انتظار ده ساله ساکنان جاده آمل به چمستان برای تکمیل چهارخطه شدن
27 تیر 1397 ، دیدگاه 0
اجرای طرح تعریض و چهارخطه شدن جاده خروجی شهر آمل به چمستان از توابع شهرستان نور در غرب مازندران بعد از گذشت حدود یک دهه همچنان نیمه تمام مانده و این وضعیت باعث گلایه و نارضایتی مردم این مسیر شده است.

کمال آنلاین ، اجرای طرح تعریض و چهارخطه شدن جاده خروجی شهر آمل به چمستان از توابع شهرستان نور در غرب مازندران بعد از گذشت حدود یک دهه همچنان نیمه تمام مانده و این وضعیت باعث گلایه و نارضایتی مردم این مسیر شده است.

جاده آمل به چمستان به طول حدود 25 کیلومتر یکی از جاده های پرتردد شهرستان آمل به غرب مازندران محسوب می شود و بیش از دهها روستا در حوزه استحفاظی آمل و نیز به همین تعداد روستا در شهر و روستاهای بخش چمستان واقع شده است.

اجرای طرح تعریض و چهار خطه شدن جاده آمل به چمستان به گفته ساکنان این جاده از اواخر سال 87 آغاز شد ولی از هشت کیلومتر طول مسیر در حوزه استحفاظی شهرستان آمل تنها بخشی از آن تاکنون تعریض شده است.

البته بخشی از این جاده در حوزه استحفاظی بخش چسمتان نیز به طور کامل تعریض و چهار خطه نشده و باعث گلایه و مطالبه جدی شهروندان این بخش نیز محسوب می شود.

وجود بیمارستان امام علی (ع) به عنوان تنها بیمارستان زنان و زایمان شهرستان آمل که محوریت غرب مازندران را نیز دارد، شرکت بزرگ لبنی کاله آمل، شهرک صنعتی چمستان، چندین کشتارگاه بزرگ صنعتی طیور و چندین واحد تولیدی، صنعتی و نیز جاذبه های گردشگری طبیعی در مسیر این جاده سبب افزایش حجم تردد و ترافیک در مسیرهای تعریض نشده می شود.

شمار زیادی از رانندگان و ساکنان بومی این منطقه از تاخیر چند ساله در اجرای طرح تعریض و چهار خطه شدن جاده آمل به چمستان گلایه کرده و با انتقاد از طولانی شدن آن گفتند که این جاده یکی از مسیرهای پرتردد بین شهری محسوب می شود و تصادفات منجر به مرگ و مصدومیت های زیادی در این جاده اتفاق می افتد.

به گفته آنان، نداشتن روشنایی و نبود شانه خاکی در کنار کم عرض بودن مسیرهای تعریض نشده و نبود علائم ترافیکی و هشدار دهنده وقوع تصادفات ناگوار را در این مسیر افزایش داده است.

یکی از رانندگان خطی این مسیر که حدود 25 سال کار جا به جایی مسافر را در این جاده انجام می دهد گفت: در سال های اخیر با توجه افزایش تعداد خودرو و ساخت و سازهای انجام شده در منطقه، تردد در این جاده نیز افزایش داشته و سرعت خودروها را نیز برخی ساعت کاملا کند کرده است.

حسین علیپور افزود: تاکنون علاوه بر رانندگان، مدیران شرکت های واقع در مسیر و همچنین مدیران بیمارستان امام علی (ع) چندین بار با نامه نگاری مشکلات ناشی از تاخیر در اجرای طرح را به فرمانداری، بخشداری و رییس اداره راه وشهرسازی در هر دو شهرستان آمل و نور اطلاع دادند و ساکنان این مناطق همچنان چشم انتظار تحقق عملی شدن وعده‌های مسئولان هستند.

وی گفت: حدود پنج سال پیش وقتی یکی از پزشکان زن بیمارستان امام علی(ع) در خروجی مسیر بیمارستان به جاده آمل به چمستان دچار تصادف شده بود خودم در آنجا حضور داشتم و مسئولان آمده بودند و قول دادند که این جاده را هر چه سریع تر تکمیل شود ولی وضعیت همچنان ادامه دارد.

یکی از افراد بومی ساکن حاشیه جاده آمل به چمستان هم با بیان اینکه تردد روزانه خودروهای مسافران و نیز وسایط نقلیه مردم محلی و همچنین شرکت های موجود در منطقه برای جابه جایی محصولات تولیدیشان زیاد شده، دیگر جاده پاسخگوی این حجم تردد نیست.

در همین حال رییس اداره راه و شهرسازی آمل گفت که این اداره به صورت رسمی از سال 90 تا 91 طرح تعریض این جاده را شروع کرده و از هشت کیلومتر مسیر در حوزه استحفاظی شهرستان آمل تاکنون حدود 6 کیلومتر آن به طور کامل تعریض و چهارخطه شده است.

قاسم رمضانی دلیل تاخیر چندین ساله تکمیل این طرح را وجود مشکلات و موانع اجتماعی و معارض های محلی بیان کرد و افزود: البته کمبود اعتبار برای سرعت بخشیدن به این طرح نیز از دیگر دلایل بوده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با حمایت ها و پیگیری های صورت گرفته حدود 2 میلیارد تومان اعتبار برای حدود 2 کیلومتر باقی مانده در حوزه استحفاظی شهرستان آمل اختصاص داده شده و پیمانکار این مسیر نیز از چند روز قبل فعال شده است.

رییس اداره راه و شهرسازی آمل تاکید کرد که مسیر باقی مانده به طور 100 درصدی تا پایان امسال تعریض، چهارخطه و بهره برداری خواهد شد.

رمضانی همچنین گفت که طرح تعریض و چهار خطه شدن جاده قدیم آمل به بابل که حدود 10 کیلومتر آن در حوزه استحفاظی این شهرستان واقع شده تاکنون هفت کیلومتر آن به پایان رسیده و برای مسیرهای باقی مانده نیز پیمانکار انتخاب و مشغول شده است.

گزارش: مهدی غلامی

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0