نشست تخصصی فعالان اقتصادی مازندران با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران درآمل
11 شهریور 1396 ، دیدگاه 0
معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت ایران : ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی ضعیف با هدف رشد و ماندگاری آنها و بازبینی می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛در نشست تخصصی با معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت ایران در محل کارخانه کاله آمل مهندس عبداله مهاجر رییس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن وکشاورزی مازندران با اشاره به افزایش قیمت تمام شده برای تولیدکننده بدون فراهم شدن تسهیلات حمایتی دولتی در برابر رقبای منطقه وحضور در بازارهای اورآسیا را غیرممکن دانست وگفت: در بازارهای کشورهای ' سی ای اس' اگر حمایت دولت از تولیدکنندگان وتجارمازندرانی نباشد، ودولت یارانه ای برای توسعه صادرات دراین بخش پیش بینی نکند، به راحتی صادرکنندگان استان از بازارهای منطقه با توجه به هزینه های بالای تولید درمقابل قیمت های پایین رقبا حذف خواهند شد.

وی افزود: اتاق بازرگانی مازندران دراین دو سه سال اخیر مقدمات زیادی را با اعزام هیات های تجاری وبازرگانی به کشورهای آسیای میانه داشته ولی با توجه به بالابودن هزینه های تولید در کشور رقابت با قیمت های تولیدکنندگان کشورهای هدف سخت است.
وی با بیان اینکه مازندران با توانمندی های بالای واحدهای تولیدی برتر ظرفیت بیش از 2 میلیارد دلار صادرات در سال را دارد، گفت: تحقق این مهم با فراهم شدن برخی ملزومات وتسهیلات مورد نیاز از سوی دولت است.
مهاجر با اشاره به اینکه در دولت تدبیر وامید البته قدم های خوبی برای وصل شدن به کشورهای اورآسیا ازجمله با صفر شدن تعرفه های گمرکی برداشته شده است، گفت: بخش خصوصی این آمادگی را دارد که به دولت درزمینه صادرات غیرنفتی کمک کند. رییس خانه صنعت، معدن وتجارت مازندران هم دراین نشست گفت، با وجود موانع ساختاری وبیرونی در بخش تولید، یکی از اساسی ترین راه خروج از رکود، توسعه بخش صادرات است.

مهندس سیدمجتبی رضوی رئیس اتاق صنعت ، معدن وتجارت مازندران افزود: مشخص شدن تک نرخی شدن ارز و تک رقمی شدن تورم در این دولت هم کمک زیادی به تولیدکنندگان در بخش توسعه صادرات خواهد کرد.
وی اضافه کرد، درعین حال برای توسعه بخش صادرات، نگاه تولید کنندگان کشور به سرمایه گذاری کلان از سوی دولت است، هرچند دردولت یازدهم مشکلات گمرکی کمتر شده ونیاز به کمتر شدن هست.
دکتر اسماعیل خاتمی مقدم رییس انجمن صنایع همگن غذایی ودارویی مازندران با اشاره به اینکه ازابتدای امسال تاکنون 175 هزار تن صادرات شیر ازاستان انجام شده وتا سه ماه آینده این میزان به حدود 400هزار تن افزایش خواهد یافت، افزود: این درحالی است که در 5 سال گذشته سرانه مصرف لبنیات درکشور به کمتر از 80کیلوگرم رسیده است.
اسماعیل خاتمی مقدم با بیان اینکه دولت دربرنامه ششم توسعه کشور مصرف لبنیات برای هرشهروند 160کیلوگرم هدفگذاری وبرنامه ریزی کرده است، افزود: متاسفانه با وضعیت فعلی هیچ گونه ظرفیت سازی برای افزایش سرانه نشده و از کجا قرار هست که این میزان شیر برای افزایش سرانه لبنیات درکشور تامین شود.

مجتبی خسرو تاج معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت ایران از سیاست های تجاری جدید و قابل اعمال برای ادامه روند حمایت از تولید و اشتغال در سال 96 گفت: با هماهنگی های صورت گرفته، ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی ضعیف با هدف رشد و ماندگاری آنها و بازبینی مجدد و تشدید موانع فنی با هدف جلوگیری از واردات کالاهای غیرکیفی و غیراستاندارد، از سیاست ها ما هستند.
معاون وزیرصنعت، معدن وتجارت همچنین، از ارائه تسهیلات جدید برای صادرکنندگان ایرانی خبر داد و گفت: با توافق‌های صورت گرفته در اتحادیه گمرکی اوراسیا، سود بازرگانی در برخی کالاها صفر می‌شود.
خسروتاج ادامه داد: بر اساس این توافق‌ها، چنانچه ایران به کشورهای عضو اوراسیا همچون روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان صادرات کالا داشته باشد، از بخشی از این کالاها سود بازرگانی صفر و یا با تخفیف‌های ٢٠ تا ٨٠ درصد دریافت می‌شود، البته با امتیازاتی کم و بیش مشابه با محصولات آنها در ایران اقدام خواهد شد.
وی یادآورشد: از برنامه های دیگر حمایتی برای توسعه بخش صادرات کشور، کمک از صندوق توسعه ملی برای کاهش سودبانکی برای واحدهای فعال درامر صادرات است

.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0