نشست هم اندیشی مسئولین امور فرهنگی بهزیستی سراسر کشور برگزار شد
21 شهریور 1397 ، دیدگاه 0
مدیر کل بهزیستی استان مازندران: موضوع فرهنگ و مسائل فرهنگی همیشه دارای اهمیت بوده است

ساری - خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : دکتر آرام مدیر کل بهزیستی استان مازندران در نشست هم اندیشی مسئولین امور فرهنگی بهزیستی سراسر کشور که در خزر آباد برگزار شد تلاش ها و هزینه ها در حیطه بهزیستی  سرمایه گذاری محسوب می شود و جامعه از آن سود می برد.

وی در حوزه فعالیت های بهزیستی که گروه هدف جامعه محسوب می شوند موضوع فرهنگ و مسائل فرهنگی را دارای اهمیت ویژه دانست و خاطرنشان کرد:در حوزه مسائل و آسیب های اجتماعی باید به آن بسیار توجه کرد.

دکتر آرام در ادامه اظهار کرد:همه ما به شکلی با مسائل و موضوعات آسیب های اجتماعی دست به گریبان هستیم و دلیل آن نیز بحث فرهنگ می باشد و هرجایی که از لین موضوعات فاصله گرفتیم مشکلات و موضوعات مختلفی برای ما صورت گرفته است.

این مسئول اولویت بهزیستی را برنامه های زیربنایی و توسعه ای دانست و افزود:هرجا که توسعه زیربنایی داشتیم و در کنار آن فرهنگ و مسائل مربوط به آن را فراموش کردیم در آن برنامه موفق نبوده ایم.

 وی با اشاره به اهمیت اولویت موضوع فرهنگ در همه عرصه ها گفت:مهم ترین گام در آسیب های اجتماعی اهمیت دادن به حوزه می باشد و باید به آن به عنوان یک فعالیت زمینه ای نگاه کنیم.

سید سعید آرام افزود:برای برنامه های سازمانی نیاز به برنامه های فرهنگی داریم و برای آن نیز باید برنامه ریزی و هدفمندی در نظر گرفت.

این مسئول در ادامه گفت:در بحث تربیت فرزندانمان در مراکز شبانه روزی نیاز به اهمیت دادن به مسائل فرهنگی داریم و متاسفانه در این بخش هنوز الگوی تدوین شده ای نداریم.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به بحث طلاق خاطر نشان کرد:در حوزه کاهش مسائل طلاق نمیتوانیم موفق باشیم مگر آنکه مسائل فرهنگی را در آن بگنجانیم و با تغییر رویکرد و روش حتی در مسائل مربوط به اعتیاد یا فرزندانمان در این موضوع میتوانیم موفق باشیم و به نقطه مطلوب برسیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه های خوبی در حوزه فرهنگی در حال صورت گرفتن است گفت: گاهی انسان ها در جایگاهی قرار میگیرند که کردار و رفتارشان بسیار تاثیرگذار است و در بهزیستی نیز اینگونه بوده و آموزش های مسئولان بهزیستی بسیار تاثیر گذار است.

وی به همه همکاران خود در بهزیستی توصیه کرد از رویکردهای نوین بهره گیرند و نیازهای جامعه هدف خود را شناسایی کنند و با توجه به موضوعات اجتماعی موجود به اطلاعات نوین مسلط باشند تا بتوانند به خواسته خود در جامع هدف بهزیستی برسند.

مشکلات با قدرت عظیم  و حمایت های اثرگذار حل می شوند

در ادامه حجت الاسلام  سید مهدی سید محمدی مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با اشاره به اینکه ماهیت کار فرهنگی سخت و زمان بر است گفت:اگر قدرت عظیم و حمایت اثرگذاری باشد به راحتی می شود به مشکلات فائق آمد و پیشرفت کرد.

وی افزود: مدیران نباید به حوزه اجتماعی و فرهنگی نگاه مالی و پولی داشته باشند،زیرا در بستر فرهنگی با پول نمی شود برنامه ای را پیش برد.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حمایت های مالی در حوزه آسیب های فرهنگی و اجتماعی می تواند پشتوانه موثری باشد، افزود: تفکر بودجه محور و اعتباری، برنامه های حوزه فرهنگی را محدود و خلاقیت را از مدیران می گیرد.
این مسئول با اشاره به اینکه همه باید شرایط فعلی کشور را درک و با دولت و نظام همگام باشیم، گفت: استفاده از منابع غیرسازمانی از اقدامات مطلوب برای کاهش فشارهای مالی به دولت و ادامه روند برنامه های فرهنگی – اجتماعی است.
سید محمدی همچنین اظهار کرد: بهره مندی از منابع مالی و انسانی غیر دولتی می تواند عموم مردم را برای مباحث فرهنگی پای کار آورد و اقدامات مردمی برای مردم انجام شود.
وی گفت: در زمینه فرهنگی نیز بهزیستی در چند سال اخیر اعتبارات مناسبی را تامین کرد و در این زمینه سازمان بهزیستی از هیچ کمک مالی و غیر مالی در حد توان دریغ نمی کند اما موانع در این مسیر بسیار است.

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0