صادرات 80 درصدی گل و گیاه مازندران/ سند توسعه گل تدوین می شود
30 مهر 1397 ، دیدگاه 0
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: گل و گیاه یکی از هفت محصول اقتصادی و استراتژیک مازندران است که سند توسعه آن در حال تدوین است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عزیزاله شهیدی‌فر در جلسه هماهنگی برگزاری ششمین جشنواره گل و گیاه که در شورای شهر بابل برگزار شد با بیان اینکه متاسفانه ایران جایگاه خوبی در مصرف گل و گیاه در دنیا ندارد، گفت: گل و گیاه یکی از هفت محصول اقتصادی و استراتژیک مازندران است که سند توسعه آن در حال تدوین است.

 

وی با اشاره به اینکه تولید گل و گیاه در مازندران از جایگاه بالایی برخوردار است، ادامه داد: سالانه 400 میلیون واحد گل و گیاه در مازندران تولید می‌شود که بر این اساس رشد 5 درصدی را در برنامه ششم توسعه شاهد خواهیم بود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران صادرات گل و گیاه از مازندران به خارج کشور را کمتر از یک درصد اعلام کرد و افزود: این عدد در برنامه درازمدت به 10 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

 

این مسؤول از صادرات 80 درصدی گل و گیاه مازندران به سایر استان‌ها خبر داد.

 

شهیدی‌فر با اشاره به اینکه سرانه مصرف گل در دنیا 200 شاخه است که در ایران حدود 10 شاخه در سال است، گفت: صادرات گل در ایران 24 میلیون دلار است در حالیکه این رقم در دنیا 20 میلیارد دلار است.

 

وی بیان کرد: چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به تولید و صادرات گل در استان شده است و جهاد کشاورزی برنامه‌های مدونی در احداث گلخانه‌ها و فضای باز تولیدات گل در دست اقدام دارد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: 165 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به مازندران اختصاص یافت که 130 میلیارد تومان در بخش کشاورزی جذب شد و بخش عمده‌ای از این تسهیلات در حوزه گل و گیاه بوده است.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0