دربازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تاکید شد ،
11 شهریور 1396 ، دیدگاه 0
ابراز رضایت وزارت صنعت ومعدن از ایجاد مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران در قطب برنج کشور

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ مرکزبین المللی وپایانه صادراتی برنج ایران در شهرستان آمل در ادامه دید وبازدید های مدیران ارشد ملی، دهه نخست شهریورماه میزبان " مجتبی خسروتاج" معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت ایران ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، رییس ونائب اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن وکشاورزی مازندران  بود.

خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در بازدید و نیز نشست با اعضای هیات مدیره مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران درآمل از ساخت این مرکز ابرازخوشحالی و آرزوی توفیق برای رونق چرخه تولید وفروش برنج درمنطقه وحتی خارج از کشور کرد.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت ایران دراین نشست گفت، که باعث خوشحالی وتوفیقات دولت هست که پایانه صادراتی ونیز بورس برنج در استان وشهرستانی که قطب تولید و تمرکز این محصول است، ایجاد شده و این مرکز به نوعی زنجیره تولید، فرآوری، خرید وفروش وتجارت برنج را کامل و امیدها را نیز به آینده روشن  این محصول در کشور زنده خواهد کرد.

خسروتاج ادامه داد: من صمیمانه به مسئولان استانی وشهرستان آمل تبریک بگویم، که افرادی مبتکر، خلاق ودلسوز به آینده تولید برنج منطقه، برای مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج در شهرستان آمل همت گماشتند وبرای محصولی مثل برنج ایرانی که از نظر عطر، طعم وکیفیت مورد توجه مصرف کنندگان داخلی ونیز مخاطبان خاص خارجی است، برنامه ریزی اصولی داشتند.

وی ادامه داد: بزودی زود و با راه اندازی این مرکز، انتظارهست که نگاه صادراتی برنج و ارتباط بیشتراعضای هیات مدیره این مرکز وسهامداران با تجار ومشتریان دیگر کشورها نیز بیشتر شود.

خسروتاج افزود: که با فعال تر شدن بورس برنج در پایانه صادراتی برنج آمل در آینده ای بسیار نزدیک ،هم خرید وفروش، مبادلات برنج دربازارهای داخلی وخارج از کشور، فضای رقابتی سالم وشفاف تر قیمت ها وتنوع وکیفیت محصول در اقتصاد استان وشهرستان آمل تحول زیادی ایجاد خواهد کرد.

 برای توسعه باید نگاه جهانی داشت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین دربخش دیگری افزود: تا زمانی که در تولید محصول برنج، نگاه جهانی نداشته باشیم، نمی توان به توسعه این بخش امیدوار بود ولازم است که دید توسعه جهانی داشت ولازمه آن هم تولید محصول مرغوب وباکیفیت وارتباط مستمر با تجاردیگرکشورهاست.

 درنمایشگاه های غذایی خارج از کشور، از پایانه صادراتی برنج آمل حمایت خواهیم کرد

وی همچنین یادآورشد، که سازمان توسعه تجارت ایران بنا به درخواست مدیرعامل محترم مرکزبین المللی تجارت آمل برای حضور بیشتر این مرکز در نمایشگاه های غذایی خارج از کشور به منظور رایزنی وبازاریابی در بازارهای جهانی حمایت ویژه خواهد کرد.

امام جمعه آمل: با راه اندازی پایانه صادرات برنج ایران مشکلات تولید وفروش برطرف می شود

امام جمعه آمل هم دراین نشست با بیان اینکه در چندسال گذشته متاسفانه قیمت پایین برنج برای کشاورزان منطقه باعث بی انگیزه شدن وفروش شالیزارها وتغییرکاربری شده بود، گفت، خوشبختانه درسه سال اخیر وبا مصوبه دولت مبنی برممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت تا چندماه پس از آن، باعث برگشتن انگیزه ها برای کشاورزان منطقه به تولید برنج شده وحتی دوباره کشت نیز در دوسال گذشته در شهرستان آمل رونق زیادی داشته است.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: شهرستان آمل اکنون به عنوان پایتخت برنج کشور معروف است و وجود پایانه بین المللی صادراتی برنج آمل در تولید وعرضه این محصول درکشور، امیدواریم هرچه سریعتر با راه اندازی وفعال شدن این مرکز مشکلات تولید وفروش محصول کشاورزان منطقه برطرف شود.

دکتر محمد محمدپور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اعلام اینکه برنج هویت مازندران است که نه تنها اقتصاد و تولید بلکه فرهنگ و میراث فرهنگی این استان محسوب می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم بعد از برداشت برنج در تجارت آن نیز حرف اول را در کشور بزنیم، تاکنون چنین مرکزی برای تنظیم بازار، پژوهش‌محوری نه تنها در مازندران که در داخل کشور نداشتیم.

وی با بیان اینکه امروزه با وجود جدیدترین دستگاه‌های دنیا با وجود تک‌بعدی بودن به جوابی نمی‌رسیم و چنین مرکزی برای کشور و مازندران لازم بود و ادامه داد: این مرکز حاصل کار زحمات این سهامداران است و اگر صدها حوزه فعالیتی در گوشه کنار استان باشد با چنین مجموعه‌ای شکل نمی‌گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران سهامداران مرکز بین‌المللی تجارت برنج تاکنون نقش بزرگی از این کار را پیش برده‌اند و خاطرنشان کرد: اما هنوز بخش‌هایی است که با اتحاد، وحدت، هم‌افزایی و هم‌رایی، صداقت به عنوان یک اعتبار پابرجا می‌توان به اتمام رساند.

مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران درآمل یک گام تا بهره برداری

 مدیرعامل مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران هم دراین نشست با اشاره به اینکه  ساخت این مرکز در شهرستان آمل تاکنون بیش از 98 درصد پشرفت فیزیکی داشته وفاز نخست آن تا کمتر از دو ماه آینده افتتاح خواهد شد، گفت: این مجموعه در زمینی به مساحت بیش از 170 هزار مترمربع در حال ساخت است که 50 هزار مترمربع آن انبار برنج و 6هزار متر مربع نیز واحدهای تجاری و خدماتی و سالن معاملات و پنجره واحد برای صادرات است و تاکنون بیش از 70 میلیارد تومان توسط بیش از 430 سهامدار مرکز بدون کمک وریالی از تسهیلات دولتی هزینه شده است.

اسماعیل یزدان پناه، با اشاره به اینکه 70درصد برنج تولیدی مازندران در فاصله حدود 50کیلومتری پایانه صادراتی برنج آمل تولید می شود، افزود: با بهره برداری از فاز نخست این پایانه سالانه برای حدود 350 هزار تن برنج و در فاز نهایی تا 700 هزار تن برنج تولیدی مازندران ظرفیت نگهداری، خرید فروش وصادرات دراین مرکز وجود دارد.

وی، ساماندهی بازار فروش و عرضه برنج ، برند سازی و اطمینان خاطر برای مصرف کننده جهت خرید برنج سالم و بدون ناخالصی و نیز جلوگیری از واردات برنج و ظرفیت برای صادرات این محصول را از اهداف مهم ساخت مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادراتی برنج در آمل برشمرد.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت : برنج ملی و مرغوب ما با استقبال بسیاری در خارج از کشور مواجه شده وبا آموزش هایی که برای مصرف کمتر سموم به کشاورزان می دهیم، می توانیم تولید پایدار را تضمین و علاوه بر خوداتکایی در آینده نگری وبازاریابی برنج در مناسبات بین المللی موفق تر باشیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0