6 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی آمل قراردارند
11 آذر 1396 ، دیدگاه 0
رئیس اداره بهزیستی آمل : بهزیستی 96 خانواده دو معلول، هشت خانواده چهار معلول را تحت پوشش دارد و برخلاف گذشته امروزه بیشتر پرونده های بهزیستی جسمی و حرکتی بعد از اعصاب و روان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ وحید حسین زاده رئیس اداره بهزیستی  در نشستی خبری به مناسبت هفته معلولان عنوان سال معلولیت را رعایت حقوق افراد معلول و دسترسی بر همگان اظهار کرد و افزود: در این شهرستان شش هزار معلول زیرپوشش بهزیستی هستند که حدود دو هزار و 600 معلول جسمی، 600 معلول بینایی، 1500 معلول ذهنی، 700 معلول روانی و 700 معلول شنوایی هستند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد معلولان، 20 درصد معلولیت بیماری، 7 درصد سوانح، 60 درصد مادرزادی و شش درصد ژنتیک زمان زایمان هستند، افزود: طبق آمار 68 درصد متاهل، 26 درصد مجرد و شش درصد زنان بدسرپرست و مطلقه گزارش شد و 16 درصد زیر 20 سال، 57 درصد 20 تا 50 سال و 27 درصد 50 تا 95 سال تحت پوشش این بهزیستی هستند.

حسین زاده با تاکید بر اینکه در این شهرستان 65 درصد معلول شدید و خیلی شدید، 20 درصد متوسط و 15 درصد خفیف هستند، عنوان کرد: بهزیستی 96 خانواده دو معلول، هشت خانواده چهار معلول را تحت پوشش دارد و برخلاف گذشته امروزه بیشتر پرونده های بهزیستی جسمی و حرکتی بعد از اعصاب و روان است.

رئیس بهزیستی آمل از وجود هفت مرکز توانبخشی روزانه و شبانه و بهره‌گیری 500 معلول در این شهرستان خبر داد و گفت: در اجرای طرح CDR توانبخشی جامع از سوی سازمان در 336 روستاهای آمل به اجرا آمد تا شناسایی معلول در خانواده‌های روستایی انجام شود.

وی ادامه داد: در این طرح هزار 350 معلول شناسایی و زیرپوشش بهزیستی شهرستان قرار گرفته‌اند و بزودی این طرح در سطح شهر آغاز می‌شود.

حسین زاده با بیان اینکه سازمان هر فصل بر روی یک محور بررسی می‌کند که تاکنون سه محور انجام شد، افزود: در محور اول با عنوان طرح کمک توانبخشی سه ویلچر برقی و سمعک، محور دوم جهیزیه به 30 زوج و محور سوم مسکن برای 20 معلول با انعقاد بهزیستی و بسیج سازندگی و هماهنگی مشارکت مردمی و خیرین دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در اجرای کمیسیون پزشکی نیز 800 معلول شرکت و 35 معلول از سمعک و سه معلول با کاشت حلزون به هزینه 3 میلیون تومان بهره‌مند شدند، مطرح کرد: همچنین در اجرای طرح سبد غذایی از ماه رمضان و بعد از آن حدود 2 هزار سبد و 10 تن برنج بین نیازمندان توزیع شده است.

رئیس بهزیستی آمل با اعلام اینکه 50 دانشجو و 170 دانش آموز معلول از خدمات یارانه‌ای بهزیستی بهره‌مند شدند، بیان کرد: در اجرای طرح توانمندسازی امسال با جذب اعتبار چهار برابر، بالغ بر 4 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

حسین زاده در اجرای طرح بیمه خویش فرما از تحت حمایت 30 معلول عنوان و تصریح کرد: این سازمان هر کارفرمایی در صورت تحت پوشش قرار دادن هر چند تا از معلولین یارانه می دهد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه ساخت پارک معلولان و بازارچه دائمی خیریه با مشارکت شهرداری آمل دستور کار است، خاطرنشان کرد: در اجرای طرح بیناسنجی 14 هزار کودک معاینه تنبلی چشم، اجرای طرح غربالگری شنوایی نوزاد از 5 هزار نوزاد و طرح آگاهی سازی جهت پیشگیری آموزش 8 هزار نفر انجام شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0