برگزاری جلسه نقد روانشناختی و جامعه شناختی فیلم در کلینیک رهنمون آمل
23 بهمن 1396 ، دیدگاه 1
معصومه کلهر, از روانشناسان کلینیک رهنمون در این باره گفت:"یکی از مهمترین اهداف اجرای برنامه ی نقد روانشناختی و جامعه شناختی در این کلینیک, وجود رابطه بین هنر و بحث های روانشناختی, خصوصاً هنر هفتم و ارتباط این هنر با مبحث جامعه شناختی می باشد.
کمال آنلاین ؛ اینکه برای هنر می توان رسالتی قائل شد یا خیر, سخنی است که سالهای سال نظر هنرمندان و اندیشمندان مختلف را به خود جلب کرده است و نظرات متفاوت بسیاری راجع به آن مطرح شده است.
اما فارغ از هر نوع اندیشه راجع به این موضوع, باید پذیرفت که هنر, خواسته یا ناخواسته در جامعه تاثیر گذار است, خصوصا صنعت سینما که به صورت دیداری و شنیداری, چکیده ای از سایر هنرها را مستقیما  به مخاطب خود عرضه می کند و او را درگیر تفکرات و اندیشه های خود می نماید !
 جلسات نقد روانشناختی و جامعه شناختی فیلم در کلینیک روانشناسی رهنمون آمل, حرکتی جالب و قابل تقدیر است و برگزاری چنین برنامه هایی  می تواند در دیدگاه شهروندان به زندگی و حواشی آن, بسیار تاثیرگذار باشد.
اولین جلسه ی نقد فیلم این کلینیک, اختصاص به فیلم سینمایی "خانه ی دختر" به نویسندگی پرویز شهبازی و کارگردانی شهرام شاه حسینی داشت که با حضور تعدادی از روانشناسان, جامعه شناسان, هنرمندان, فعالین مدنی انجمن آمل یاران و برخی شهروندان علاقه مند برگزار شد که پس از تماشای فیلم در یک نشست صمیمانه به تبادل نظر و نقد جامعه شناسانه و روانشناسانه ی این فیلم پرداخته شد.
معصومه کلهر, از روانشناسان کلینیک رهنمون در این باره گفت:
"یکی از مهمترین اهداف  اجرای برنامه ی نقد روانشناختی و جامعه شناختی در این کلینیک, وجود رابطه بین هنر و بحث های روانشناختی, خصوصاً هنر هفتم و ارتباط این هنر با مبحث جامعه شناختی می باشد. 
شناخت اِلِمان ها و نشانه ها با دیدگاه های روانشناختی و گسترش نگرش روانشناختی شخصیت های مورد استفاده در این هنر, از مسائل مهمی است که در  این جلسات نقد و بررسی, به آن پرداخته خواهد شد". 
کلهر ضمن تاکید بر لزوم آگاهی اقشار مختلف جامعه از آسیبهای اجتماعی بیان داشت:
  "شناخت و تحلیل روانشناختی در کنار دیدگاه های هنری, آگاهی افراد عام با مشکلات و آسیب‌های روان‌شناختی را به همراه دارد که پس از آگاهی از این آسیب‌ها , بحث پیشگیری و پیگیری به میان می‌آید و مهمترین مسئله بعد از شناخت, راه درمان این آسیب ها است".
 وی راجع به انگیزه ی خود و همکارانش در این امر افزود:
"سعی بنده و همکارانم در این کلینیک, با برگزاری چنین نشستهایی,  ایجاد راههای شناخت این آسیب ها و معرفی نحوه ی پیشگیری و درمان چنین معضلاتی می باشد که امیدوارم مورد استقبال شهروندان محترم آملی قرار گیرد".
همچنین به گفته ی کلهر, در جلسات آتی تحلیل روانشناختی و جامعه شناختی فیلم در این کلینیک, از متخصصین دیگری نیز در این حوزه دعوت به عمل خواهد آمد.
این جلسه ی هنری-روانشناسی با جمع بندی و صحبتهای سید حسین حسنی; مدیر کلینیک روانشناسی رهنمون, به کار خود پایان داد.
 
سید محسن مرعشی مرزنگو

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. ....

    ....

    چه جالب !!!