شب یلدا فرصتی برای مهربانی و باهم بودن یاداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
30 آذر 1396 ، دیدگاه 0
رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می‌شود که با زیاده‌ روی نکردن در مصرف خوراکی‌ ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف نیازمندان و افراد بی‌ بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه اقلام مورد استفاده در این شب خاطره انگیز را ندارند.

شب یلدا بلندترین شب سال می باشد که به عنوان سنت قدیمی در زندگی ما ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار است و همه خانواده ها تلاش می کنند به هر نحوی شده است این شب به یادماندنی را در کنار هم بوده و از لحظات خوش و خاطره انگیز آن نهایت لذت را ببرند.

در مازندران شب یلدا بسیار با اهمیت و گرامی داشته می شود که در این شب همه مردم به خانه پدر بزرگها و مادر بزرگها رفته و ضمن دور هم نشینی و خواندن فال حافظ و فردوسی خوانی به خوردن تنقلات و میوه جات خصوصا انار و هندوانه و ازگیل می پردازند و با خوردن و نوشیدن و شنیدن صحبتها و داستان های بزرگترها شب را به صبح می رسانند و معتقدند که صبح بعد از یلدا روز پیروزی خورشید بر سیاهی و تاریکی ها است.

ای کاش این دورهمی های دوست داشتنی تنها منحصر به یک شب در طول سال نباشد و ما خانواده های ایرانی از هر فرصتی برای باهم بودن استفاده کنیم که برکات و دستاوردهای بسیاری برایمان خواهد داشت.

رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می‌شود که با زیاده‌ روی نکردن در مصرف خوراکی‌ ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف نیازمندان و افراد بی‌ بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه اقلام مورد استفاده در این شب خاطره انگیز را ندارند.

متاسفانه امروز مشغله های زندگی، مشکلات اقتصادی، بالارفتن سطح توقعات و گسترش دامنه فضای مجازی سبب شد تا روز به روز از وجود فضای صمیمی و دلنشین در خانواده ها و برگزاری دورهمی هایی با هدف در کنار هم بودن کم شود.

خانواده ها نیاز دارند بیشتر در کنار هم باشند و در فضایی صمیمی از تجربیات هم لذت ببرند که این امر نقش بسزایی در تحکیم بنیان خانواده و ارتقای حس همدلی و همکاری دارد.

امروز شاهد آن هستیم روز به روز بر سطح دامنه فعالیت ها در شبکه های اجتماعی فضای مجازی افزوده می شود و همین امر تا حدودی خانواده ایرانی را با بحران مواجه نموده است که به جای آنکه شبها از بودن در کنار هم لذت ببرند، وقت خود را با گذراندن در کانال های و گروههای تلگرامی و دیگر شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام سپری می کنند.

هجمه های گسترده دشمنان با ایجاد کانال های ماهواره ای و برنامه های متنوع و جذاب سبب شده است تا خانواده ایرانی در معرض خطر باشد که برگزاری منظم این دورهمی ها و بودن فضای دوستی و مهربانی و از هم بهره گرفتن در خانواده ها سبب می شود اهداف و برنامه های دشمنان برای تضعیف بنیان خانواده ایرانی اثرگذار نباشد.

ضرورت دارد همه ما به دنبال این باشیم تا از فرصت های باهم بودن نهایت استفاده و بهره برداری را داشته باشیم و تا می توانیم مهربان باشیم و محبت را به دیگران تزریق کنیم که اگر این کار را انجام ندهیم لحظه های عمر انسان در حال گذر است و زمانی فرا می رسد که دیگر غصه خوردن فایده ای به حالمان نخواهد داشت.

امید است خانواده ایرانی روز به روز در مسیر مهربانی، دوستی، تعالی و پیشرفت قرار گرفته و بتواند در مسیری ارزشمند قرار گیرد که خود را به مراحل والایی برساند و خواسته های خوب خود را محقق کند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0