معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت؛
9 مرداد 1397 ، دیدگاه 0
مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران به عنوان مرکز ملی برنج شناخته می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ دکتر رضا رحمانی معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درجریان بازدید از روند عملیات ساخت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران که با حضور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره برگزار شد باقدردانی از تلاش مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره و سهامداران در ساخت این مرکز گفت: برای استان های شمالی که قسمت اعظم برنج کشور را تامین می کنند، ساخت چنین مرکزی به منظور سروسامان دادن برنج در امر واردات و صادرات بسیار مهم بوده است.

راه اندازی این مرکز کار بسیار ارزشمندی می باشد

 وی با بیان اینکه راه اندازی این مرکز کار بسیار ارزشمندی می باشد افزود: کل صادرات و واردات کشور در این مرکز صورت گیرد که باید به عنوان مرکز ملی برنج ایران تلقی شود.

 وی با اشاره به ضرورت توجه راه اندازی آزمایشگاه به عنوان یک مرجع برای برنج در این مرکز گفت: قیمت گذاری و ایجاد آزمایشگاه برنج در این مرکز باید مورد توجه قرار گیرد و با ایجاد زیر ساختار در این مرکز گام های خوبی برداشته خواهد شد.

توجه به پایانه صادرات، امسال جزو اولویت ما است

 معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: توجه به پایانه صادرات، امسال جزو اولویت ما است و برای صادرات بیشتر برنج باید تنوع برنج را بیشتر کنید.

محمد محمدپور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه مجوز بسته بندی برنج از سوی دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی صادر شده است گفت: ما نمی خواهیم هزاران فعال برنج، هزاران برند را مطرح کنند بلکه باید چند برنج مطرح و معتبر برای حضور در بازار جهانی شکل گیرد.

مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج ایران آماده افتتاح رسمی می باشد

وی افزود: مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج ایران آماده افتتاح رسمی می باشد که ۴2۰ فعال برنج را در کنار هم قرار داده است.

وی عنوان کرد: ما به جای این که برای افزایش درآمد مازندران نسبت به واردات برنج ارزان قیمت و عادی حساسیت نشان دهیم، باید نسبت به صادرات برنج استان اقدام کنیم.

برنج مازندران در بازار جهانی به صورت برند مطرح شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: برنج مازندران در بازار جهانی به صورت برند مطرح شود که در نمایشگاه ولگاگراد برنج استان با استقبال مواجه گردیده است.

محمدپور یادآور شد: باتوجه به حضور مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در نمایشگاه قطر، برنج ایرانی با استقبال مواجه شده است.

اهمیت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت: پایانه صادراتی برنج آمل به لحاظ موقعیت سوق الجیشی و قرار گرفتن در مسیرهای شمال به جنوب و نیز دسترسی آسان به کشورهای حاشیه دریای خزر و نیز حاشیه دریای خلیج فارس و قرار گرفتن در شعاع تولید 70 درصد برنج مازندران حداقل تا فاصله 50 کیلومتری از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است.

یزدان پناه افزود: یکی از فاکتورهای مهم و تاکیدی اعضای هیات مدیره، شفاف بودن همه مراحل اجرای روند ساخت بوده و برهمین اساس همه مجوزهای قانونی با وجود مشکلات و موانع زیاد پیش رو با پیگیری های فراوان مربوط به ایجاد شهرک، پایانه صادراتی، تالار بورس، بانک، گمرک، اماکن تفریحی و رفاهی و زیرساخت های لازم آن از جمله آب، برق، گاز و تلفن با استاندارهای روز اخذ و انجام شده است.

پیشرفت فیزیکی 96 درصدی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

وی اضافه کرد: این مرکز در زمینی به مساحت بیش از 170 هزارمتر مربع در حال ساخت است که 50 هزار مترمربع آن انبار برنج و 6هزار مترمربع نیز واحدهای تجاری و خدماتی و سالن معاملات و پنجره واحد برای صادرات اختصاص داده شده که تاکنون بیش از 70میلیارد تومان با سرمایه گذاری کامل بخش خصوصی و بدون گرفتن تسهیلات دولتی، خوشبختانه تاکنون بیش از 96 درصد آن انجام شده است.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت: با بهره برداری از فاز نخست آن سالانه حدود 350 هزار تن برنج و در فاز نهایت تا 700 هزار تن برنج تولیدی مازندران از طریق مرکز بین المللی تجارت برنج ایران توزیع خواهد شد و نخستین و مهمترین هدف این مرکز ایجاد یک برند معتبر در سطح کشور و تلاش برای بازاریابی خارجی و صدور برنج مرغوب به بازارهای هدف خارجی می باشد.

تا چند سال آینده به عنوان پایلوت اصلی مرکز تجاری برنج در سطح کشورهای خاورمیانه باشد

یزدان پناه ادامه داد: این مرکز با فراهم کردن زیرساخت های لازم برای امکانات لجستیکی، آزمایشگاهی و همکاری با موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی می تواند با بسته بندی و برندسازی استاندارد برنج تولیدی ایران، حداقل تا چند سال آینده به عنوان پایلوت اصلی مرکز تجاری برنج در سطح کشورهای خاورمیانه باشد که این مهم در برنامه و دورنمای مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران دیده شده است.

پرچم برنج ایران توسط مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در خاورمیانه بالا ست

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران همچنین از همراهی همه مسئولان استانی و شهرستانی در اجرای این پروژه کلان ملی قدردانی کرد وگفت: از ابتدای آغاز این پروژه تاکنون با پشتوانه و رهنمودهای دکتر محمدپور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران و حمایت و پشتیبانی جناب دکتر یوسفیان نماینده مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی و پیگیری جناب سید جعفر رسولی فرماندار ویژه شهرستان آمل برخوردار بودیم که سبب برطرف شدن بسیاری از مشکلات پیش رو بود و امیدواریم با هدف بزرگی که این مرکز در بخش برنج استان دارد، پرچم برنج ایران توسط مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل در سطح خاورمیانه همیشه بالا باشد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0