لزوم وجود اماکن مناسب برای معلولین یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
2 آبان 1397 ، دیدگاه 0
حمایت از معلولین و افراد با نیازهای خاص باید به صورت ویژه و جدی از سوی مسئولین و دستگاههای مرتبط امر مورد توجه باشد و اقدامات ارزنده ای برای این عزیزان انجام پذیرد.

حمایت از معلولین و افراد با نیازهای خاص باید به صورت ویژه و جدی از سوی مسئولین و دستگاههای مرتبط امر مورد توجه باشد و اقدامات ارزنده ای برای این عزیزان انجام پذیرد.

معلولین و افراد بانیازهای خاص، حق زندگی بهتر را دارند و باید از همه فرصتها و ظرفیتها برای رفع مشکلات و دغدغه های آنان استفاده بهینه ای صورت پذیرد.

شرایط زندگی و محیط اجتماعی باید به گونه ای فراهم باشد تا معلولین و افراد بانیازهای خاص به راحتی بتوانند در جامعه و در میان آحاد مردم حضور پیدا کرده و ایفای نقش نمایند.

قانون حمایت از حقوق معلولین مصوب مجلس شورای اسلامی همه اماکن عمومی شامل بیمارستان ها، ادارات دولتی، مدارس، مجتمع های تجاری و هتل ها را مکلف به رعایت مناسب سازی برای معلولان کرده است.

قانون در راستای مناسب سازی اماکن برای معلولین و افراد بانیازهای خاص داریم اما تعداد بسیار کمی از این اماکن در استان مازندران برای عبور و مرور بهتر و راحت تر معلولین و افراد ناتوان جسمی ایجاد گردیده است که ضرورت دارد نگاه ویژه ای در این مسیر وجود داشته باشد.

در ساخت و سازهای جدیدی که صورت می گیرد باید به بحث مناسب سازی اماکن ویژه معلولین و افراد بانیازهای خاص توجه شایسته ای انجام شود و این امر به عنوان یک فرهنگ عمومی تبدیل گردد زیرا که معلولین نیز باید به بهترین نحو ممکن از حقوق شهروندی برخوردار باشند.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که معلولین و افراد بانیازهای خاص با آن روبرو می باشند بحث عدم مناسب سازی محیط شهری است که نیاز می رود شوراهای اسلامی شهرهای استان و شهرداران مازندران با جدیت بیشتری به این مقوله و رفع مشکلات معلولین پرداخته و برنامه ریزی و اقدام عملی شایسته ای در این مسیر داشته باشند.

اگرچه در استان مازندران اقدامات خوبی برای مناسب سازی شرایط و بهبود امور معلولین و افراد بانیازهای خاص مانند افتتاح اولین استخر ویژه معلولان شمال کشور در ساری، افتتاح زبانکده ویژه نابینایان در آمل، کلنگ زنی نخستین پارک ویژه معلولین در آمل و... صورت گرفته است که با ایجاد چنین فضاهایی خدمات بهینه به این قشر انجام شده و بهره گیری آنان از تمامی امکانات و تامین آسایش و رفاه، در دستور کار قرار گرفت که امید می رود در تمام شهرهای استان استمرار داشته باشد.

امید است با همت و تلاش ویژه همه دستگاههای اجرایی، زمینه های لازم برای اجرایی شدن قوانین مصوب حمایتی در مورد معلولین و افراد بانیازهای خاص به منظور استفاده بهینه از خدمات و امکانات عمومی، رفاهی، فرهنگی، آموزشی، اشتغالزایی و در نهایت برابری و محقق شدن مطالبات جامعه معلولین فراهم گردد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0