چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنیم
21 اسفند 1396 ، دیدگاه 0
حوادث نه تنها ممکن است برای کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه برای کسانی که اين مواد را درست می کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ، چهارشنبه‌ سوری که با نام‌ های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می ‌شود یکی از جشن ‌های ایرانی است که در شب واپسین چهارشنبه سال (از غروب سه‌ شنبه) برگزار می ‌شود و اولین جشن از مجموعه جشن‌ ها و مناسبت ‌های نوروزی است.

استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ايمن نيست، حتي در صورتی که کاملاً مراقبت صورت گيرد.

 حوادث نه تنها ممکن است برای کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه برای کسانی که اين مواد را درست می کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد.

توصيه ها:

کليه موادی که در نارنجک، ترقه، منور و ساير مواد آتش زا و محترقه استفاده مي شوند، از مواد منفجره و آتش گير هستند که ماده اي خطرناک است و صدمات جبران ناپذيری را به دنبال خواهد داشت.

 اين مواد خاصيت خودبه خودی آتش گيري و انفجاری دارند و لذا از نگهداری آنها حتي به مقادير بسيار کم در منازل، زيرزمين، محل کار و... جداً خودداری کنيد.

 از حمل مواد محترقه و آتش گير و انفجاري حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداً خودداری کنيد.

 کودکان و نوجوانان از اقشار آسيب پذير هستند، استفاده از اين مواد توسط آنان خطرات جدي به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

 در صورت نگهداري مواد آتش بازی، حتي کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنيد.

 بقايای مواد آتش بازی را سريعاً جمع آوری نکنيد و حتماً 15 تا 20 دقيقه صبر کنيد و بعد آن را جمع آوری کرده و در يک سطل محتوی آب بريزد و سپس دفع کنيد.

 در صورت داشتن مواد محترقه و انفجاری حتماً از آن در بيرون از خانه و دور از محل مسکوني و در جايي که علف های خشک و درختان موجود هستند، استفاده کنيم.

 هميشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حريق، آب در دسترس داشته باشيد.

 مواد آتش بازی (محترقه و انفجاري) را از محل هايی که مطمئن هستند خريداري کنيد و اين مواد را از دست فروش تهيه نکنيد.

کودکان به هيچ عنوان شخصا نبايد از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمايند.

 مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد.

 هيچگاه مواد آتش بازي را در جيب خود نگذاريد، زيرا ضايعات جبران ناپذير به همراه خواهد داشت.

 هيچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه ای يا فلزی قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاب شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد.

 از نزديک شدن به موادي که برای انفجار يا احتراق آماده کرده اند، دوری کنيد، زيرا خطر از دست دادن عضوي از بدن و يا مرگ را به همراه خواهد داشت.

هر ساله شاهد حوادث رقت آوری در ايام چهارشنبه سوری از جمله سوختگي های شديد، از دست دادن چشم يا پاره شدن پرده گوش هستيم و اين مواد را شوخی نگيريد زيرا با زندگي خود بازی کرده ايد.

 هيچگاه براي چاشنی از الکل برای آتش گيری مواد استفاده نکنيد.

برای نگهداري از مواد منفجره و محترقه، آن را به طور ايمن در يک جعبه و دور از ساير مواد آتش گير يا گرما و الکتريسته و... قرار دهيد.

 هيچگاه ماده محترقه و منفجره ای که يک بار استفاده شده است را مجدداً استفاده نکنيد.

 از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن چه در واحدهای مسکوني و چه در معابر، کوچه و خيابان خودداری نماييد.

 پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل از عوامل عمده بروز آتش سوزی است و شايسته می باشد به طور جدي از انجام آن بپرهيزيد.

صاحبان فروشگاه های مواد شيميايی و رنگ فروشی ها از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شيميايی به کودکان و نوجوانان جداً خودداری نمايند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0