خاطرات تلخ مردم تکرار نشود یادداشتی از عبدالرضا عزیز کمالی
20 مهر 1396 ، دیدگاه 0
دستگاههای خدمت رسان آمادگی خود را با آغاز فصل سرما ارتقاء دهند

باز پاییز آمد و با آمدن آن سرما از راه رسید که امسال نیز خیلی زودتر از سال های گذشته شاهد سرما هستیم که در اولین روزهای پاییز بخشی از روستاهای بخش لاریجان شهرستان آمل و شهرهای همجوار با بارش برف مواجه شد.

روزهای آتی فصل پاییز و فصل زمستان نوید سرمای بیشتری را می دهد که ضرورت دارد دستگاههای خدمت رسان آمادگی لازم را برای مواجهه برای شرایط بحرانی داشته باشند.

مردم ما تجربه خوبی از فصل سرما ندارند که با بارش باران، برف و طوفان شاهد قطعی های گسترده برق، آب، گاز، مسدودشدن راههای روستایی و آبگرفتگی معابر شهری هستیم.

دستگاههای خدمت رسان باید آمادگی کامل را برای بروز شرایط بحرانی داشته باشند تا در چنین روزهایی مردم با مشکل و مخاطرات کمتری مواجه شوند.

ضرورت دارد ستاد مدیریت بحران در شهرستان های استان در طول ایام سال تشکیل جلسه داده و برنامه ریزی لازم را برای روزهای سرد سال داشته باشند و برگزاری جلسات این ستاد همزمان با اعلام هشدارهای هواشناسی نمی تواند راهگشا باشد.

شهروندان شهرهایی مانند آمل خاطرات تلخی از قطعی برق و آب و گاز در مدت بیش از دهها ساعت را در برخی از روزهای سرد سال های قبل داشته اند که این امر باید هشداری برای مدیران امر باشد تا در سالجاری و ایام آینده شاهد مشکلات عدیده نباشیم.

ضعف زیرساخت ها از جمله اموری است که زمینه تشدید شرایط بحرانی را در مواقع باران، برف و طوفان فراهم می کند اما نیاز است برنامه ریزی و مدیریت دقیقی صورت گیرد.

ادارات برق، گاز، آب، شهرداری و برخی دستگاههای مرتبط امر باید با نیازسنجی و رصد مشکلات موجود، نسبت به رفع آن اقدامات لازم و اساسی را صورت دهند تا شهروندان ما مشکلات کمتری داشته باشند و جریان عادی زندگی آنان با مشکل مواجه نشود.

با توجه به اینکه محور مهم مواصلاتی هراز در بخش سرماخیز لاریجان قرار دارد نیاز است تا آمادگی لازم برای تجهیز و آماده سازی اکیپ های راهداری وجود داشته باشد.

ادارات برق نیز باید نسبت به تقویت تجهیزات و توسعه زیرساخت های خود اقدام کنند و به فکر توجیه قطعی برق و انداختن آن بر دوش برف، شاخ و برگ درختان و سقوط آن روی سیم‌های برق نباشند.

ادارات آب نیز باید نسبت به موتوردار کردن چاههای آب اقدام کنند تا در مواقع قطعی برق، شاهد قطعی آب در سطح شهرها نباشیم.

شهرداری ها نیز باید نسبت به لایروبی انهار اقدام کنند که در مواقع بارش شدید باران شاهد آبگرفتگی معابر نباشیم تا روند زندگی شهرنشینی را با اخلال مواجه نکند.

ضرورت دارد تا ستاد مدیریت بحران در شهرستان ها نسبت به برگزاری مانور آمادگی واقعی شرایط بحرانی در فصل سرما اقدام کند تا میزان آمادگی نیروها سنجش شده و نسبت به رفع ضعف ها اقدام شود.

با توجه به شرایط فعلی و اینکه هر ساله در فصل پاییز و زمستان شاهد بارش برف و باران شدید، قطعی برق و مشکلات اینچنینی در شهرهای استان هستیم بهتر است که مسئولان امر با تشکیل ستاد ویژه مدیریت بحران فکر اساسی برای حل معضلات مردم کنند تا شاهد سردرگمی و مشکلات شهروندان مازنی نباشیم.

