عمر مفید ساختمان ها در مازندران وکل کشور کم هست
30 بهمن 1396 ، دیدگاه 0
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران : امروزه خدماتی که بخش های مختلف سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه می کند به واسطه نوع وحجم فعالیت ها در حوزه ساختمان ازیک جایگاه مهمی برخوردار است وگردش مالی این حوزه نیز بیش از 10برابر کل اعتبارهای عمرانی سالانه مازندران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ مهندس سیف اله علی نیا رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران دردهمین همایش استانی مهندسان مکانیک عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران که در آمل برگزارشد گفت : حدود 5هزار نفر به عنوان مهندس مکانیک عضو این نظام هستند که از این شمار حدود 2هزار نفر دارای پروانه اشتغال به کار هستند.

سیف اله علی نیا با بیان اینکه از موضوع های مهم اجتماعی که کل کشور با آن مواجه شده ازجمله بحران خشکسالی و کم آبی، و آلاینده های صنعتی و فاضلاب خانگی وشهری توسط مهندسان بخش مکانیک قابل برطرف شدن است، افزود: برگزاری این همایش وانتقال داده های فنی ومهندسی به روز دراین امر راه های برون رفت از این چالش های ملی را تببین و در خصوص رفع این مشکلات بحث و تبادل نظر می شود.

وی ادامه داد: امروزه خدماتی که بخش های مختلف سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه می کند به واسطه نوع وحجم فعالیت ها در حوزه ساختمان ازیک جایگاه مهمی برخوردار است وگردش مالی این حوزه نیز بیش از 10برابر کل اعتبارهای عمرانی سالانه مازندران است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران اضافه کرد، علاوه بر این خدماتی که امروز این سازمان ارائه می کند، توانسته بار مالی دولت را نیز کمتر کند که یکی از این نمونه ها، بازرسی های گاز است.

علی نیا اضافه کرد: بیش از هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در حوزه بازرسی گاز استان فعالیت می کنند وفعالیت تخصصی این تعداد باعث شده تا حجم بسیار زیادی از بار مالی از دوش دولت برداشته شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران همچنین با بیان اینکه درحوزه تدوین مقررات وقوانین ما هیچ کمبودی به نسبت کشورهای توسعه یافته نداریم، اما قبول داریم که در حوزه کنترل ونظارت ها باید جبران شود، گفت: در مازندران وکل کشور عمر مفید ساختمان ها کم هست و یکی از مشکلات اصلی در این بخش مصالح غیراستاندارد در سطح استان است.

علی نیا به وجود حدود 5هزار نوع تنوع محصولات ساختمانی در کشور اشاره کرد واینکه این تعداد زیاد است، افزود: از این شمار هم کمتر از 2هزار نوع محصول در زمره استاندارد قرار می گیرد وشناسایی این استانداردها بسیار مهم است و نقش مهندسان مکانیک نیز دراین بخش پررنگ تر به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه ظرفیت پرکاربردی ونقش آفرینی مهمی را که مهندسان مکانیک دارند، در دیگر رشته های چندگانه زیرمجموعه نظام مهندسی ساختمان وجود ندارد، ابرازامیدواری کرد، که انتظار است تا مهندسان مکانیک به دور از برخی نگاه های مادی، در حوزه های مسئولیت های اجتماعی خود از جمله برطرف کردن معضل دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی وشهری اقدام های خلاقانه ای اجرایی کنند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0