مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران نقطه امیدی برای کشاورزان است
23 مرداد 1397 ، دیدگاه 0
وزیر جهادکشاورزی تاکیدکرد: از مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران پشتیبانی و حمایت می کنیم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ مهندس سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در جریان بازدید وزیر جهاد کشارزی و معاونین وزارتخانه، معاون عمرانی استاندار، نماینده مرم آمل در مجلس، امام جمعه دابو و دشت سر، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، فرماندار ویژه آمل، رییس مرکز تحقیقات برنج مازندران، مسئولین و اعضای هیات مدیره مرکز از مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با اشاره به اینکه کاشت، داشت، برداشت، تحقیقات، مکانیزاسیون، بازرگانی و مشتری مداری همه اینها زنجیره تولید هستند گفت: اگر بخش بازرگانی را بصورت شفاف راه اندازی کنیم قطعا می توانیم خدماتی را به کشاورزان دهیم تا به تولیدات خودشان امیدوار باشند.

وی یادآورشد: کشاورزان ما به زمین های خود علاقمند هستند ولی اگر نتوانند خرج روزانه خودشان را  تامین کنند و برای فرزندانشان کاری پیدا کنند شروع به فروش زمین خود می کنند که بخش عمده مشکلات است.

یزدان پناه افزود: اگر بخش بازرگانی را داشته باشیم کشاورزان ما می توانند دسترنج خود را به بهترین نحو ممکن بفروش برسانند و اگر کشاورزان بتوانند با قیمت مناسب برنج خود را بفروشند امیدوار به آینده خواهند بود و بخش بازرگانی می تواند کمکی برای تنظیم بازار باشد.

صادرات یکی از مهم ترین عوامل تولیدپایدار برنج می باشد

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت: صادرات یکی از مهم ترین عوامل تولید پایدار برنج می باشد و امروز شاهد مشکلاتی در محصولات کشاورزی همانند پیاز، سیب زمینی وگوجه و... هستیم که اگر ما فقط بتوانیم 5 درصد برنج تولید داخلی را صادر کنیم به همان اندازه می توانیم برنج خارجی را وارد کنیم و خود اتکایی درکشور ایجاد نماییم.

یزدان پناه با اشاره به اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات و ممنوعیت صادرات برنج خاطرنشان کرد: دو تقاضا داریم که نظارت کافی برای پخش برنج خارجی باشد و اجازه برنج داخلی برای صادرات ممکن باشد اگر چه هنوز شروع نکردیم ولی درنمایشگاه قطر شرکت کرده بودیم توانستیم نظر بازدیدکنندگان را جلب کنیم و این قابلیت را داریم در نمایشگاه خارجی شرکت کنیم و 5 درصد را  صادرکنیم تا طعم دلار را کشاورزان بچشند.

وی ادامه داد: این مرکز با فراهم کردن زیرساخت های لازم برای امکانات لجستیکی، آزمایشگاهی و همکاری با موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی می تواند با بسته بندی و برندسازی استاندارد برنج تولیدی ایران، حداقل تا چند سال آینده به عنوان پایلوت اصلی مرکز تجاری برنج در سطح کشورهای خاورمیانه باشد که این مهم در برنامه و دورنمای مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران دیده شده است.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران همچنین از همراهی همه مسئولان استانی و شهرستانی در اجرای این پروژه کلان ملی قدردانی کرد وگفت: از ابتدای آغاز این پروژه تاکنون با پشتوانه و رهنمودهای دکتر محمدپور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران و حمایت و پشتیبانی جناب دکتر یوسفیان نماینده مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی و پیگیری جناب سید جعفر رسولی فرماندار ویژه شهرستان آمل، امام جمعه دابو و دشت سر، استاندار و معاون عمرانی و کارشناسان استانداری مازندران، رییس سازمان و معاونین جهادکشاورزی مازندران و دیگر مدیران برخوردار بودیم که سبب برطرف شدن بسیاری از مشکلات پیشرو بود و امیدواریم با هدف بزرگی که این مرکز در بخش برنج استان دارد، پرچم برنج ایران توسط مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل در سطح خاورمیانه برای همیشه بالا باشد.

یزدان پناه افزود: سالن معاملات که نقش تعیین کننده در قیمت گذاری برنج تولیدی مازندران دارد در این مرکز وجود خواهد داشت که حدود 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز می باشد که اعتبار آن را در قالب تسهیلات از جنابعالی تقاضا داریم.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از تولید برنج مازندران تا شعاع 50 کیلومتری این مرکزتولید می شود، ادامه داد: هدف اصلی از ساخت سالن معاملات و بورس کالای کشاورزی، حمایت در قیمت گذاری برنج در استان است که متاسفانه هم اکنون نرخ اعلامی برنج در خارج از استان  صورت می گیرد.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران یادآورشد: ساماندهی بازار فروش و عرضه برنج، برند سازی و اطمینان خاطر برای مصرف کننده جهت خرید برنج سالم و بدون ناخالصی و نیز کمک به  جلوگیری از واردات  بی رویه برنج و ظرفیت برای صادرات این محصول از دیگر اهداف مهم ساخت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادراتی برنج ایران در مازندران است.

