آقایان! اجازه دهید مازندران بدون چالش درمسیر توسعه گام بردارد
23 مرداد 1397 ، دیدگاه 0
درنشست اخیر اعضای شورای برنامه ریزی مازندران؛ مقرر می‌شود یک منطقه آزاد و 6 منطقه ویژه در این استان ایجاد شود.

در نشست اخیر اعضای شورای برنامه ریزی مازندران؛ مقرر می شود یک منطقه آزاد و 6 منطقه ویژه در این استان ایجاد شود به این ترتیب که در بندر امیرآباد بهشهر منطقه آزاد تجاری و درشهرهای رامسر، نوشهر، نور و فریدونکنار، آمل و محمود آباد منطقه ویژه ایجاد شود.

این مصوبه با حواشی مختلفی همراه شده و نمایندگان برخی شهرهای استان در مجلس در واکنش به این تصمیم اظهاراتی را به عمل آورده اند که به نوعی احساس می شود؛ سهم خواهی درمیان است.

نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت این مصوبه را نوعی اقدام احساسی از سوی استاندار و بازی با شان مردم غرب استان توصیف می کند و از استاندار تقاضای بازنگری دارد.

نماینده بابل هم گفته: "این چه نوع سیاستگذاری و برنامه ریزی است که مهمترین شهرتجاری شمال کشور را نادیده می گیرد" و اعتقاد دارد که" استاندار مازندران باید تجدید نظرکند".

این نماینده مجلس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه مازندران را غیرکارشناسی خوانده و خواستارتجدید نظر در آن شده است.

بابلسری ها هم از مسئولان استان پرسیده اند که" حق بابلسر چه شد؟"

واقعیت غیرقابل انکار این است که مازندران ثروتمند است و سرشار از پتانسیل اما در سال های اخیر با مشکلات بی شماری مواجه گشته که البته بخشی از آنها متاثر از شرایط ملی و بخش زیادی مربوط به خود استان می شود.

ایجاد مناطق ویژه و آزاد می تواند خون تازه ای به رگ های خشکیده اقتصاد استان تزریق کند و از این حیث باید تصمیم شورای برنامه ریزی و توسعه مازندران را ارج نهاد و ازمسئولان و نمایندگان مردم در مجلس انتظار می رود برای عملیاتی شدن مصوبه شورا آستین همت بالا زده تا مشکلات پیش روی استان ازجمله معضل بیکاری ریشه کن شود.

منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی مسیر پویایی و توسعه صنعتی و اقتصادی استان را هموار خواهد کرد اگر به تصمیمات محافلی همچون شورای برنامه ریزی استان احترام گذاشته شود و آنانی که مسئولیت نمایندگی مردم را در مهمترین محفل تصمیم گیری کشور یعنی مجلس به عهده دارند، فارغ از دیدگاه های منطقه ای دراندیشه اعتلاء و رشد استان باشند و منافع ملی و استانی را برمنافع منطقه ای ترجیح دهند.

بی شک اتخاذ چنین تصمیماتی در شورایی همچون برنامه ریزی وتوسعه مازندران که درآن نخبگان و کارشناسان و آگاهان به مسائل اقتصادی حضور دارند، براساس تحلیل های منطقی و توجیه اقتصادی و اجتماعی انجام شده و موضع گیری ها و تحت فشارگذاشتن مقام عالی استان که نماینده دولت در مازندران می باشد، می تواند اصل موضوع را زیر سوال برده و به چالش های منطقه ای تبدیل شود.

استاندار مازندران که فردی غیربومی است در مدت زمانی که در این منصب حضور داشته و دارد؛ مدیری هدفمند و متعهد و اندیشمند است که معمولاً بی گدار به آب نمی زند و قطعاً اولویت برنامه هایش توسعه متوازن مازندران با بهره گیری از تمامی ظرفیت های استان می باشد و مطمئناً برای هرتصمیمی که در استان و در قالب نشست های تخصصی پیرامون استان اتخاذ می گردد، تحلیل های خود را دارد و بیش از همه متعهد است گام های بلندی برای پیشرفت این خطه از کشورمان بردارد.

امید است و انتظارمی رود نمایندگان محترم مردم درمجلس و تمامی آنانی که گفتار و رفتارشان در افکار عمومی استان تاثیرگذار است، با تدبیر و دور اندیشی لازم پیرامون مسائل مهم استان و از جمله مصوبه تازه شورای برنامه ریزی استان موضع گرفته و به همگرایی واتحاد و همدلی استان بیاندیشند.

خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خوشنود باشی و ما رستگار

محمد درخشنده

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0