لزوم توجه به ظرفیت های روستایی یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
19 مهر 1397 ، دیدگاه 0
برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیاز می باشد تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی روستایی داده شود تا بتوانند نسبت به توسعه کسب و کار خود اقدام نمایند که تحقق این امر مهم به کارآفرینی روستایی جلوه خوبی داده و شاهد کاهش بیکاری و افزایش اشتغال جوانان روستاها خواهیم بود.

15 مهر روز ملی روستا توسط شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور ارج نهادن به روستاییان و فرهنگ روستایی تصویب شد که فرصت خوبی می باشد تا به ظرفیت های روستایی پرداخته شده و با تاکید بر نقش و جایگاه عظیم روستاها در کشور، برای پیشرفت و توسعه آن برنامه ریزی کرد.

روستاها پتانسیل بسیار عظیمی هستند که نیاز می رود ضعف ها و مشکلات موجود در آن مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار گرفته و تفکری شایسته همراه با اقدام عملی در این مسیر صورت پذیرد.

در سال های اخیر نگاه خوبی نسبت به روستاها برای توسعه وجود دارد که شاهد آن هستیم بسیاری از امکانات مهم زندگی همراه با اجرای طرح هادی، احداث سالن های ورزشی و بوستان های روستایی ایجاد گردیده است و روند اختصاص بودجه های لازم برای این منظور نیز وجود دارد.

حوزه کشاورزی به روستاها وابسته است و قالب محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور از طریق تلاش و دسترنج روستاییان زحمتکش تامین می گردد که به همین منظور نیاز می رود از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری بعمل آید.

برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیاز می باشد تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی روستایی داده شود تا بتوانند نسبت به توسعه کسب و کار خود اقدام نمایند که تحقق این امر مهم به کارآفرینی روستایی جلوه خوبی داده و شاهد کاهش بیکاری و افزایش اشتغال جوانان روستاها خواهیم بود.

روستا کانون کشاورزی است و نیاز می رود از همه فرصت ها برای توسعه این امر استفاده شود که تولید برنج در استان مازندران به عنوان مرکز تولیدات کشاورزی در روستاها می باشد و نیاز می رود مسئولان با جدیت پای کار بوده و حمایتگر کشاورزان زحمتکش و سخت کوش باشند و بسته های حمایتی ویژه ای برای این عزیزان تلاشگر تدارک ببینند.

اجرای اقدامات ویژه هر روستا یک طرح نیز اقدام خوبی است که ضرورت دارد بخشداری ها و دهیاری بتوانند نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام نموده و نسبت به اجرای یک طرح خوب اقتصادی برای توسعه اشتغال در روستا اقدام لازم صورت دهند.

توجه به توسعه گردشگری امر مهمی است و می تواند برای پیشرفت اقتصاد روستایی نقش مهم و اثرگذاری داشته باشد که بوم گردی به عنوان بخش ویژه ای از گردشگری منجر به تقویت و رونق اقتصاد و اشتغال محلی و روستایی و همچنین باعث حفاظت از طبیعت و سبک زندگی بومی می شود.

سالانه حدود 20 میلیون نفر به مازندران سفر می کنند که ظرفیت مناسبی برای این استان در گردشگری ایجاد می کند، معیشت و منبع درآمد بسیاری از ساکنان مازندران از راه گردشگری تامین می گردد و در زندگی مردم از حساسیت بسیاری برخوردار است که اقامتگاه های بوم گردی خود به عنوان جاذبه ای توریستی باعث جذب گردشگران به مناطق محلی و روستایی و رونق صنعت گردشگری می شود که ضرورت دارد حمایت های ویژه ای برای احداث این مراکز صورت گیرد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0