یزدان پناه با اشاره به اینکه تاکنون برای ساخت این مرکز ریالی از دولت وام دریافت نکردیم ادامه داد: مرحله نخست مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در زمینی به مساحت بیش از 170 هزار مترمربع ساخته شده که 50 هزار مترمربع آن انبار برنج و 6 هزار متر مربع نیز واحدهای تجاری و خدماتی و سالن معاملات و پنجره واحد برای صادرات است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 800 میلیارد ریال توسط بیش از 430 سهامدار برای فاز نخست این مرکز هزینه شده است خاطرنشان کرد: با بهره برداری از فاز نخست این پایانه سالانه برای حدود 350 هزار تن برنج و در فاز نهایی تا 700 هزار تن برنج تولیدی مازندران ظرفیت نگهداری، خرید، فروش و صادرات ایجاد می شود.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت: فاز دوم این مرکز با ساخت سالن معاملات و بورس کالاهای کشاورزی در زمینی به مساحت 4 هزار مترمربع و زیربنای 12 هزار متر مربع ساخته می شود.

وی همچنین از وزیر جهاد کشاورزی درخواست ورود 100 دستگاه سورتینگ برنج از خارج با ارز 4200 تومانی شد.

آمل در تمام زمینه ها شرایط ویژه ای دارد

دکتر عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل درمجلس با قدردانی از حضور وزیر جهادکشاورزی دراین مرکز و با اشاره به اینکه آمل در تمام زمینه ها شرایط ویژه ای دارد گفت: بالای 52 درصد تولید مازندران و76 درصد صادرات مازندران مربوط به شهر آمل می باشد و به لحاظ داشتن این پتانسیل، آمل به منطقه ویژه اقتصادی درکمیسیون مجلس مصوب شد.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مجموعه بی نظیری است

وی تاکید کرد: نگاه ویژه ای که جنابعالی به شهر آمل دارید و خواهید داشت شاهد اتفاقات خوبی در امر کشاورزی خواهیم بود و مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مجموعه بی نظیری است که با تلاش سهامداران و مدیرعامل و هیئت مدیره مرکز و با کمک همه مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی پای کار هستند و نیاز می باشد که دولت در امر برندسازی کمک کند.

توجه به امر برند سازی برنج آمل

حجت الاسلام مهدی تقی زاده امام جمعه دابو و دشت سر با قدردانی از حمایت های نماینده مردم آمل درمجلس و مسئولین استانی و شهرستانی در راه اندازی این مرکز با اشاره به اهداف جشنواره برنج در آمل ادامه داد: هدف و ثمره تلاش در برگزاری این جشنواره ملی اولا برندسازی برنج شهرستان آمل و دوما که می توانیم در مسیر صنعتی سازی کشاورزی چه در امر مکانیزه کردن ادوات کشاورزی، کارخانجات بروز و استفاده از وسایل مدرنیزه و پیشرفته استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: با مستقر شدن مرکز بین المللی تجارت و صادرات برنج ایران در آمل می تواند در به ثمر رسیدن اهداف ما کمک کند تا با تمرکز خریداری برنج در این مرکز و صادرات آن به کشورها، بارقه امید را در زندگی کشاورزان عزیز و بزرگوار ایجاد نماید تا کشاورزان با امید زیاد مشغول به این امر الهی و پربرکت گردند.

امام جمعه دابو و دشت سر اشاره کرد: در سال گذشته جریان خرید برنج طارم از سوی دولت تدبیر و امید همت مضاعف بود هم از سوی نماینده مردم آمل در مجلس، استاندار مازندران، فرمانداری، بخشداران، مسئولین و هم از سوی متولیان امر کشاورزی تلاش کردیم که دسترنج کشاورزان توسط عده ای سودجو به یغما برده نشود.

آمل به عنوان پایتخت برنج کشور

تقی زاده از وزیر جهادکشاورزی درخواست نمود که آمل به عنوان پایتخت برنج کشور به جهت داشتن پتانسیل های بالقوه مطرح شود.

دکتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار گفت: از همه عزیزان که مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را ایجاد کردند تشکر می کنیم که اقدام برای زنجیره تولید، بحث مزرعه تا سفره و برندسازی است و قدردانی می کنیم.

درحد توان از مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران پشتیبانی و حمایت می کنیم

وی با بیان این که واقعا در عرصه برنج که در این منطقه مرغوب است باید حرفی برای گفتن داشته باشیم گفت: ما در حد توان از مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران پشتیبانی و حمایت می کنیم و امیدواریم بتوانیم به لطف الهی این کار را صورت دهیم.

حجتی افزود: اگر بتوانیم محصول کشاورزی را به قیمت خوب و کمترین هزینه دلالی در دست مردم قرار دهیم بسیار ارزنده است و ضرورت دارد هزینه تولید را کاهش دهیم که در حوزه برنج با مکانیزاسیون است و در بخش تجهیز و نوسازی و آببندان باید خیلی کار کنیم و نیاز می باشد آببندان ها را راه بیاندازیم تا کشت دوم داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید خیلی مراقب باشیم تا از بین نرود که در این عرصه نیاز می رود همه حمایت نماییم زمین های کشاورزی را حفظ کنیم و کاری نماییم کشاورز روی پای خود بایستد.

وی خاطرنشان کرد: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران نقطه امیدی در حوزه برندسازی و دیگر عرصه ها است که به کشاورزان توجه خواهد داشت.

گفتنی است؛ در این بازدید و با حضور وزیر جهاد کشاورزی، سالن معاملات مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران کلنگ زنی شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0