیت ویژه اماکن عمومی اظهار کرد:مدارس، مراکزآموزشی و بیمارستان ها اهمیت ویژه ای برخوردارند که متاسفانه امروزه بسیاری از مدارس غیرانتفاعی خانه های قدیمی هستند که باید برای مجوز دادن این گونه  ساختمان ها نظارت بیشتری شود. 
آرمین حمزه نوا 80 درصد مساحت کشور را زلزله خیز دانست و عنوان کرد: بسیاری از مناطق کشورمان بر روی در گسل قرار دارد و باید اقدامات بهینه و ساختمان ها مهندسی تر ساخته شوند، در آمل اگر زلزله ای بین ۶ تا 7 ریشتر بیاید خرابی های زیادی خواهیم داشت.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0