عملی شدن حمایت از کالای ایرانی با خرید توافقی برنج
11 مرداد 1397 ، دیدگاه 0

حمایت از کالای ایرانی که شعار محوری سال 97 است باید از مهم‌ترین وظایف و رسالت‌های مسؤولان در همه رده‌های مدیریتی  کشور باشد.

حمایت از کالای ایرانی یعنی حمایت از کارگر ایرانی و تولید ایرانی؛ در سه ضلع مثلث این شعار محوری تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و مسؤولان قرار دارند چرا که تولیدکننده باید به تولید کالای با کیفیت بپردازد، مصرف‌کننده خرید کالای با کیفیت ایرانی را به کالای خارجی ترجیح دهد و مسؤولان نیز حمایت خود را از تولید کالای باکیفیت ایرانی و ترغیب مصرف‌کنندگان به خرید کالای ایرانی را انجام دهند.

در این بین بخش کشاورزی که هدف اصلی این شعار است نقش مهمی در اقتصاد و خودکفایی کشور دارد به طوری که این بخش به تولید کالاهای کاملا ایرانی مبادرت می‌کند که دارای کیفیت بسیار مناسبی است.

برنج، زعفران، میوه، پسته و مرکبات ایرانی از جمله این موارد است که نیازمند حمایت مسؤولان است و سازمان جهاد کشاورزی مازندران به عنوان متولی تولید نقش عمده‌ای در حمایت از کالای ایرانی و تولیدکننده ایرانی دارد.

همواره در سال‌های گذشته کشاورزان برنج‌کار مازندرانی در فصل برداشت دغدغه قیمت محصول و فروش برنج خود را داشتند که به عنوان بزرگترین دغدغه و نگرانی همواره ذهن پریشان خاطر کشاورز را به خود مشغول می‌کرد که با انجام خرید توافقی از نگرانی‌ها کاسته شد.

اما امسال گفته می‌شود با پیگیری‌های مسؤولان جهادکشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استاندار مازندران قرار است شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد.

برای نخستین‌بار، خرید توافقی برنج با قیمت تضمینی همزمان با فصل برداشت با دستور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد و این اقدام که در راستای حمایت از کالای ایرانی است، یکی از بزرگترین دغدغه‌های چندساله اخیر کشاورزان را مرتفع می‌کند و ضمن اینکه دقیقا همزمان با فصل برداشت کشاورز برنج‌کار ایرانی می‌تواند محصول خود را با قیمت تضمینی به فروش برساند، می‌تواند برای فروش محصول خود با قیمت مناسب تصمیم مناسب بگیرد چرا که قیمت خرید تضمینی قیمتی قابل قبول برای کشاورزان است.

این اقدام باعث شد تا کشاورزان هیچ نگرانی جز تولید محصول با کیفیت نداشته باشند و تنها به فکر تولید محصول سالم و با کیفیت باشند.

این اقدام موثر همچنان می‌تواند میل به تغییرکاربری اراضی شالیزاری را کاهش دهد و یا حتی متوقف سازد که خود گام بسیار مهمی در حفظ بستر تولید و حرکت در مسیر خودکفایی محصولات کشاورزی است.

با توسعه مکانیزاسیون در اراضی شالیزاری هزینه تولید برنج پایین آمده که منجر به افزایش درآمد اقتصاد کشاورزان شده است و این اقدام گام مهمی در حمایت از تولید کالای با کیفیت ایرانی است.

با آغاز خرید توافقی برنج با قیمت تضمینی انگیزه کشاورزان برای تولید محصول افزایش یافته و حال نوبت مصرف‌کنندگان است که به عنوان یکی از اضلاع مثلث حمایت از کالای ایرانی با مصرف برنج ایرانی نقش خود را در حمایت از تولید داخلی به خوبی ایفا کنند.

در همین زمینه قیمت انواع برنج تولیدی مازندران برای خرید توافقی بنا به اعلام سازمان جهادکشاورزی به شرح زیر اعلام شده است؛

قیمت خرید توافقی برنج طارم کیلویی 9 هزار و 828، برنج شیرودی 5 هزار و 886 و برنج ندا و نعمت به‌ازای هر کیلو 5 هزار و 238 تومان اعلام شده است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0