اولین نشاء مکانیزه برنج کشور در بخش دشت سر آمل آغاز شد + عکس
16 فروردين 1397 ، دیدگاه 0
اولین نشاء مکانیزه برنج کشور سال 97 در روستای فیروزکلای بخش دشت‌ سر آمل با حضور استاندار مازندران، نماینده مردم آمل در مجلس، امام جمعه دابو و دشت سر، فرماندار ویژه آمل، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و دیگر مسئولین و کشاورزان در روستای فیروزکلا سفلی بخش دشت ‌سر آمل آغاز شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ اولین نشاء مکانیزه برنج کشور سال 97 در روستای فیروزکلای بخش دشت‌ سر آمل با حضور استاندار مازندران، نماینده مردم آمل در مجلس، امام جمعه دابو و دشت سر، فرماندار ویژه آمل، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و دیگر مسئولین و کشاورزان در روستای فیروزکلا سفلی بخش دشت ‌سر آمل آغاز شد.

عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با بیان اینکه سنگین ترین بخش کشاورزی برنج نشاکاری است که طی این سال ‌ها با وجود ابزارهای مکانیزه این فشار کمتر شد، بیان کرد: در گذشته کشاورزان برای آب گل کردن از پاها و توان جسمی خود را به کار می ‌گرفتند و با مشکلات کنار می آمدند.

وی با اشاره به واردات بی‌ رویه برنج یادآور شد: سالانه حدود 11 میلیون تن انواع محصول در کشور تولید داریم که 3 میلیون تن شامل برنج می‌ شود و با وجود این مقدار تولید بالغ بر یک میلیون و 200 هزار تن نیاز به واردات برنج داریم.

نماینده مردم آمل در مجلس با تاکید بر اینکه امسال با وجود مشکلات واردات بی ‌رویه برنج همزمان با تولید برنج داخلی، دولت برای دومین بار خرید تضمینی را در برنامه خود قرار داده است، گفت: امیدواریم در برداشت های آتی کشاورزان استان های شمالی کشور با بکارگیری از ماشین ‌آلات و مکانیزه کردن به این سمت روی بیاورند تا رونقی بر تولید بیشتر این محصول زراعی در کشور شود.

حجت‌الاسلام مهدی تقی زاده امام جمعه دابو و دشت ‌سر نیز با اشاره به اینکه منطقه دشت ‌سر علاوه بر اینکه یک منطقه گردشگری است مردم آن به فعالیت دامداری و کشاورزی می پردازند، افزود: مردم این بخش در کنار زندگی ماشینی به حفظ زندگی سنتی پرداخته و از محصولات باغی و زراعی استفاده می‌ کنند.

حجت‌الاسلام تقی زاده با بیان اینکه در حوزه مشکلات خرید برنج با تلاش نماینده مردم آمل در مجلس خرید تضمینی و توافقی برنج از کشاورزان در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: با توجه به عنوان سال جاری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، از این محصول ایرانی در استان های شمالی از سوی مسئولان استانی و کشوری حمایت شود.

دلاور حیدرپور رییس جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه به منظور حمایت از کشاورزان از سوی دولت تسهیلات بهتری ارائه شد، گفت: برای مکانیزاسیون حدود 65 میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک کشاورزی تخصیص یافته که در سال گذشته بالغ بر 102 میلیارد تومان جذب داشتیم.

حیدرپور با اعلام اینکه مازندران در جذب تسهیلات رتبه اول را طی دو سال اخیر به خود اختصاص داده است، افزود: امسال نیز با آغاز اولین کشت مکانیزه نشاء برنج پیش ‌بینی می‌ شود که حدود 75 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشت مکانیزه صورت می‌ گیرد.

رییس جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: اما در زمینه برداشت مکانیزه 90 درصد و نشاء 30 درصد در اراضی مازندران انجام می‌ شود.

محمد اسلامی استاندار مازندران با بیان اینکه همه چیز در این استان مهیا است و برای استفاده از ظرفیت‌ها نیاز به همدلی و همکاری داریم، افزود: در این سال ‌های بعد از انقلاب اسلامی کارهای بزرگی صورت گرفته است اما نکته مهم بر بکارگیری از منابع نامحدود در کشور است؛ باید وابستگی خودمان را به نفت کمتر کنیم و بر دیگر منابع درآمدی تکیه کرده تا به ذخیره‌ سازی این منبع زیرزمینی را داشته باشیم.

اسلامی با تاکید بر اینکه مهمترین برنامه‌ ریزی استان در زمینه اقتصاد به محوریت و ریشه بر مردم دارد تا با ایجاد کسب درآمد، زیرساخت‌ها از سوی دولت توسعه ‌یابد، اظهار داشت: تجمیع عوارض و مالیات ارزش افزوده یکی از این برنامه ‌ها است که با جمع‌آوری 300 میلیارد تومانی مالیات ارزش افزوده 30 درصد به روستاها و 70 درصد شهری جهت توسعه و عمرانی استان گام اساسی برداشته شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه در راستای بهره‌ وری ماشین‌آلات کشاورزی روستاییان، باید دستگاه‌های دولتی به حمایت از کشاورزان بپردازند و با قرار گرفتن فصل کمبود آب در مصرف آن دقت عمل صورت گرفته و مدیریت دقیق انجام شود و به مانند گذشته دست و دلبازی در توزیع آب مشاهده نشود، مطرح کرد: بکارگیری الگوی کشت و ارقام به منظور افزایش ظرفیت کسری محصول از دیگر برنامه‌ای است که در سال جاری برای بهبود اقتصادی کشاورزی باید فراهم شود تا جلوی واردات محصول گرفته شود.

وی هدف‌گذاری در زمینه صادرات را از مهمترین برنامه استان جهت حمایت از تولیدات و صنایع مازندران بیان کرد و گفت: اکنون 6.5 میلیون تن محصولات باغی، کشاورزی، آبزی داریم که رقم قابل ملاحظه‌ای است و با هدف‌گذاری صادرات می‌توان به درآمد 3 میلیارد دلاری رسید و این شعار نیست بلکه برنامه‌ریزی دقیق است که باید تلاش و کار صورت گیرد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0