برخورد جدی و قاطع با متخلفان چهارشنبه‌ سوری
15 اسفند 1396 ، دیدگاه 0
دادستان آمل : اگر استفاده از مواد محترقه منجر به جرح نشود اما موجب اخلال در نظم و امنیت شود سه ماه تا یک سال حبس از سوی قانونگذار و بر اساس قانون مجازات اسلامی 74 ضربه شلاق پیش‌ بینی شده است و ایجاد مزاحمت برای افراد با استفاده از مواد محترقه نیز حبس از دو تا شش ماه و 74 ضربه شلاق دارد.

علی طالبی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل در گفتگو با کمال آنلاین گفت: نظر به اینکه در آستانه سال جدید و چهارشنبه پایان سال عده ای افراد سودجو و فرصت طلب با سوء استفاده از فضای فراهم شده و آداب و سنن گذشته مبادرت به تهیه، توزیع و استفاده از مواد محترقه و منفجره و اخلال در نظم، امنیت و آسایش عمومی می نمایند که در جهت پیشگیری از وقوع جرایم فوق به خانواده ها هشدار می دهیم از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی و پرتاب مواد محترقه توسط فرزندان جلوگیری نمایند و مراقبت های لازم را داشته باشند.

وی اظهار داشت: بسیاری از افرادی که از مواد محترقه استفاده می‌کنند از اثرات آن اطلاع ندارند در حالی که این مواد می‌تواند سرمنشا برخی جرائم باشد که نباید از آن استفاده شود.

دادستان عمومی و انقلاب آمل با اشاره به مواد قانونی مبارزه با اسلحه و مهمات اظهار داشت: نگهداری، فروش و یا استفاده از مواد محترقه دارای مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق است.

طالبی تصریح کرد: نگهداری مواد محترقه سه ماه تا شش ماه حبس دارد و اگر استفاده از مواد محترقه به ایراد جرح منجر شود فرد متخلف علاوه بر مجازات نگهداری به دو تا پنج سال حبس محکوم می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر استفاده از مواد محترقه منجر به جرح نشود اما موجب اخلال در نظم و امنیت شود سه ماه تا یک سال حبس از سوی قانونگذار و بر اساس قانون مجازات اسلامی 74 ضربه شلاق پیش‌ بینی شده است و ایجاد مزاحمت برای افراد با استفاده از مواد محترقه نیز حبس از دو تا شش ماه و 74 ضربه شلاق دارد.

 طالبی در خصوص برخورد با متخلفین نظم عمومی چهارشنبه پایان سال افزود: با توزیع کنندگان، خریداران و حاملین مواد محترقه و آتش زا غیر مجاز و مخلین نظم، امنیت و آسایش عمومی با شدت و قاطعیت و بدوت هیچگونه اغماضی برخود خواهد شد.

وی تصریح کرد: نسبت به پلمپ مغازه هایی که در زمینه توزیع مواد محترقه و آتش زاه فعالیت دارند و توقیف وسایل نقلیه که مبادرت به پرتاب مواد محترقه و آتش زا می نمایند یا مواد محترقه را حمل می کنند اقدام خواهد شد و مرتکبین جرایم فوق تا پایان تعطیلات بازداشت خواهند شد.

دادستان عمومی و انقلاب آمل خاطر نشان کرد: سال گذشته کمترین مشکل را در چهارشنبه آخر سال در آمل داشتیم که تلاش اصحاب رسانه برای اطلاع ‌رسانی در این زمینه قابل تقدیر است و ضرورت دارد فرهنگ سازی لازم در این عرصه صورت پذیرد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0