مراسم بزرگداشت مقام سالمند به مناسبت روز سالمندان در بهزیستی مازندران برگزار شد +عکس
10 مهر 1397 ، دیدگاه 0
مدیرکل بهزیستی مازندران :برخورداری از یک زندگی مستقل و با کرامت حق همه سالمندان است

ساری /به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ سید سعید آرام در این مراسم با بیان اینکه سالمندی و افزایش سن از افتخارات انسان محسوب می شود گفت: در دین مبین اسلام به سالمندی و کهلوت سن احترام ویژه ای گذاشته می شود که نشان دهنده اهمیت دوره سالمندی است و برخورداری از یک زندگی مستقل و با کرامت نیز حق همه سالمندان است.

وی با بیان اینکه سالمندی و افزایش طول عمر مشکلات خاص دوره خود روبرو است گفت: اگر برای دوران سالمندی فکر و برنامه ریزی نکنیم مشکلاتی پدید خواهد آمد و اکنون روند جمعیت نیز رو به سالمندی پیش می رود.

آرام یادآور شد:طبق سرشماری هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور سالمند هستند و مازندران بعد از گیلان رتبه دوم جمعیت سالمندی را دارد.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه ۱۲ درصد جمعیت مازندران را سالمندان تشکیل می دهند و ۱۸ درصد جمعیت سالمندی استان نیازمند دریافت خدمات ویژه هستند خاطر نشان کرد:مازندران به سمت جامعه پیر پیش می رود و باید برای این جامعه برنامه ریزی ویژه ای صورت گیرد.

وی گفت: تا سال ۲۰۲۵ جمعیت سالمندی در کشور به بیش از ۱۰ درصد می رسد و درحال حاضر در مازندران از هر پنج نفر یک نفر سالمند خواهند بود و در سال ۲۰۵۰ این رقم بیشتر شده و به 30 درصد خواهد رسید.

آرام برنامه ریزی را برای قشر سالمند مهم دانست و گفت: بیش از ۸۰ درصد سالمندان مستقل هستند و نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارند فقط باید مهارت های دوره سالمندی را کسب کنند اما ۱۳ درصد سالمندان نیمه وابسته و نیازمند کمک هستند و ۵ درصد سالمندان کاملا وابسته هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۸ درصد جمعیت ۴۰۲ هزار نفر سالمند استان نیازمند خدمات ویژه هستند تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار نفر از خدمات حمایتی و توانبخشی بهره مند هستند و تا پایان برنامه ششم باید ۵۰ درصد سالمندان را تحت پوشش قرار دهیم و اکنون از برنامه جلوتر هستیم.

وی با بیان اینکه رشد جمعیت سالمندی در کشور سه برابر شده است عنوان کرد:این نشان می دهد که از هم اکنون باید برای سالمندان برنامه ریزی درستی داشته باشیم زیرا این مسیر را باید همگی طی کنیم.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0