ضرورت ترویج و نهادینه سازی فرهنگ وقف در جامعه
4 مهر 1397 ، دیدگاه 0
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل : وقف از دیرباز ریشه در مذهب و دین و مردم ما دارد که اولین واقف در جهان اسلام نبی مکرم اسلام بودند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال انلاین ؛ حجت الاسلام محمد هادی بهرامی رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل در جلسه ستاد شهرستانی احیاء ترویج فرهنگ وقف در جامعه که با حضور معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه آمل، مدیران و نمایندگان ادارات برگزار شد با اشاره به اهمیت دادن به موضوع وقف در جامعه گفت: وقف از دیرباز ریشه در مذهب و دین و مردم ما دارد که اولین واقف در جهان اسلام نبی مکرم اسلام بودند.

 وی با بیان اینکه تفکری که دراسلام ایجاد می شود باقی خواهد ماند افزود: در طول تاریخ اسلام الگوهای فراوانی همانند مولای متقیان حضرت علی(ع) که چاهی حفر می کردند و آن را وقف عام می نمودند وجود دارد.

وقف یکی از عوامل بسیار مهم و کلیدی در اقتصاد مقاومتی است

 رییس اداره اوقاف و امور خیریه آمل عنوان داشت: وقف یکی از عوامل بسیار مهم و کلیدی در اقتصاد مقاومتی است و حتی یکی از موارد مهم تعیین کننده می باشد که بهترین گزینه می تواند وقف و موقوفات باشد.

 بهرامی با اشاره به اینکه یکی از صفات بارزی که خداوند به بشر می دهد مالکیت است ادامه داد: واقف  در حقیقت مالکیت را از خودش سلب می کند و به خداوند برمی گردد که ماندگار می شود.

 وی با تاکید بر اینکه وقف اختصاص به اسلام ندارد گفت: وقف منحصر به دین اسلام نبوده و در سایر ادیان الهی نیز در طول تاریخ وجود داشته، ولی پیامبر ما آن را کمال بخشیده و گسترش داده است.

وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت خدمات‌ رسانی داشته و دارد

 وی اشاره کرد: وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت خدمات‌ رسانی داشته و دارد که همه می‌ توانند به‌ صورت موضوعی و مستند این خدمات را به مردم معرفی کنند.

فرهنگ وقف در جامعه ترویج و نهادینه شود 

رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان آمل با بیان اینکه فرهنگ وقف در جامعه ترویج و نهادینه شود  تصریح کرد: فرهنگ وقف از مهمترین پدیده‌های پسندیده انسانی است و پیشینه تاریخی در فرهنگ دینی ما دارد و به عنوان یک سنت حسنه‌ای محسوب می‌شود که باعث تقویت جنبه‌های علمی اسلام و رفع مشکلات مردم می‌ شود.

وی با تاکید بر آشنایی بیشتر مردم بخصوص نسل جوان با فرهنگ وقف، خاطرنشان کرد: مشارکت قشرهای مختلف مردم به ویژه روحانیان، مسوولان و دستگاه‌های مرتبط فرهنگی در ترویج فرهنگ وقف ضروری است.

بهرامی خاطرنشان کرد: باید حقوق وقف، نقش اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی آن برای مردم بازگو شود تا کسانی که تمایل به وقف دارند به این امر خیر روی آورند.

وی اشاره کرد: در صورت معرفی درست ابعاد، انگیزه و هدف مقدس وقف در جامعه، علاوه بر آشنایی بیشتر مردم با آثار معنوی سنت حسنه وقف، نه تنها در آن اموال از یکدیگر سبقت می گیرند بلکه تلاش می‌کنند، بهترین اموال را در راه خدا وقف کنند.

شهرستان آمل با داشتن بیش از 1100 موقوفات انتفاعی و منفعتی دارای 37 هزار رقبه می باشد

وی تاکید کرد: شهرستان آمل با داشتن بیش از 1100 موقوفات انتفاعی و منفعتی دارای 37 هزار رقبه می باشد که متاسفانه بزرگترین بدهکاران به موقوفات ادارات شهرستان آمل هستند.

 رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل گفت: 95 درصد موقوفات شهرستان آمل صرف عزادارای و مراسمات مذهبی می شود که نشان از دیانت و مذهبی بودن دیار علویان آمل دارد.

نیازهای جدید وقف در جامعه

بهرامی به نیازهای جدید وقف در جامعه اشاره کرد و افزود: اگر وقف در زمینه های قرآن، مسائل فرهنگی، دارو، درمان، دستگیری از نیازمندان و علم و فناوری باشد نسل جدید به وقف روی خواهد آورد و موقوفات تازه شکل می گیرد.

 قدرت اله نائیج نژاد معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه آمل با تشکر از پیگیری های ریاست اداره اوقاف و امور خیریه آمل در زمینه هدایت وقف های جدید به سمت نیازهای جامعه گفت: در کنار تشویق مردم به وقف، باید جهت وقف را با توجه به نیازهای جامعه مشخص کرد و از موقوفات تکراری جلوگیری شده و پس از تحقیق مشخص شود که نیازهای روز جامعه کدامند تا موقوفات به آن سمت هدایت گردد.

وقف یک امانت است که باید بدرستی از آن صیانت شود

وی اضافه کرد: وقف یک امانت است که باید بدرستی از آن صیانت شده و در مسیر نیت واقف اجرایی شود تا این سنت حسنه همچنان جاری باشد.

وی اظهار داشت: برکات سنت حسنه وقف در زندگی فردی و اجتماعی افراد همواره ماندگار است.

سنت وقف همواره از سوی امامان و معصومین به مسلمانان توصیه شده است

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه آمل با بیان اینکه سنت وقف همواره از سوی امامان و معصومین به مسلمانان توصیه شده است خاطرنشان کرد: آدمی می تواند علاوه بر دوران حیات، پس از مرگ از آثار و برکات ماندگار وقف بهره مند شود.

 در این جلسه مقرر شد ستاد احیاء ترویج فرهنگ وقف در جامعه آمل با حضور ائمه جمعه، مسئولین و خیرین به صورت ماهانه برگزار شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0