نتایج سومین دوره رتبه بندی روزنامه ها از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام شد
25 دی 1396 ، دیدگاه 1
« وارش »رتبه دوم روزنامه های منطقه ای کشور را کسب کرد

کمال آنلاین : تازهترین رتبهبندی روزنامهها ازسوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام شد و روزنامه «وارش» برای دومین سال پیاپی در جایگاه برترین روزنامههای منطقه ای کشور قرار گرفت.

روز گذشته نتایج سومین دوره رتبهبندی روزنامهها از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام شد. در این دوره نیز روزنامه «وارش» توانست برای دومین سال پیاپی در بین برترین روزنامه های منطقه ای کشور قرار بگیرد. روزنامه وارش در رتبه بندی جدید صورت گرفته با کسب 6/48 امتیاز و هفت رتبه ارتقاء نسبت به رتبه بندی سال گذشته ، « رتبه دوم» را در بین 26 روزنامه منطقه ای کشور کسب نمود، این درحالی است که وارش در رتبه بندی سال گذشته رتبه نهم را کسب نموده بود.

در رتبهبندی اخیر ۱۸۰ روزنامه از سوی اداره کل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی بررسی و براساس شاخصهای کیفیتسنجی رتبهبندی شدند. در این رتبهبندی تنها هشت روزنامه توانستند از مجموع ۱۰۰ نمره بیش از ۱/ ۷۵ نمره کسب کنند و ۲۰ روزنامه امتیاز ۱/ ۶۰ تا ۷۵ نمره کسب کردند و بیست روزنامه دیگر نیز نمرات میان ۱/ ۴۵ تا ۶۰ بهدست آوردند. در این میان پرترافیکترین گروه رتبهبندی به نمره ۱/ ۳۰ تا ۴۵ مربوط میشد که ۷۶ روزنامه را دربرمیگرفت و گروه پایانی با دامنه امتیازات زیر ۳۰ هم ۵۶ روزنامه را در خود جای داد.

شیوههای سنجش روزنامهها

بر اساس شاخصهایی که معاونت مطبوعاتی هر سال اعلام میکند، برای ارزیابی در نظر گرفتن امتیازها بهصورت اتفاقی هر شش ماه، شش شماره یک روزنامه در ماههای مختلف انتخاب میشود؛ به صورتی که تمامی روزهای هفته (شنبه تا پنجشنبه) و تمامی ماههای آن دوره را پوشش دهد. مثلا انتخاب شمارههای یک روزنامه در ۶ ماه سال به این صورت است که شماره شنبه ١٩ فروردین، شماره یکشنبه ١٣ اردیبهشت، شماره دوشنبه ٢٣ خرداد، شماره سهشنبه.... انتخاب میشود و براساس شاخصهای تعیین شده امتیازدهی صورت میگیرد. شاخصهای محتوایی و توزیع، بر اساس همین ٦ نسخه و بهصورت یکسان برای همه روزنامهها محاسبه میشود. شاخصهای مورد سنجش عموما در چهار گروه محتوایی، چاپ و توزیع، بنگاهی و تاثیرگذاری قابل دستهبندی هستند.

بر اساس شاخصهایی که پیشتر منتشر شده در این دوره نیز ۲۵ شاخص مهم در کیفیتسنجی روزنامهها مورد ارزیابی قرار گرفته که تیترهای اختصاصی صفحه اول، انتشار مستمر سرمقاله، یادداشت اختصاصی، اینفوگرافی  اختصاصی، گزارش‌‌‌های اختصاصی، عکس یا طرح اختصاصی، مصاحبه اختصاصی، خبر، مصاحبه یا گزارش دریافتی از شهرستانها، درج مشخصات پدیدآورندگان، پاسداشت زبان و ادب فارسی، گرافیک، تعداد صفحات، چاپ همزمان در مناطق دیگر، چاپ و قطع مناسب، تیراژ و... شاخصهایی هستند که براساس آنها امتیازدهی صورت میگیرد و هرکدام این شاخصها هم توضیحات خاص خود را دارند.

وارش در بین برترین ها

قرار گرفتن روزنامه وارش در «رتبه دوم» روزنامه های منطقه ای کشور موفقیتی بزرگ برای مجموعه رسانه ای وارش و جامعه مطبوعاتی استان های شمالی به خصوص استان مازندران است.

گفتنی است توجه به کیفیت مطالب و تولید محتوای اختصاصی ، تیراژ بیشتر، توزیع مناسب و ... از جمله شاخص های مورد توجه مدیریت روزنامه وارش بوده که موجب شده رتبه این روزنامه در بین برترین روزنامه های منطقه ای کشور نسبت به سال قبل هفت پله ارتقاء یافته و در رتبه دوم کشور قرار بگیرد.

مدیریت روزنامه وارش این موفقیت را به اعضای محترم تحریریه، خبرنگاران و نمایندگان زحمتکش روزنامه در شهرهای مختلف، پرسنل پرتلاش دفتر مرکزی و سایر همکاران محترم خویش تبریک عرض می نماید.

همچنین لازم است از همراهی مدیران کل و مسئولین محترم روابط عمومی دستگاههای اداری ، بانکها و ... و به خصوص مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، معاون محترم فرهنگی- مطبوعاتی اداره کل ارشاد مازندران، ریاست محترم اداره فرهنگی، رئیس و کارشناسان محترم اداره مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و نیز ادارات تابعه در شهرستان های مختلف که همراهی ویژه ای با روزنامه وارش داشتند و با نظرات و پیشنهادات سازنده خویش مسئولین روزنامه وارش را در بر طرف نمودن ضعف ها یاری نمودند قدردانی نماییم.

گفتنی است روزنامه وارش زیر مجموعه گروه رسانه ای بزرگی است که بطور کاملا خصوصی و در قالب یکی از نشریات شرکت وارش منتشر می شود. شرکت وارش علاوه بر انتشار روزنامه وارش، نشریات مکتوب و الکترونیکی متعدد دیگری را نیز منتشر می کند که شامل : دوهفته نامه سراسری دیدبان، دوهفته نامه سراسری تفسیر، هفته نامه پیشرو و سایت خبری تحلیلی وارش نیوز است. لازم به ذکر است روزنامه وارش در بهمن ماه سال 95 موفق به اخذ مجوز انتشار به صورت روزنامه سراسری از هیئت نظارت برمطبوعات نیز گردید ولی تاکنون کار خود را به صورت سراسری آغاز ننموده و همچنان بصورت منطقه ای فعالیت می نماید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. حامدرزازی

    حامدرزازی

    تبریک لیاقتش رو داشتید