ماه محرم رسید یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
21 شهریور 1397 ، دیدگاه 0
ماه محرم ماه خون و قیام فرارسید که ضروری می باشد از این ایام نورانی در جهت تعالی معنوی خود بهره گیری کرده و بتوانیم در مسیر سعادت و رستگاری حقیقی قرار گیریم.

ماه محرم ماه خون و قیام فرارسید که ضروری می باشد از این ایام نورانی در جهت تعالی معنوی خود بهره گیری کرده و بتوانیم در مسیر سعادت و رستگاری حقیقی قرار گیریم.

محرم فرصت خوبی می باشد تا انسان بتواند با اهداف قیام سرور و سالار شهیدان بیشتر آشنا شده و به مراتب والایی دست پیدا نماید که مقام معظم رهبری در بیان اهمیت عزاداری ها فرمودند: برخی کارهاست که پرداختن به آنها، مردم را به خدا و دین نزدیک می‌کند. یکی از آن کارها، همین عزاداری های سنتی است که باعث تقرب بیشتر مردم به دین می ‌شود. این‌که امام فرمودند عزاداری سنتی بکنید به خاطر همین تقریب است. در مجالس عزاداری نشستن، روضه خواندن، گریه کردن، به سروسینه زدن و مواکب عزا و دسته ‌های عزاداری به راه انداختن، از اموری است که عواطف عمومی را نسبت به خاندان پیغمبر، پرجوش می‌کند و بسیار خوب است.

ضرورت دارد از این ایام نورانی استفاده درستی داشته باشیم و ضمن حفظ شعائر فرهنگ عاشورایی بتوانیم عزاداری درستی صورت داده و از ورود هرگونه خرافات در برنامه های عزاداری خودداری کنیم که متأسفانه به خاطر عدم آگاهی، برخی مسائلی ایجاد می گردد كه سبب خدشه‌ دار شدن اهداف فرهنگ عاشورايی می ‌شود و نیاز می رود بیش از توجه به ظواهر و بهره گیری از شور حسینی، تلاش کنیم تا شعور حسینی را در وجودمان تقویت کنیم.

سیاه پوش نمودن سطح شهر از جمله کارهای مهم است و نیاز می رود دستگاههای متولی به این امر مهم توجه نمایند که شهر آمل به عنوان پایتخت علویان و از جمله شهرهای پیشرو در حوزه دین مداری است و باید حال و هوای محرم به خود داشته باشد.

برگزاری برنامه های شاخص عزاداری از جمله تجمع بزرگ بصیرت عاشورایی از اقدامات ارزنده ای است که نیازمند این می باشد تقویت گردد و حرکت های باارزش فرهنگی صورت پذیرد.

نیاز است تلاش شود کلیه مراسمات همراه با تقویت معنویت و بصیرت دینی انجام شود و از ورود هرگونه خرافات جلوگیری گردد.

استفاده از نمادهای عزاداری همچون علم و کتل در دسته جات عزادارای صورت می گیرد که نیاز می باشد حتی الامکان استفاده از این ابزار را کمتر کرده و تلاش کنیم کیفیت برنامه های عزاداری سرور و سالار شهیدان را تقویت کنیم.

استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی در نذری ها از جمله برنامه هایی است که باید در ماه محرم به آن توجه کنیم زیرا این روزها استفاده از سفره های یکبار مصرف و ظروف پلاستیکی بسیار افزایش پیدا می نماید که تهدید بزرگی برای سلامت مردم محسوب می شود و مدت زمان بسیاری طول می کشد تجزیه شوند که به همین دلیل آلودگی هایی را به وجود می آورند و ضرورت دارد تا می توانیم سفره ها و ظروف پلاستیکی کمتری استفاده نماییم.

به خصوص در ماه محرم باید توجه داشته باشیم و از ریختن پسماندهای حاصل از نذری ها بر روی زمین خودداری نماییم که تلاش برای حفظ محیط زیست از جمله امور مهم و نشانگر فرهنگ شهروندی است.

هر منطقه ‌ای بنا بر آداب و سنن و شیوه‌ های مختلف زندگی، آیین ‌های ویژه ‌ای در ماه محرم اجرا می‌ کنند که برخی ها قدمت بسیاری دارد و از گذشتگان برای نسل امروز به یادگار مانده است که در شهرستان آمل نیز چنین برنامه هایی همچون نخل گردانی ها و دسته روی ها را داریم که باید سنت های خود را به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است حفظ کنیم.

 

 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0