روحانی بداند آنچه وزیر بهداشت می‌ گوید حقیقت نیست
4 مرداد 1397 ، دیدگاه 0
هادی رضازاده مسئول خانه کارگر شهرستان آمل در گفتگویی در اعتراض به تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دو وزارتخانه «رفاه و تأمین اجتماعی» و «کار و تعاون» گفت: با این تفکیک باید فاتحه‌ی سازمان تامین اجتماعی را خواند. دولتی‌ها ابتدا با بند « و» و « نه بیست و هفتم» پله پله به سازمان تامین اجتماعی دست‌ انداختند و حالا کل سازمان تامین اجتماعی را می‌خواهند.
 
هادی رضازاده مسئول خانه کارگر شهرستان آمل در گفتگویی در اعتراض به تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دو وزارتخانه «رفاه و تأمین اجتماعی» و «کار و تعاون» گفت: با این تفکیک باید فاتحه‌ی سازمان تامین اجتماعی را خواند. دولتی‌ها ابتدا با بند « و» و « نه بیست و هفتم» پله پله به سازمان تامین اجتماعی دست‌ انداختند و حالا کل سازمان تامین اجتماعی را می‌خواهند.
رضازاده ادامه داد: این تفکیک خلاف قانون است. این سازمان باید به دست صاحبان اصلی آن اداره شود و نه بیگانگانی که تنها در پی سودجویی از تامین اجتماعی هستند. اگر دولت به دنبال احیای سازمان تامین اجتماعی است بگذارد آن را صاحبان اصلی‌اش اداره کنند. 
رضازاده گفت: از ابتدای سال جاری، سازمان تامین اجتماعی حدود ۳ هزار میلیارد کسری بودجه دارد. این بدین معنا است که سازمان تامین اجتماعی در پرداخت دریافتی بازنشستگان این سازمان با مشکلاتی مواجه است. برای همین اعتراضات بازنشستگان بالا گرفته‌ است.
مسئول خانه کارگر شهرستان آمل، با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی باید توسط شرکای اجتماعی اداره شود؛ ادامه داد: تا زمانی که سازمان تامین اجتماعی توسط شرکای اجتماعی اداره نشود و شرکای اجتماعی در آن دخیل نباشند؛ از این هم بدتر خواهد شد. 
رضازاده ادامه داد: الان ۳ میلیون بازنشسته درتحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است. سازمان ۶۵۰ میلیارد ماهانه پرداختی دارد. دولت برای جبران کسری ‌های سازمان تا آخر۹۴ ده درصد از بودجه عمومی برای جبران کسری ‌ها پرداخت کرده است. 
مسئول خانه کارگر شهرستان آمل با مخاطب قرار دادن دولت و شورای عالی امنیت بیان کرد: بدانید که سونامی کارگری در راه است و زودتر از چیزی که فکرش را بکنید بر سر تمام مردم ایران نازل می‌ شود.
وی اضافه کرد: آقای روحانی بداند آنچه وزیر بهداشت می‌گوید حقیقت نیست. پزشکان دارند روی دوش اضطرار زده‌ی کارگر سوار می‌شوند و از آن کولی می‌گیرند. چرا باید کارگری که تنها ۲۰درصد اضافه حقوق داشته است؛ افزایش ۵۰۰ درصدی ویزیت پزشکان را پرداخت کند؟
رضازاده با انتقاد از رویکردِ آمرانه و نامناسب دولت که هیچ گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات و خواسته ‌های کارگران ندارد، گفت: هر دم از این باغ بری می‌رسد. واقعیت این است که بی‌توجهی و غفلت از منافع و مطالبات کارگران در رویکرد دولت نسبت به تامین اجتماعی، تبدیل به یک رویه عادی شده‌است. اوضاع به گونه‌ای پیش رفته که دائماً جامعه کارگری باید در حال تنش باشد و متاسفانه باید گفت اتفاقاتی که در دولت گذشته در رابطه با تامین اجتماعی اتفاق افتاد، در دولت فعلی نیز به صورت دیگری در حال تکرار است.
