برگزاری همایش پیشرفت های نوین در مهندسی عمران در دانشگاه شمال آمل +عکس
25 آبان 1396 ، دیدگاه 0
با حضور مشاور عالی رئیس جمهور، استاندار مازندران ، فرماندار ویژه آمل و مهمانان خارجی و داخلی، همایش پیشرفت های نوین در مهندسی عمران در دانشگاه شمال آمل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهور با اشاره به حوادث و تلفات زلزله در ایران با طرح این پرسش که چرا در حوادث تلخ این میزان خسارت در ایران ایجاد می شود، گفت: زلزله های 100 سال اخیر ایران نشان می دهد از سال 1288 تا امروز تعداد بسیار بالای زلزله ها بیان گر این بوده که باز هم این زلزله ها ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه انسان ها باید بدانند چگونه از دانش استفاده کنند تا خسارت ها کمترین اثر منفی را داشته باشد تصریح کرد: باید تلاش کنیم آثار منفی زلزله ها زندگی را متاثر نکند و در 100 سال اخیر 18 زلزله بزرگ صورت گرفته است و باز هم وجود خواهد داشت.

رئیس اسبق نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه 22 مبحث مقررات ملی ساختمان تصویب شده است و مقررات ملی ساختمان از پی، خاک، سازه و برق و آب همه بخش ها را شامل می شود، افزود: این امر دستاورد بسیار خوبی است و بیش از 20 سال است که سازمان های نظام مهندسی تاسیس شدند تا این خسارت ها کاهش یابد و به عنوان مثال در زلزله ایلام درصد کمی از ساختمان هایی که نظام مهندسی تایید کرده بود دچار مشکل شدند بنابراین انتظار می رود که نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه از استانداران تقاضا داریم مقررات ملی ساختمان رعایت شود و ساختمان ها نظارت شده و ناظر داشته باشد، عنوان کرد: آمار تلفات دردناک در زلزله های اخیر بسیار برای جامعه مهندسان خوب نیست،  ما مهندسان شرمنده ایم که منزل مسکونی در کشور این تعداد کشته دارد زیرا نباید این تعداد کشته داشته باشیم و اجرای مقررات ملی ساختمان برای این امر کافی است.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه متاسفیم که وزارتخانه ذیربط مقررات ملی ساختمان را اجرایی نمی کند، گفت: باید نظارت بر مال و اموال مردم صورت گیرد و زمانی که یک ساختمان تمام شده باشد باید شناسنامه آن نیز در دست مردم قرار گیرد و شناسنامه فنی و ملکی حتما باید جدی گرفته شود زیرا اطمینان از سازه های ساختمان در این شناسنامه ذکر می شود.

محمد اسلامی استاندار مازندران اظهار کرد: طراحی و نظارت و دارابودن شناسنامه فنی و ابنیه فنی و تاسیسات با الزامات محیطی هر منطقه باید سازگار بوده و مورد نظارت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید عرصه برای خلاقیت و نوآوری فراهم شود و حرکت های خلاقانه و پژوهش محور صورت گیرد، تصریح کرد: در تصویر کلان از مهندسی عمران پژوهش و حرکت خلاقانه مدنظر است.

اسلامی با اشاره به اینکه مدیریت عملکرد نیز باید نظارت شود و یافته های تکنولوژی و برقرار کردن جشنواره ها و کنفرانس هایی که تجارب برتر و یافته های نوین را عرضه کند مدنظر باشد، عنوان کرد: نشر برتر و یافته برتر به کمک جامعه بیاید تا بتوانیم حمایت کرده و به گسترش همه جانبه قابلیت های مهندسی عمران با یافته های نوین کمک کنیم.

وی تصریح کرد: یافته های رشته عمران فقط دانشگاهی نباشد و شرکت های سازنده و تولیدکننده و مهندسین مشاور از یافته ها آگاهی داشته باشند و یا تدوین یافته های نوین اثربخشی یافته ها را در ساخت و سازها به نتیجه برسانند.

احمد امیرسلیمانی شهردار آمل در این کنفرانس نیز یکی از برنامه‌های توسعه پایدار کشور را برگزاری چنین همایش‌ها و کنفرانس‌ها بیان و عنوان کرد: در چنین برنامه‌ هایی ارائه مقالاتی می‌ شود که در حبس قرار گرفته بودند.

وی با بیان اینکه دریچه اشتغال و صنعت اقتصاد چنین همایش‌ هایی است تا مشکلات ایران رفع شود، افزود: ایجاد توسعه استان و شهرستانی ساخت فرودگاه، حمل و نقل راه و موارد دیگر است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0