جشن تی تی، استقبال مردم دیار بام ایران از پرمحصولی گیلاس+عکس
25 فروردين 1397 ، دیدگاه 0
امسال برای سومین سال متوالی، جشن تی تی (شکوفه های گیلاس ) وآیین شکرگذاری از سالی پرمحصول برای باغداران منطقه، در روستای امیری بخش لاریجان آمل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ دیدن شکوفه های گیلاس سالانه بسیاری از گردشگران را از سرتاسرکشور به سمت مناطقی می کشاند که مناظر اصلی آن را شکوفه های سفید وصورتی رنگ تشکیل می دهند.

عموما از نیمه دوم فروردین ماه، بهترین زمانی هست که درختان، شکوفه های گیلاس خود را به معرض نمایش در می آورند.

بخش کوهستانی لاریجان آمل، یکی از زیباترین مکان هایی است که می توان در آن شاهد درختانی با شکوفه های گیلاس بود.

بخش کوهستانی لاریجان شهرستان آمل به عنوان خاستگاه اصلی کشت گیلاس در سطح استانهای شمالی کشور، برای سومین بار میزبان جشن " تی تی " (شکوفه های گیلاس ) در روستای امیری برای شکرگزاری پیش از تولید این محصول شد.

حدود 4 هزار هکتار از زمین های شیب دار بخش کوهستانی لاریجان آمل  به کشت گیلاس اختصاص دارد و سالیانه بیش از پنج هزار تن گیلاس از سطح این باغات برداشت می شود که دارای مرغوبیت بالایی در تولید این محصول است.

امسال برای سومین سال متوالی، جشن تی تی (شکوفه های گیلاس ) وآیین شکرگذاری از سالی پرمحصول برای باغداران منطقه، روز جمعه در روستای امیری بخش لاریجان آمل برگزار شد.

این جشنواره بسیار متفاوت از جشنواره های دیگری بود که برگزار می شد، تفاوت آن نیز به دلیل حضور بیش از 3هزارنفر از مردم علاقه مند شهرستان آمل و شمار زیادی از شهروندان دیگرمناطق کشور در این جشن5 ساعته حضور داشتند.

جشنی که درابتدا با آش سنتی از میهمانانش پذیرایی شد تا غرفه های متنوعی از صنایع دستی، تولیدات این بخش همچون فرآورده های لبنیات محلی دایر بود.

بخشدار لاریجان آمل دراین جشن گفت: برند شکوفه های گیلاس درروستای امیری دراین بخش باید به همه مردم ایران و جهان شناسانده شود.

رضا مقدم افزود: برگزاری این جشنواره فرصت و شروع بسیار مغتنمی برای معرفی همه پتانسیل ها و ظرفیت های بالای بخش لاریجان در تولید میوه های سیاه ریشه که خواستگاه اصلی آن دراین بخش است.

وی از همه سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی به ویژه گیلاس و آلبالو و سیب در بخش لاریجان شهرستان آمل دعوت کرد و گفت: بیش از شش هزار هکتار باغ های سیاه ریشه به کشت گیلاس، آلبالو وسیب دربخش لاریجان وجود دارد که می توان با توسعه زمین های مرغوب شیبدار، تولید این محصولات را با هدف اشتغازایی افزایش داد.

بخشدار لاریجان آمل با اشاره به موقعیت تاریخی و جغرافیایی این بخش گفت: این بخش خوشبختانه روز به روز در حال رشد، توسعه و پیشرفت است که این رشد بسیار محسوس است.

** برگزاری ملی جشن شکوفه های گیلاس درلاریجان

مسئول برگزاری جشن تی تی شکوفه های گیلاس لاریجان هم به خبرنگار ایرنا گفت، که استقبال مردم از این جشن امسال بسیار زیاد وخارج از تصور بوده و این باعث خوشحالی برگزارکنندگان آن بوده که بعد از گذشت کمتر از 3 سال مردم بیش از 3 تا 4هزار نفر در آن حضور داشتند.

" محمد تقی جوادی " افزود: هدف اصلی دربرگزاری جشن تی تی، فراهم کردن یک روز شاد ومفرح برای خانواده های ییلاق های بخش لاریجان و شکرگزاری از سال پر روزی برای باغداران منطقه است.

وی ابرازامیدواری کرد، که با تمهیداتی که اندیشیده خواهد شد، جشن تی تی در سال آینده به صورت ملی برگزار می شود.

دراین مراسم از تمبر ویژه جشن تی تی (شکوفه های گیلاس) با حضور نماینده مردم آمل درمجلس شورای اسلامی وفرماندار آمل ، اعضای شورای شهر آمل ، بخشدار لاریجان ومسئولین بخش وشهر رونمایی شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0