در این راستا بهتر است مسئولان با استفاده از تجربیات استان‌های دیگر که دارای زمستان‌های سخت و سرد هستند و مدیریت بهنگام اوضاع، زمینه آسایش و رفاه مردم را فراهم کنند که امری مهم، اساسی و ضروری است.

اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور دراین‌باره گفت: در آستانه فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و تکثر وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی‌های باران و برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابهنگام جوی، ارتقاء آمادگی در استان‌ها به‌منظور مقابله با هرنوع حادثه احتمالی باید در اولویت کاری اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان‌های تابعه آن استان قرار بگیرد.

نجار با بیان اینکه این موارد در نامه‌ای خطاب به استانداران به‌ عنوان روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های سراسرکشور مورد تاکید قرارگرفته است، ادامه داد: به استناد ماده 9 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و تبصره 1 ذیل آن حسن اجرای  مفاد این بخشنامه مورد تأکید قرار گرفته است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به این دستورات اظهارکرد: پاکسازی معابر و آبراهه‌های زیر گذر جاده‌ها و خطوط ریلی، اتخاذ تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری بالاخص مسیل ها و رودخانه ‌های داخل شهرها توسط شهرداری ها و پاکسازی و لایروبی انهار و قنوات از جمله این موارد است.

نجار تأکید کرد: استانداران موظفند شرایط رصد و بازبینی دوره‌ای پل‌های کم ارتفاع را توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط که عمدتا به هنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارت جانی و مالی می‌شود، فراهم کنند.

به گفته وی، جلوگیری از ساخت و ساز ها در حریم و بستر رودخانه‌ها نیز از دیگر مواد این ابلاغیه است و بر اساس آن باید با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه‌ها برابر مقررات برخورد قانونی لازم انجام شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور، تمهیدات لازم برای تامین انرژی، ذخیره سازی امکانات و سوخت مورد نیاز کشور در بخش های مختلف، به ویژه پیش بینی ذخیره سوخت مایع کافی در نیروگاه‌ها، نانوایی‌ها، مراکز درمانی و خدماتی و... را از دیگر موارد تاکیدی برشمرد و گفت: آمادگی و ایجاد تمهیدات لازم و اطلاع‌رسانی به‌ موقع به کشاورزان و باغداران در راستای پیشگیری از سرمازدگی محصولات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود:‌ پیش‌بینی تمهیدات لازم درباره حمل و نقل جاده‌ای و مسیرهای روستایی و مشکلات احتمالی ناشی از سیلاب، برف و کولاک و بهمن و یخبندان در جاده‌های کوهستانی و در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری نیز باید در تمام استان‌های کشور انجام شود و همچنین اتخاذ تدابیر و تمهیدات برای تامین کالاهای ترانزیتی و استراتژیک در مناطق تحت تاثیر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور بر ضرورت آمادگی جمعیت هلال احمر هر استان در بخش های امداد و نجات، تجهیز پایگاه های امدادی و اسکان اضطراری تاکید کرد و گفت: آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای استفاده از  نیروهای نظامی و انتظامی استان برای خدمات رسانی در شرایط اضطراری هم امری است که مورد تاکید قرار گرفته است.

رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تشکیل جلسات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان برای آمادگی حداکثری دستگاه‌های ذیربط و پاسخگویی به هنگام در شرایط اضطرار را یک ضرورت دانست و تصریح کرد:  به منظور حفظ آمادگی و ارتقاء بخشی به پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی ذیربط برگزاری تمرین و مانور های استانی و شهرستانی بصورت دور میزی و عملیاتی باید در دستور کار قرار بگیرد.

نجار با اشاره به ضرورت پایش و پیش بینی به هنگام بارش و اعلام هشدارهای  لازم از طریق رسانه‌های محلی، گفت: تخلیه حاشیه نشینان رودخانه‌ها و سکونتگاه‌های پرخطر و تاکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه‌ ها و مسیل ‌های درون شهری و برون شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه های سازمان هواشناسی و هشدارهای این سازمان، با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مراجع قضایی مورد تاکید است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0