تعطیلی سه معدن آلاینده شن و ماسه / دستگیری شکارچیان غیرمجاز حیات وحش وصیدکنندگان ماهی با حشره کش در آمل
7 خرداد 1397 ، دیدگاه 0
ر‌ییس محیط زیست شهرستان آمل : برابر ماده 11 این قانون ، سازمان محیط زیست متولی پایش فعالیت کارخانه ها و کارگاههای تولیدی برای جلوگیری از ایجاد آلودگی زیست محیطی است و این اختیار را دارد در صورت تشخیص آلوده سازی ، نسبت به پلمپ واحد تولیدی اقدام کند .

بهمن صادق نژاد رییس اداره محیط زیست شهرستان آمل درگفتگو با کمال آنلاین،  در خصوص تعطیلی سه معدن آلاینده شن و ماسه گفت : ماموران و کارشناسان این اداره در بازدید و پایش از 12 واحد معدن شن و ماسه در نزدیکی رودخانه هراز ، سه واحد را به دلیل هدایت مستقیم گل و لای و پساب حاصل از خط تولید و ایجاد آلودگی رودخانه هراز و هوا مطابق مواد 11 و 12 قانون حفاظت و بهسازی محیط‌ زیست تعطیل کردند .

وی افزود : ‌برابر ماده 11 این قانون ، سازمان محیط زیست متولی پایش فعالیت کارخانه ها و کارگاههای تولیدی برای جلوگیری از ایجاد آلودگی زیست محیطی است و این اختیار را دارد در صورت تشخیص آلوده سازی ، نسبت به پلمپ واحد تولیدی اقدام کند .

رئیس اداره محیط زیست آمل خاطرنشان کرد : بر اساس ‌ماده 12 ، صاحبان یا مسئولان کارخانجات و کارگاههای آلوده ساز مکلفند به محض ابلاغ دستور محیط زیست ، کار یا فعالیت ممنوع شده را ‌متوقف و تعطیل کنند و ادامه کار یا فعالیت هم منوط به اجازه محیط زیست یا رای دادگاه صلاحیتدار خواهد بود.

صادق نژاد گفت : به طور حتم این واحدهای تولیدی تا رفع کامل مشکلات زیست محیطی پلمپ باقی خواهند ماند و در صورت تکرار تخلفات ، از ادامه فعالیت به طور دائم جلوگیری خواهد شد.

وی افزود : متاسفانه بعضی از معادن شن و ماسه در سال های گذشته با برداشت های غیرقانونی مصالح رودخانه ای و معادن کوهی حاشیه جاده هراز ، باعث آلودگی هوا و آلودگی آب رودخانه هراز شدند و تهدید جدی نیز برای ساکنان محله های مجاور ایجاد کردند.
صادق نژاد گفت : حفاظت محیط زیست مانع فعالیت های تولیدی واحدها نیست و تاکید کارشناسان و همکاران و نیز خواست جدی مردم رعایت ملاحظات زیست محیطی و احترام گذاشتن همه به محیط افراد و حفظ سلامت محیط است.

وی با تاکید بر این که اکنون مردم نیز مدافع جدی محیط زیست شدند و خواهان حق طبیعی خود برای داشتن محیط زیست سالم وعاری از هرگونه آلودگی هستند ، از شهروندان خواست که در صورت مشاهده فعالیت های غیرقانونی برخی افراد و نیز واحدهای تولیدی سودجو به هر قصدی ، موضوع را به ماموران اجرایی محیط زیست اطلاع دهند.

وی درخصوص دستگیری شکارچیان غیرمجاز حیات وحش آمل ادامه داد : 3 شکارچی متخلف که بصورت غیرمجاز اقدام به شکار گونه های کمیاب بز وحشی در این شهرستان کردند، دستگیر شدند.

رییس اداره محیط زیست آمل  افزود: ماموران یگان حفاظت اداره محیط زیست آمل، پس از دریافت گزارش های مردمی مبنی برحضورچند شکارچی غیرمجاز درمنطقه کوهسانی اندوار بخش لاریجان، متهمان را هنگام جابجایی لاشه های 2 راس بزوحشی دستگیر کردند.

وی اضافه کرد: البته شکارچیان در ابتدا و پس از متوجه شدن از حضور ماموران یگان حفاظت اداره محیط زیست آمل، اقدام به فرار کردند که با هوشیاری به موقع در تعقیب وگریز، در نهایت به دام افتادند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آمل افزود : برای شکارچیان متخلف پرونده های جداگانه تشکیل و برای بررسی و اعمال احکام تحویل دادگستری شهرستان شد.

صادق نژاد گفت که شکار برخی گونه های حفاظت شده و در خطر انقراض ممنوع بوده و حضور افراد به بهانه شکار در مناطق جنگلی و کوهستانی جرم محسوب و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه محیط زیست و حفظ و حراست از آن وظیفه همه مردم و متعلق به آینده گان است، از آنان خواست با مشاهده هرنوع تخلف در این زمینه مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

وی همچنین از دستگیری صیدکنندگان ماهی با حشره کش در آمل اشاره کرد واظهارداشت : این افراد به بهانه تفریح با همراه داشتن ابزار آلات صید ماهی وارد جنگل بلیران شدند و با ریختن سم حشره کش داخل رودخانه گرمرود ، بیش از 500 متر از مسیر این رودخانه را به طور کامل سمی کردند.
بهمن صادق نژاد افزود : این افراد تا پیش از رسیدن ماموران حفاظت محیط زیست 230 قطعه ماهی نیز با این روش صید کرده بودند که توسط ماموران توقیف شد.
وی توضیح داد : ماموران محیط بانی پاسگاه دشت سر آمل در حین گشت زنی در حوزه استحفاظی با توجه به حضور مشکوک این افراد و غیرطبیعی شدن وضعیت رودخانه گرمرود ، به آنان مظنون شدند و در نهایت سه نفر از این افراد را بلافاصله دستگیر کردند.
صادق نژاد گفت که از متخلفان پنج رشته دام هوایی و مقداری سم شیمیایی کشف و ضبط شد.
وی افزود : یک گروه چهار نفره دیگر هم که برای صیدماهی در مناطق پایین دست رودخانه گرمرود ، دام ماهیگیری پهن کرده بودند، درحین صید با حضور بموقع ماموران محیط بانی ، سه نفر از آنها دستگیر و یک نفر متواری شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست آمل گفت که پرونده تخلف این صیادان متخلف تشکیل و تحویل دادگستری شهرستان شدند.
 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0