یادی از گذشته دور و گرامیداشت هفته خبرنگاریادداشتی از محمد علی توللی
17 مرداد 1397 ، دیدگاه 0
سالهاست همه ساله بمنظور تجلیل از خبرنگاران و پیشکسوتان اهل قلم و یادی از خبرنگاران شهید بویژه شهید شاهد صارمی با حضور خبرنگاران و مسئولین و اهالی مطبوعات مراسمی برگزار می گردد. خاطرات دوران جوانی و شور و علاقه در تهیه خبر و انعکاس آن در مطبوعات ایران بسیار خواندنی است.

بیش از نیم قرن روزنامه نگاری به قلم محمدعلی توللی پیشکسوت عرصه روزنامه نگاری

1.زباله های شهر بابل بر بستر قلوب مردم آمل و لاریجان! (روزنامه بیان)

2. استاندار گول نمی خورد! (روزنامه پست تهران)

3. توللی روزنامه را چماق قرار داده بر فرق این و آن می کوبد. (روزنامه اعتراف)

4. شهردار آمل پاسخ دهد؛ چرا ساختن و چرا خراب کردند؟! (روزنامه آیندگان)

5. نام اشتباه یک مجروح در لیست کشته های حادثه اتوبوس مسافربری در جاده هراز به توبیخ توللی و عدم پرداخت 500 تومان پاداش توللی به حسن عکاس. (روزنامه اطلاعات)

6. انتقاد و تهدید و جلسه روسای ادارات در دفتر فرماندار آمل و نقشه تبعید توللی. (روزنامه پست تهران)

7. آقاتقی شهردار محمودآباد زرد کرده. (روزنامه پست تهران)

8. صیادی طعمه صیاد شد و رانش کوه و زنده به گور شدن صیادی، قهوه خانه دار سیاه بیشه جاده هراز. (روزنامه پست تهران)

9. آقای پیرزاد شهردار آمل، انبار سیلندرهای پر گاز در سبزه میدان آمل جان انسانها را نشانه گرفته. (روزنامه پست تهران)

10. آقای استاندار: دکتر هاشمیان شهردار آمل در سمینار شهرداران در کازینوی بابلسر اظهارداشته شهرداری کارمند زائد دارد پس این استخدام جدید فامیل های شهردار را چه کسی پاسخ می دهد؟ (روزنامه پست تهران)

11. فریاد رسای عباس آقا روزنامه فروش در مقابل فرمانداری و شهرداری آمل: مردم! یک خبر بزرگ علیه فرماندار و شهردار آمل! روزنامه! روزنامه! (روزنامه پست تهران)

12. حضور دو نفر از کانون نویسندگان از جمله حمید مصدق شاعر و اسماعیل جمشیدی نویسنده در پی شکایت توللی علیه صاحب امتیاز روزنامه اعتراف بابل در دفتر روزنامه اعتراف. (روزنامه ناهید)

13. پیرزاد شهردار آمل بدنبال انتقاد از وی در حکمی برادر توللی آتش نشان را به رفتگری گمارد. (روزنامه ناهید)

14. ایزدی رییس فرهنگ در سالن مادر دبیرستان ملک زاده در روز مادر و تجلیل از مادران با استفاده از شعر ژاپنی مادر تحت عنوان: به فرشته ها نگاه کن که شب را شکسته اند بی تو شب من بی ستاره باد... و روبرو شدن انتقاد تند استاد تقی تقوی مدیر و صاحب امتیاز روزنامه هراز از عدم استفاده شعر مادر از شاعران ایران (روزنامه پست تهران)

15. تلفن خانم ایزدی رییس فرهنگ وقت و تهدید وی از انتشار سخنرانی شوهرش در روزنامه به توللی. (روزنامه پست تهران)

16. ایزدی رییس فرهنگ، شهردار آمل شد. (روزنامه ناهید)

17. ایزدی شهردار آمل، دستور داد صاحبان ارابه ها برای حفظ بهداشت عمومی شهر برای اسب های ارابه های خود شلوار بدوزند. (روزنامه پست تهران)

18. آیا مرغ همسایه غاز است؟ ( هفته نامه پیام آمل)

19. آیا تب تند زود عرق می کند؟ ( هفته نامه پیام آمل)

20. عنوان آمل تنها شهر دارای امنیت! به گفته رییس انتظامی وقت آمل و اشک مش موسی و دیگر نگو روای من طاقت ندارم! ( هفته نامه پیام آمل)

21. مردمسالاری در آمل؛ گفتگو با دوتن از پیشگامان زن فرهنگی، خانم ناهید و خانم اسکندری. (آیندگان)

22. هنر کار مردان بزرگ است؛ غلامعلی سلیمانی موسس شرکت کاله با جذب صدها نفر از دانش آموختگان و هزار کارگر، هنر این را دارد تا چراغ هزاران خانوار را روشن نگه دارد. (هفته نامه پیام آمل)

23. محمد چامه سرا، شاعر سرزمین های سرسبز شمال در مصاحبه خطاب به توللی گفته: چامه از مرشد میخانه تولایی جی سیر این مرحله مستلزم ارشادی است (روزنامه پست تهران)

سالهاست همه ساله بمنظور تجلیل از خبرنگاران و پیشکسوتان اهل قلم و یادی از خبرنگاران شهید بویژه شهید شاهد صارمی با حضور خبرنگاران و مسئولین و اهالی مطبوعات مراسمی برگزار می گردد. خاطرات دوران جوانی و شور و علاقه در تهیه خبر و انعکاس آن در مطبوعات ایران بسیار خواندنی است.

آقای محمدعلی توللی متولد 27 مرداد 1320 از جمله خبرنگاری بود که بدون کوچکترین ترس با انتقادهای مستدل، جایگاه محکمی برای خود باز نمود. او در بسیاری از رونامه های استانی و تهران همکاری تنگاتنگ داشته و اکثر روزنامه ها به آثار قلمی وی خاطره انگیز است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم همکاری خود را با مطبوعات بنام ایران قطع نکرده و همچنان می نویسد و در سایت های خبری فعال، وی را مردم حق شناس آمل بخوبی میشناسند.

توللی در جوانی شاگرد اولین کتابفروشی بود و بعد بعنوان شریک محبوبیت خاصی بین فرهنگیان و شهروندان کسب نمود و در کنار کتابفروشی، صاحب امتیاز اولین چاپخانه مازندران گردید.

این انسان فرهیخته، فن چاپ را بخوبی فراگرفته و باتلاش شبانه روزی و با لباس کار در محیط دانش چاپ آمل، پاسخگوی شهروندان بوده است. عشق به مطبوعات، چاپ و سایتهای خبری موجب شد تا هفته آوای کمال با ایشان از خاطره اش جویا شود که متن فوق سرتیتر روزنامه ها در سال های خیلی دور است و قطعا شما هم از شجاعت و عشق او که فعلا 77 سال دارد بخوبی یاد خواهید کرد.

در 17 مرداد روز خبرنگار از شهیدان شاهد خبرنگار و هشت سال دفاع مقدس یادی کرده و ضمن آرزوی غفران الهی واسعه الهی برای آن عزیزان؛ خاطرنشان می شود توللی در دو جلد کتاب آمل شناسی گنج نوشت در کنار اساتید، آثار بیاد ماندنی از خود بجا گذشت.

توللی همه ساله بعنوان پیشکسوت مطبوعات و چاپ مازندران، از مسئولین بلند پایه هدایای ارزنده ای دریافت می نماید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0