وی ادامه داد: هر روز یک تصمیم جدید بدون پشتوانه فکری و عملی و بدون درنظر گرفتنِ آرای شرکای اجتماعی در حوزه روابط کار و سازمان تامین اجتماعی گرفته می‌شود و نباید فراموش کرد که در این شرایط، جامعه کارگری باید همیشه مراقب و هوشیار باشد.
رضازاده در ادامه گفت: نباید از این حقیقت غافل شد که ما تا امروز وزارت رفاهِ بدون شورای عالی تامین اجتماعی را تجربه نکرده‌ایم؛ در توجیه این لایحه ممکن است خیلی‌ها بگویند در گذشته هم وزارت رفاه مستقل بوده و تفکیک وزارتخانه‌ی فعلی نمی‌تواند مشکل ‌ساز باشد؛ ولی کلیدی ‌ترین نکته اینجاست که در گذشته که وزارت رفاه مستقل بود، شورای عالی تامین اجتماعی وجود داشت که سه‌ جانبه‌گرایی را تضمین می‌کرد اما در حال حاضر اینگونه نیست و اگر ما در سال‌های اخیر  اوضاع نسبتاً بهتری داشتیم و توانستیم تا حدودی از آسیب‌های وارده به منابع تامین اجتماعی جلوگیری کنیم فقط یک دلیل داشت و آن اینکه در این مدت وزارت‌خانه یکی بود و توانستیم بخشی از قدرت سه‌جانبه‌گرایی را که در حوزه روابط کار داشتیم به حوزه تامین اجتماعی عاریه بدهیم.
وی تاکید می‌کند: پس با قطعیت می‌توان ادعا کرد تفکیک تامین اجتماعی از وزارت کار بدون احیای شورای عالی تامین اجتماعی، امضا گذاشتن پای حکم تخریبِ منافع بیمه‌ای کارگران است.
رضازاده با تاکید بر اینکه «در شرایط فعلی» تفکیکِ پیشنهادی قطعاً نابودی تامین اجتماعی را به دنبال خواهد داشت؛ افزود: ما کارگران برای دولت پیشنهاد مشخص داریم؛ ما هم با تفکیک موافقیم اما نه به این شکل؛ خواسته‌ ما این است که حوزه رفاه و تعاون جدا شود و وزارت کار به همراه سازمان تامین اجتماعی در قالب وزارت کار و تامین اجتماعی منفک شوند. این کار عملاً یک مشکل تاریخی را حل خواهد کرد.
 
این فعال کارگری در تشریح بیشتر پیشنهاد خود گفت: با طرح پیشنهادی ما، اجرای وظایف حاکمیتی دولت در اصل 29 قانون اساسی که همان تامین خدمات تامین اجتماعی حداقلی برای آحاد مردم است، برعهده وزارت رفاه خواهد بود و سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک بیمه‌گرِ حوزه روابط کار که با کارگر و کارفرما ارتباط دارد، به درستی زیرمجموعه وزارت کار تعریف خواهد شد. این تفکیک می‌تواند تضمین‌کننده منافعِ حداقلی کارگران باشد.
مسئول خانه کارگر شهرستان آمل در ادامه‌ی گفتگو «تعجیل دولت» را مورد انتقاد قرارداد وگفت: متوجه نمی ‌شویم دلیل دوفوریتی بودن این لایحه چیست؟ آیا غیر از این است که می‌خواهند به فوریت اموال کارگران را به تاراج ببرند؟
وی در پایان افزود: دولت به هیچ عنوان به نظرات شرکای اجتماعی پایبند نیست و من متاسفم برای دولتی که با شعار مردم‌گرایی آمد، شعارهای مردمی داد و در نهایت کار، رای کارگران را گرفت و بر مسند کار نشست و حالا دارد چنین خیانت‌هایی را در حق جامعه‌ی کارگری مرتکب می ‌شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0