اولین همایش توانبخشی مبتنی برجامعه (CBR)در شهرستان آمل برگزارشد +عکس
16 دی 1396 ، دیدگاه 0
اولین همایش توانبخشی مبتنی برجامعه (CBR)در شهرستان آمل با حضور معاون مدیرکل بهزیستی مازندران ، بخشدار مرکزی آمل ، رئیس اداره بهزیستی آمل ، رئیس واعضای شورای بخش مرکزی آمل ، روسای ادارات ، دهیاران وشوراهای روستاهای شهرستان آمل درسالن اجتماعات ارشاد آمل برگزارشد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ علیرضا قلندری معاون مدیرکل بهزیستی مازندران افزود : این طرح در مناطق روستایی استان با هدف شناسایی افراد معلول ، ارائه خدمات توان بخشی و تامین وسایل مورد نیاز آنها اجرا می شود.

وی افزود : طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه از سال 80 به صورت رسمی در تمامی روستاهای کشور به اجرا گذاشته شد و از تیر ماه امسال هم اجرای آن در بعضی از شهرهای کشور از جمله یک شهر مازندران آغاز شد.

معاون مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد :  این طرح با همکاری  بهورزان ، دهیاران ، شوراها و سایر گروههای اجتماعی در روستاها اجرا می شود و در اجرای آن خدماتی که برای یک فرد معلول در روستا لازم است در زمینه های مختلف مانند درمان ، اشتغال و تحصیل توسط تسهیل گران محلی ارائه می شود.

قلندری هدف نهایی اجرای این طرح را توسعه خدمات توان بخشی در سطح محلی و برابرسازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی در جامعه از طریق مشارکت افراد معلول ، خانواده های آنان، جامعه محلی ، نظام بهداشتی- درمانی، آموزشی، حرفه ای، خدمات اجتماعی و بهزیستی برشمرد .

وی با بیان اینکه شناسایی و خدمات رسانی به این قشر که در مناطق روستایی یا محروم زندگی می کنند بدون مشارکت جامعه امکان پذیر نیست نوان داشت : انتظار است که اعضای شورای اسلامی ، دهیاران، تسهیل‌گران محلی و میانی ، بهورزان، خانه های بهداشت و پایگاه های مقاومت بسیج روستایی از شرکای بهزیستی در اجرای این طرح باشند.

معاون مدیرکل بهزیستی مازندران یکی از مشکلات درحوزه رسیدگی خدمات به جامعه هدف معلولان را کم کاری و همکاری نکردن برخی دستگاههای اجرایی مسئول در این حوزه بیان کرد و گفت : در زمان حاضر نگاه به جامعه معلولان دیگر فقط مناسب سازی فضای عمومی شهری نیست ، بلکه نگاه این است که جامعه باید پذیرای معلولان باشد.
قلندری افزود : مدیران واحدهای تولیدی بخش خصوصی نیز لازم است برای واگذاری برخی مشاغل به معلولان اقدام کنند و نگران نباشند برای این که در سال های اخیر در حوزه توانمندسازی معلولان اقدام های زیادی انجام شده که آنان از عهده برخی کارها به راحتی برمی آیند.

وحید حسین زاده رئیس اداره بهزیستی شهرستان آمل با بیان اینکه طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه دارای سابقه دستکم سه دهه ای در جهان دارد گفت :  در ایران هم تلاش براین است تا با ارائه خدمات ششگانه به معلولین شامل آموزش در خانواده ، آموزش در جامعه ، استفاده از سیستم ارجاع ، ارائه وسایل کمک توانبخشی ، اشتغال و کاریابی معلولین و خدمات حمایت اجتماعی معلولین نگرش منفی نسبت به معلولان و ورود آنان به صحنه اجتماعی را از طریق تقویت توانمند سازی این قشر تغییر دهد.

وی افزود : این طرح مبتنی بر پنج اصل مساوات ، اصل عدالت اجتماعی ، اصل همبستگی ، اصل تلفیق عموم و اصل کرامت و عزت نفس است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آمل با بیان اینکه بیش از 6 هزار معلول تحت پوشش این اداره قراردارند اظهارداشت : ازاین تعداد 45 درصد جسمی ، 25 درصد ذهنی ، 12درصد بینائی ومابقی اعصاب وروان هستند  ونزدیک به 2 هزار خانوارکه دارای معلول هستند تحت پوشش هستند .

حسین زاده با تاکید براینکه بیش از 2200 معلول درروستاهای شهرستان آمل مشغول به زندگی هستند گفت : تاکنون به 200 وام ادامه تحصیل ، دادن وام 15تا20 میلیون به 60 نفر برای مناسب سازی مسکن ، دادن وام اشتغال وبلاعوض به 80 نفر پرداخت شد

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0