عمل جراحي تعويض مفصل كامل با پروتز پيشرفته در بیمارستان امام خمینی(ره) آمل
24 بهمن 1396 ، دیدگاه 0
دکتر اسماعیل تبار جراح و متخصص استخوان و مفاصل : انجام عمل تعويض مفصل دو طرفه زانو جراحی سنگین بوده که برای نخستین بار در مازندران روی داده است و حدود سه ساعت طول کشید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ، علی اسماعیل‌تبار جراح و متخصص استخوان و مفاصل با بیان اینکه این جراحی سنگین بر روی زانوی ها بیمار خانم ٧٨ ساله روی داداست گفت : به دليل تأخير در مراجعه و جراحی بيمارى بسيار پيشرفته باعث پا پرانتزى بسيار شديد زانوها شد و این مهم باعث تخريب و از بين رفتن صفحه داخلى استخوان تى‌بيا و شل شدن كامل رباط نگهدارنده زانو به ویژه در سمت خارج زانوها شد.

وی با اشاره به ناپايدارى كامل مفاصل زانوها، زمین‌گیر شدن و عدم وجود قدرت راه رفتن بیمار، تصریح کرد: در این بیمار اید مفصل مصنوعی علاوه بر دارا بودن خصوصيت لازم، سه ويژگى  متمايز داشته باشد.

جراح و متخصص استخوان و مفاصل با اشاره ویژگی‌های متمایز مفصل مصنوعی مورد استفاده در این بیمار، یادآور شد: این مفاصل باید نقص‌ها و كمبود استخوان در پروتز را با تعبيه لازم برطرف می‌کرد تا مفصل هم‌سطح شود، همچنین مفصل باید داراى ويژگى خاصى باشد تا نبود كارگرد رباط‌ها به دليل شل شدن را جبران کرده و زانو را با ثبات کند و اين مفاصل براى تحمل فشار به ویژه در افراد مسن بايد در دو طرف پايه اضافه داشته باشند.

این پزشک با اعلام اینکه اين نوع مفاصل نگهدارنده constrain يا CCK هستند، ادامه داد: انجام اين عمل جراحی از لحاظ تکنیکی بسيار پيچيده، مشکل و زمان‌بر بوده است.

اسماعیل‌تبار با اشاره به اینکه عمل جراحی تعویض مفصل زانو به صورت یک‌طرفه ممکن است در استان مازندران اتفاق افتاده باشد، بیان کرد: انجام عمل تعويض مفصل دو طرفه زانو جراحی سنگین بوده که برای نخستین بار در مازندران روی داده است و حدود سه ساعت طول کشید.

وی بیان کرد: جراحي تعويض مفصل كامل با پروتز پيشرفته (دووآل موبيليتي سي‌‌سي‌كا) دو طرفه بر روی هر دو پاي بيمار به صورت همزمان با اپروچ بدون برش عضلات و تاندون‌هاي اصلي بيمار بوده که با برش از كنار كشكك زانو و برگرداندن كشكك به كنار در طول عمل برای بهبود سريع، عدم درد بعدي بيمار و راه رفتن پس ٢٤ ساعت بعد از عمل جراحي با موفقيت انجام شد.

اسماعیل‌تبار با اشاره به اینکه این جراحی بدون بيهوشي عمومي بيمار با توجه به سن بالا رخ داده و از روش اسپاينال یا بي‌حسي از نخاع و كمر به پايين مورد جراحي قرار گرفت.

این جراحی برای نخستین بار در استان مازندران توسط علي اسماعيل‌تبار جراح و متخصص استخوان و مفاصل(ارتوپد) به همراه کادر مجرب اتاق عمل بیمارستان امام خمینی(ره) آمل روی داد که با موفقیت همراه بود.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0