مطبوعات محلی را دریابیم یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
10 شهریور 1397 ، دیدگاه 0
امروز مطبوعات محلی با مشکلات و معضلات بسیاری روبرو هستند که نیاز می رود برنامه ریزی دقیق و ساماندهی شده ای همراه با اقدام عملی در این حوزه صورت پذیرد تا شاهد اقدامات اساسی برای بهبود وضعیت نشریات باشیم.

امروزه نشریات از اهمیت بسیاری برخوردار هستند که توجه ویژه به آنها می تواند نقش بسزایی در راستای توسعه فرهنگ عمومی جامعه و افزایش سطح معلومات و آگاهی های مردم داشته باشد.

انتشار مداوم مطبوعات محلی در ارتقای روحیه مطالبه گری اثرگذار بوده و به مسائل و مشکلات موجود در هر شهر و استانی می پردازد که راهگشای تحلیل و تبیین مسائل مختلف برای پیشرفت و توسعه همه جانبه خواهد بود.

مازندران از جمله استان های کشور می باشد که در حوزه مطبوعات محلی پیشگام و پیشتاز است و در ردیف استان های دارای بیشترین مجوزهای صادره در حوزه روزنامه، هفته نامه، دوهفته نامه و مجلات قرار دارد.

برنامه های هفته خبرنگار امسال در شهرهای مختلف استان به نحو شایسته ای در راستای تجلیل از اصحاب رسانه و خبرنگاران برگزار گردید و ضمن سپاس از فعالان این عرصه، مسائل و مشکلات حوزه خبرنگاری تبیین گردید و مسئولان نیز وعده های بسیاری برای رفع مسائل و مشکلات دادند که در انتظار خواهیم بود این وعده ها به مرحله عمل برسد.

امروز مطبوعات محلی با مشکلات و معضلات بسیاری روبرو هستند که نیاز می رود برنامه ریزی دقیق و ساماندهی شده ای همراه با اقدام عملی در این حوزه صورت پذیرد تا شاهد اقدامات اساسی برای بهبود وضعیت نشریات باشیم.

یکی از مهم ترین مشکلات مطبوعات محلی درخصوص افزایش قیمت کاغذ می باشد که روز به روز شاهد بالارفتن قیمت ها می باشیم و در هفته های اخیر و با بالارفتن قیمت دلار، 30 درصد قیمت کاغذ در چاپخانه ها افزایش داشته است.

ضعف نظارت بر توزیع آگهی های دولتی از جمله دیگر دغدغه ها است که ضرورت دارد ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و دیگر نهادهای مرتبط ورود جدی در این قضیه داشته باشند تا حق به حق دار برسد و بی عدالتی در این مسیر وجود نداشته باشد که برای نمونه شاهد می باشیم در طول نزدیک به یک سال از چاپ منظم هفته نامه آوای کمال، حتی یک آگهی دولتی از سامانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به تنها هفته نامه فعال شهرستان آمل داده نشده است و جای سوال می باشد شهرستان آمل که حجم گسترده ای از آگهی ها را دارد چرا نشریات این شهرستان بی بهره اند و آگهی ها به سوی مناطق دیگر برای چاپ می رود که نتیجه اش این خواهد شد یکی از هفته نامه های قدیمی شهرستان آمل، نزدیک به یک سال است دیگر چاپ نمی کند.

ساماندهی توزیع یارانه های مطبوعاتی نیز از دیگر خواسته ها است که باید اذعان داشت در این دوره و با تدبیر و اقدام خوب دکتر سلطانی فر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسبت به توزیع فصلی یارانه ها اقدام می گردد که این اتفاق خوب جای تقدیر دارد اما نیاز است با توجه به افزایش سرسام آور قیمت در بخش های مختلف و بالارفتن هزینه تمام شده چاپ نشریات، میزان واریزی به نشریات افزایش پیدا نماید و این پرداختی متناسب با بالارفتن قیمت ها باشد.

امروز مطبوعات کشور حال و روز خوشی ندارد کما اینکه در نشست هم اندیشی اعضای انجمن مدیران رسانه کشور با جمعی از اعضای هیئت رییسه مجلس، کمیسیون فرهنگی و مسئولان معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که فروردین ماه در تهران برگزار گردید پیش بینی چنین روزهایی را می کردم و بیان نمودم مشکلات اقتصادی در پی افزایش سرسام آور قیمت کاغذ، پایین بودن هزینه دریافتی آگهی ها و نبود آنچنانی بازار تقاضا، گریبان گیر رسانه های محلی شده است که ضرورت دارد برای برون رفت از این وضعیت فکر چاره ای کرد و اگر حمایت درست و اصولی از رسانه های محلی نباشد؛ آینده خوبی در انتظار نیست.

در شرایط کنونی و با موج جدید افزایش قیمت ها، خبرهای ناخوشی از تعطیلی نشریات و روزنامه های کشور به گوش می رسد که این خبر ناراحت کننده به استان مازندران نیز رسید و امید می رود که مسئولان امر عزم جدی برای یاری مطبوعات در شرایط سخت موجود داشته باشند.

 

 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0