مهم ترین زمینه شکل گیری گردشگری، توسعه فرهنگی است
8 خرداد 1397 ، دیدگاه 0
مهندس احمد توکلی شهردار رویان طی بازدید از عاروس ویشه منطقه بلیران و اهمیت ویژه به معماری های روستایی اظهارداشت: باید تلاش شود از معماری زیبا، برجسته و منحصر به فردی که در اجرای طرح های عمرانی و سازه ها الهام گرفته و به نوعی به احیای این معماری پرداخته می شود، نگاه ویژه ای داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال انلاین ؛ مهندس احمد توکلی شهردار رویان طی بازدید از عاروس ویشه منطقه بلیران و اهمیت ویژه به معماری های روستایی اظهارداشت: باید تلاش شود از معماری زیبا، برجسته و منحصر به فردی که در اجرای طرح های عمرانی و سازه ها الهام گرفته و به نوعی به احیای این معماری پرداخته می شود، نگاه ویژه ای داشت.

شهردار رویان  استفاده از نماد های معماری بومی و روستایی را در طرح های عاروس ویشه، تحسین برانگیز دانست و افزود: اجرای این بافت قدیمی در روستای بلیران در حقیقت  فراهم کردن زمینه یک حیات نو منطبق با آداب، فرهنگ و رسوم  پیشینیان است.

وی ادامه داد: کارکرد در بافت قدیم برای فراهم کردن حیات نو متناسب با توجه به سنت ها و معماری قدیم باید شکل گیرد و نماد امروز ما برای آیندگان معماری اینگونه ساخت و سازها در بافت قدیم باشد و نباید به فضای پیرامون این طرح ها بی تفاوت بود.

توکلی با بیان اینکه باید جایگاه و فضای مناسبی برای شرکت های سرمایه گذار که در اجرای این پروژه ها فعالیت چشم گیری دارند درنظر داشت، تاکید کرد: برای ایجاد رونق اقتصادی و کارآفرینی در شهرها و روستاها باید از تمام توان و ظرفیت برای همکاری با سرمایه گذارانی که به اجرای چنین طرح هایی اهتمام دارند، استفاده کرد.

وی در ادامه افزود: توانمند سازی اقتصاد خانوارها و حمایت از اشتغال زایی بوم گردی با حمایت سرمایه گذاران می تواند زمینه ساز ظهور فرهنگ، رسوم و آیین های بومی و محلی استان باشد.

مهندس توکلی یکی از زمینه های  توسعه گردشگری را جاذبه های فرهنگی دانست و تصریح کرد: از جمله مهمترین زمینه های شکل گیری گردشگری، می توان به اماکن تاریخی، موزه ها، معماری و آداب و رسوم هر منطقه نظیر آوازهای سنتی محلی، خوراک، پوشاک و صنایع دستی اشاره کرد.

شهردار رویان طرح غذاهای سنتی و انواع شیرینی های محلی که توسط بانوان رویان با روشهای سنتی و مدرن در این شهر طبخ می شود را همسو با برخی ازعاروس ویشه بلیران آمل دانست و بیان کرد: رویان هم در این زمینه برای حفظ فرهنگ، آداب و رسوم، غذاها و شیرینی های مواد اولیه و طعم دهنده آن حاصل دسترنج کشاورزان و دامداران این منطقه می باشد، حمایت کرده و قصد داریم در تکمیل بخش بوم گردی از حضور سرمایه گذاران در راستای اعتلا به فرهنگ، آداب و رسوم مردم استان گامی تاثیرگذار برداریم.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: با توجه به سال ۹۷ که به سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده در راستای سخنان مقام معظم رهبری، نمایشگاهی در تابستان امسال از محصولات کشاورزی، سوغات و صنایع دستی در سواحل رویان برگذار خواهیم کرد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0