برگزاری دو کنگره ملی مذهبی تا پایان سال در آمل
21 آبان 1396 ، دیدگاه 0
امیرنیا از برگزاری کنگره ملی مذهبی میرقوام الدین مرعشی و محمد ابن جریر طبری تا پایان سال در آمل خبرداد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ، امیر امیرنیا رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان آمل با بیان اینکه تاریخ مازندران مشحون از فداکاری عالمان وارسته و مردم آن در دفاع از اهل بیت(ع) کوشا بودند، گفت: مازندران مهد پرورش عالمان دین مدار و طلایه داران علمی و معنوی است.

وی افزود: آمل، شهری به قدمت تاریخ کهن ایران زمین، مهد دانش، فرهنگ و هنر، سرشار از یادگاران پرفروغ تمدن، برخوردار از چهره های درخشان علمی، ادبی، دینی و رجال سیاسی در سه دوره از تاریخ معاصر ملک داری بوده است.

وی به وجود علما و دانشمندان بزرگ در این شهرستان از قبیل شيخ ابوالعباس قصاب آملی، اعر زاهد قاضی هجيم آملی، قاضی ابواحمد آملی و آیت الله میرزاهاشم آملی و دیگر بزرگان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر حضرات آیات جوادی و حسن زاده آملی به عنوان دو ستاره درخشان در آسمان علم و فقاهت می درخشند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل با بیان اینکه امروز ما نیاز داریم که بزرگان خود را به نسل جوان معرفی کنیم، گفت: براساس برنامه ریزی قرار است که در هر سال دو کنگره ملی مذهبی در این شهرستان برگزار شود.

امیرنیا از برگزاری کنگره ملی مذهبی میرقوام الدین مرعشی و محمد ابن جریر طبری تا پایان سال در آمل خبرداد و عنوان داشت: میرقوام الدین مرعشی معروف به میر بزرگ سر سلسله سلاطین مرعشی مازندران و از فرزندان علی المرعش پسر عبدالله بن محمد بن حسن بن حسین الاصغر از فرزندان امام چهارم است.

وی اشاره کرد: مقبره وی با عنوان مشهد میربزرگ از بناهای تاریخی مهم و بزرگ مازندران مربوط به قرن هشتم هجری قمری و دوره صفوی است که در محوطه مصلی آمل قرار دارد.

وی گفت: محمد بن جریر طبری در سال ۲۲۴ هجری قمری برابر با ۲۱۸ هجری شمسی در آمل چشم به جهان گشود و در عین مورخ بودن مفسری پرتوان نیز بود، وی کتاب تاریخ طبری را نگاشت که در آن وقایع به ترتیب سال تنظیم شده و تا سال ۳۰۲ هجری را در برمی گیرد و تاریخ طبری مرجع عمده تاریخ جهان و ایران تا اول سده چهارم هجری است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0