مدل آموزش پیشگیری هاری در ایران بصورت بین المللی می شود
14 مهر 1396 ، دیدگاه 0
رئیس پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور : موفق عمل کردن این طرح در کاهش بیماری هاری در منطقه که پایلوت کشوری نیز در آمل بوده است، باعث شده بود تا با پیگیری های سازمان انیستیتو پاستور ایران و پیشنهادی که برای میزبانی ایران داده شد، پژوهشکده پاستور شمال کشور برای برگزاری این کارگاه بین المللی انتخاب شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ دکتر محسن آسوری رئیس پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور در جمع خبرنگاران آمل با اشاره به برگزاری کارگاه بین المللی پایش و کنترل هاری بین المللی در آمل گفت: پژوهشکده پاستور شمال کشور از سال 91 اجرای طرح های پیشگیرانه برای مبارزه با بیماری هاری را در بخش دشت سر آمل با کمک دانشگاههای علوم پزشکی مازندران و بابل ، اداره کل محیط زیست و آموزش و پرورش و نهادهای غیردولتی آغاز کرد و تاکنون توفیقات زیادی در این بخش داشته است.

وی افزود: موفق عمل کردن این طرح در کاهش بیماری هاری در منطقه که پایلوت کشوری نیز در آمل بوده است، باعث شده بود تا با پیگیری های سازمان انیستیتو پاستور ایران و پیشنهادی که برای میزبانی ایران داده شد، پژوهشکده پاستور شمال کشور برای برگزاری این کارگاه بین المللی انتخاب شود.

وی عنوان داشت: این کارگاه بین المللی با همکاری سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی حیوانات، سازمان کشاورزی و خواربار ملل متحد (فائو) ، شبکه انیستیتو پاستورهای دنیا ، کنسرسیوم بین المللی مبارزه با بیماری عفونی و دانشگاه لوزان فرانسه برگزار می شود.

رئیس پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور ادامه داد: از سال گذشته و با فراخوان اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی ، محققان و پژوهشگران حوزه بیماری های هاری کشورهای مختلف جهان شرکت کردند که در گام نخست 68 نفر پذیرفته و از این شمار پس از برگزاری چند آزمون غیرحضوری درنهایت 22 نفر از بزرگان و برترین های این حوزه از 16 کشور برای کارگاه بین المللی آمل پذیرفته شدند.

دکتر آسوری افزود: 22 محقق برتر در زمینه بیماری هاری از کشورهای اسپانیا ، فرانسه ، سوئیس ، کامرون ، آفریقای جنوبی ، آذربایجان ، بنگلادش ، عراق ، لیبی ، مراکش ، پاکستان ، بوتان ، تاجیکستان ، تونس ،کامبوج و چاد در این آزمون و کارگاه بین المللی به صورت حضوری و غیرحضوری شرکت خواهند کرد.

وی یادآورشد: هفت روز از مدت 11 روز برگزاری این کارگاه علمی و بین المللی به آموزش تئوریک اختصاص دارد که در دانشگاه شمال آمل برگزار می شود ، 2 روز به صورت عملی در محل پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور ادامه می یابد و 2 روز هم کار میدانی برای واکسینه کردن سگ های صاحب دار است که در بخش امامزاده عبدالله آمل اجرائی خواهد شد.

رییس انستیتو پاستور شمال کشور مهم ترین هدف این پژوهشکده را جلب اعتماد نهادهای بین المللی برای محور قرار دادن ایران در امر پیشگیری از بیماری هاری در منطقه برشمرد و گفت: تلاش داریم تا مدل کنترل بیماری هاری و واکسیناسیون حیات وحش در ایران را با اجرای طرح های مشترک هاری با کشورهای مختلف دنیا در منطقه الگوسازی کنیم.

وی افزود: پژوهشکده انیستیتو پاستور شمال کشور در آمل با داشتن آزمایشگاههای مرجع و تشخیصی بیماری های مشترک میان انسان و دام از جمله هاری ، از مراکز علمی و اصلی رسیدگی به نمونه های ارسالی بیماریها محسوب می شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0