ضرورت مدیریت پسماند و تفکیک زباله در مازندران یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
5 اسفند 1396 ، دیدگاه 1
کاهش پسماند و تفکیک زباله از مبدا نشانه رشد فرهنگ است که با تفکیک زباله از مبدا به مرگ طبیعت و زمین نه می گوییم و با جلوگیری از دورریختن زباله های خشک نمی گذاریم سرمایه ای نابود شود که ضرورت دارد هم استانی های عزیز با عزم جدی برای مدیریت پسماندهای خود و تفکیک زباله از مبدا گام بردارند.

استان مازندران از جمله استان های کشور می باشد که به دلیل افزایش جمعیت، حضور دهها میلیونی مسافران داخلی و خارجی و نبود بستر مناسبت برای دپوی زباله در آن با معضل بزرگی روبرو می باشد که نیاز می رود همان گونه این استان ظرفیتی ملی برای استفاده گردشگران می باشد، از خدمات و بودجه های ملی نیز بهره مند گردد.

ضرورت دارد مدیران ارشد استان مازندران در راس استاندار و نماینده ولی فقیه در استان و نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی، برنامه ریزی های لازم را صورت دهند تا کارخانه های تولید انرژی از زباله ایجاد شود و با این کار ساماندهی صحیحی درخصوص مدیریت پسماند صورت گیرد که باید با نیازسنجی درستی در این عرصه گام برداریم.

یکی از مشکلات اساسی که در استان مازندران با آن روبرو می باشیم حجم بسیار بالای پسماندها است که کاهش پسماند به کاهش جمع آوری، حمل و نقل، بازیافت و سپس دفع آن منجر خواهد شد که سبب کاهش هزینه ها نیز می گردد و بدین منظور باید از فرهنگ سازی در میان آحاد مردم از دانش آموزان گرفته تا مادران خانه دار استفاده کنیم و این امر می تواند نقش بسزایی در کاهش پسماند داشته باشد که باید از ظرفیت صداوسیمای مرکز مازندران و رسانه های استان استفاده شود و شهرداری های استان نیز برنامه ریزی سازمان دهی شده ای برای آموزش در میان شهروندان از جمله اجرای طرح آموزش خانه به خانه استفاده کنند تا این فرهنگ در شهرها ترویج پیدا نماید.

تفکیک زباله از مبدا به عنوان ضرورتی اساسی می باشد که مورد تاکید ویژه استاندار مازندران است و بدین منظور ضرورت دارد تا ایستگاههای تفکیک زباله در تمام شهرهای استان ایجاد شود که با این کار می توانیم از زباله به عنوان طلای کثیف تعبیر کنیم و آن را مورد استفاده مجدد قرار دهیم.

کاهش پسماند و تفکیک زباله از مبدا نشانه رشد فرهنگ است که با تفکیک زباله از مبدا به مرگ طبیعت و زمین نه می گوییم و با جلوگیری از دورریختن زباله های خشک نمی گذاریم سرمایه ای نابود شود که ضرورت دارد هم استانی های عزیز با عزم جدی برای مدیریت پسماندهای خود و تفکیک زباله از مبدا گام بردارند.

در حال حاضر در شهر آمل روزانه حدود 187 تن پسماند تولید می شود که از این مقدار براساس آنالیز انجام شده 70 درصد تر و 30 درصد مابقی پسماند خشک می باشد که در صورت جداسازی این مواد از مبدا، کمک شایانی به بازیافت و دفع بهداشتی آن شده و از آلودگی محیط زیست و از بین رفتن سرمایه های ملی جلوگیری می شود.

یکی از مشکلات موجود در حوزه پسماند در خصوص پسماندهای روستایی است که بخشداری ها، شوراهای اسلامی و دهیاری های استان با معضل مواجه می باشند که نیاز است از کارشناسان آموزش دیده برای آموزش تفکیک زباله و مدیریت پسماند استفاده شود.

در پایان باید گفت آموزش و فرهنگ سازی در کنار ایجاد کارخانه های تولید انرژی از زباله می تواند نقش ارزنده ای درخصوص ساماندهی و مدیریت پسماندهای استان مازندران داشته باشد که امید می رود گام های اساسی و عملی در این راستا صورت پذیرد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. حسین

    حسین

    با سلام مدتی مدیدی است که مسئولین شهری وعده ساخت کارخانه زباله سوز را می دهند .نه تنها چشم شهروندان به این وعده روشن نشد بلکه این شائبه به وجود می آید که هیچ گونه همتی هم برای این کار وجود ندارد . خصوصا" ازجانب شورا و شهرداری . البته مشکلات کلان داخل شهرداری مبنی بر عدم تامین بوجه نیز بهانه ای انکار نشدنی است .صدالبته تهیه زمین و اقدامات اداری دیگر زمینه ای برای ارائه عملکردی اعضاء می باشد . با عرض پوزش تو خود حدیث .......