سومین جشنواره ملی برنج دابودشت برگزار شد+ عکس
1 دی 1396 ، دیدگاه 1
سومین جشنواره ملی برنج دابودشت با تلاش های ویژه و ارزنده امام جمعه دابو و دشت سر و مسئولان دو بخش دابودشت و دشت سر و شهرستان آمل در روستای هشتل سفلی برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ، دکتر یدالله ساعی بخشدار دابودشت گفت: امروز جشن شکرگزاری به درگاه ایزدمنان است که سپاس گذار خداوند متعال باشیم به ما سلامتی داد تا در خدمت مردم عزیز کشورمان گام برداریم که امروز شهرستان آمل قطب کشاورزی مازندران و مازندران قطب کشاورزی کشور می باشد.

ساعی تصریح کرد: کشاورزان تلاش های خستگی ناپذیری صورت می دهند که جای تقدیر دارد و همه ما کوشش می کنیم تا کشور وابستگی اقتصادی نداشته باشد و تمام مسائل اقتصادی این منطقه نیز بر محور کشاورزی است و باید قدر خود را بدانیم و برای کارمان ارزش قائل شویم.

دکتر علی فرشیدفر بخشدار دشت سر افزود: امروز جشن شکرگزاری به سوی خداوند متعال است که الطاف و عنایات حضرت حق شامل حالمان گردید و ما مازندرانی ها که خود را متولی امر برنج می دانیم باید جایگاه خود را بدانیم و مردم ایران اقبال به برنج مازندران دارند که باید اقدامی کنیم این روند تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: محصول برنج ما جدای از بحث اقتصادی یک فرهنگ و سنت برای مازندرانی ها می باشد که باید به بهترین نحو ممکن حفظ شود.

مهندس شهیدی فر معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهارداشت: 45 درصد برنج کشور از استان مازندران تامین می شود که برنج مازندران و به خصوص آمل و این منطقه از کیفی ترین برنج های تولیدی جهان هستند.

وی بیان داشت: برنج مازندران سالم ترین محصول تولیدی ایران و جهان است که اصلا با برنج خارجی قابل قیاس نیست که 210 هزار هکتار کشت اراضی شالیزاری، 40 هزار هکتار کشت مجدد و 50 هزار هکتار کشت رتون داریم.

سید جعفر رسولی، معاون استاندار مازندران و فرماندار ویژه آمل با قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره گفت: دکتر یوسفیان در حمایت از کشاورزان در شمال کشور نقش بسزایی دارند و در این شهرستان نیز 24 هزار نفر در بخش برنج کاری فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: در تابستان با کمبود آب مواجه هستیم که با تدبیر دکتر یوسفیان و احداث سد هراز این مشکل برطرف می شود که حذف آب بهای کشاورزی و جلوگیری از واردات برنج با تدبیر و اهتمام نماینده مردم آمل درمجلس صورت گرفت که جای قدردانی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی تقی زاده آملی امام جمعه دابو و دشت سر با بیان این که خدمات بسیاری صورت گرفت تا این جشنواره برگزار شود که از همه تلاش ها قدردانی می کنیم، گفت: دکتر یوسفیان در بحث حمایت از کشاورزان تلاش های ویژه ای صورت می دهند که سپاس گذار هستیم.

وی بیان داشت: کشاورزان با رنج و زحمت فراوان برنج تولید می کنند و یکی از دغدغه های فکری عزیزان کشاورز این است عده ای از زیاده خواهان مبادرت به واردات ظالمانه و بی رویه برنج می کنند که ظلم به کشاورزان است.

حجت الاسلام تقی زاده اظهارداشت: برنج کشاورزان دارد در شالیکوبی ها خاک می خورد و نباید شاهد واردات بی رویه برنج باشیم و از آن طرف نیاز است به راه اندازی مراکزی مانند مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران که دغدغه برنج و کشاورزان دارند کمک کنیم.

امام جمعه دابو و دشت سر تصریح کرد: چه دلیلی دارد برنج مسموم خارجی را به مردم دهیم و نیاز است دولت بیاید برنج داخلی را خریداری کند که این محصول استراتژیک بر سرسفره همه ما ایرانی ها قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد برای برندسازی برنج دابو و دشت سر تلاش های لازم صورت گیرد و آمل به عنوان پایتخت برنج کشور معرفی گردد، گفت: چهارمین جشنواره ملی برنج در بخش دشت سر برگزار می شود که دبیرخانه ای را با حضور دستگاههای مرتبط امر راه اندازی می کنیم.

دکتر عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاش های امام جمعه دابو و دشت سر که همواره دغدغه کشاورزان دارند، افزود: برنج عده ای را در کشور وسوسه کرد که می روند در لباس قاچاقچی برنج وارد می کنند و افراد دارای قدرت به دنبال قاچاق واردات برنج هستند. 

وی بیان داشت: برنج خارجی شناخته شده نیست و سلامت غذایی آن نیز مورد تایید نمی باشد که احتمال ابتلا به بیماری ها هم در آن وجود دارد که ضروری است تا برنج داخلی و سالم که دسترنج کشاورزان زحمکتش کشورمان است را استفاده کنیم.

نماینده مردم آمل درمجلس با بیان اینکه ضرورت دارد هم صدا با هم جلوی دست های پشت پرده قاچاق واردات برنج در کشور را بگیریم، گفت: برای خرید برنج کشاورزان از سوی دولت در تلاش هستیم و باید هرکاری کنیم تا کشت برنج زمین نخورد و قانون به صراحت دریافت آب بهای کشاورزی را نیز حذف کرده است

یوسفیان ملا افزود: آخرین مرحله سد هراز (دیواره سد) در روزهای اخیر کار خود را آغاز کرد که این سد به تنهایی 27 درصد آب های استان مازندران را جمع آوری می کند که این سد با قدرت شروع شد و با قدرت به اتمام می رسد و دغدغه کشاورزان را رفع خواهد کرد.

در این مراسم از دکتر عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی و سید جعفر رسولی معاون استاندار مازندران و فرماندار ویژه آمل به پاس تلاش های ارزشمند در حمایت از کشاورزان قدردانی به عمل آمد.

گفتنی است؛ سومین جشنواره ملی برنج دابودشت به همت دفتر امام جمعه دابو و دشت سر، فرمانداری ویژه آمل، بخشداری دابودشت و دشت سر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل، شهرداری دابودشت، مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران، شرکت تعاونی دهیاران عدل گستر دابودشت و همدلان دشت سر برگزار گردید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. ابوالفضل

    ابوالفضل

    به به به این میگن جشنواره