نخستین همایش نجات مرال‌ها یا گوزن سرخ در آمل برگزار شد
2 شهریور 1396 ، دیدگاه 0
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل : مرال از بزرگترین گونه جانوری مناطق جنگلی شمال کشور به ویژه جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آ نلاین ؛ نخستین همایش نجات مرال‌ها یا گوزن سرخ باحضور مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، بزرگان عرصه حفاظت از طبیعت، مسؤولان شهری، استانی، گروه‌های مردم نهاد حافظ محیط زیست و طبیعت در سالن ارشاد شهرستان آمل بسیار پرشور برگزار شد .

بهمن صادق نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل بابیان اینکه نخستین همایش نجات مرال‌ها باعث شده تا بیشتر به محیط زیست، فضای پیرامون و حیوانات بی‌گناه فکر کنیم، اظهار کرد: مرال از بزرگترین گونه جانوری مناطق جنگلی شمال کشور به ویژه جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.

وی افزود: این همایش با همکاری محیط‌بانان، مسؤولان استانی وشهری، انجمن پژوهشگران حفاظت کوهستان و پویش‌گران حفاظت محیط زیست برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه همه ما وظیفه داریم تا با اطلاع‌رسانی، آموزش لازم به صورت مستقیم و غیر مستقیم دست به تنویر افکار عمومی بزنیم، یادآور شد: مردم‌مان عاشق طبیعت هستند و باید بدانند گونه‌های با ارزش حیوانات و جانواران جنگل‌های هیرکانی و رشته کوه البرز بسیار ارزشمند و حساس از لحاظ طبیعی و میراث ماندگار طبیعی هستند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آمل  با تأکید بر نقش مردم و مشارکت آنها در راه حفاظت گونه‌های نادر جانوری، بیان کرد: بر اساس اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست انسانی و طبیعی وظیفه همگانی است و نباید مرال به سرنوشتی همانند پلنگ ایرانی، گوزن ایرانی و گاو‌های جنگلی دچار شود.

حسین‌علی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: اداره‌کل حفاظت از محیط زیست مازندران با اجرای قوانین و مقررات در راه حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست گام برمی‌دارند هر چند امروزه مردم علاقمند به محیط زیست هستند و به کمک آن آمده‌اند.

وی با قدردانی از وجود تشکل‌های زیست محیطی برای حفاظت از طبیعت ، افزود: در استان مازندران و شهرستان آمل ظرفیت زیادی در راه حفاظت از محیط زیست با وجود مردم دوستدار طبیعت وجود دارد و باید از این موهبت بزرگ استفاده بهینه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه تشکل‌های مردم‌نهاد این روزها باعث امیدواری در راه حفاظت از محیط زیست هستند، بیان کرد: تخریب زیستگاه‌ها از عوامل مهم در مسیر از بین رفتن محیط زیست، حیات وحش و مرال‌ها هستند البته یکی از این عوامل وجود معادن و فعالیت غیرمجاز آنها و بهره‌برداری بدون ضابطه از معدن است همچنین طرح‌های توسعه عمرانی بدون پیوست زیست محیطی هم باعث تخریب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در هر مکان بدون مجوز جلوی اقدامات عمرانی و مخرب طبیعت را گرفتیم، اظهار کرد: دستگاه قضایی هم با قدرت همگام با مسوولان محیط زیست به اعمال قانون مشغول است و دستگاه قضایی در آمل همکاری زیادی در راه حفظ طبیعت دارد.

ابراهیمی با اعلام اینکه با آلودگیمحیط  زیست در روند تولید برخی صنایع به شدت برخورد می‌شود، بیان کرد: مارال از گونه‌های با ارزش جانوری در جنگل‌های هیرکانی است که در جنگل‌های مازندران به صورت طبیعی حدود 400 رأس از آنها زیست دارند.

وی ادامه داد: سرشماری حیوانات نادر در مازندران به لحاظ شرایط خاص اقلیمی و جنگلی سخت است و وجود این تعداد مرال زیاد دقیق نیست.

ابراهیمی با بیان اینکه برای آینده مرال‌ها نگران هستیم، افزود: هر چند با حضور مردم عاشق طبیعت و سازمان‌های مردم نهاد از نگرانی‌ها کاسته می‌شود تا برای آینده این گونه‌های نادر حفظ شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه برای حفظ حیات وحش، زیستگاه‌ها و حیواناتی همانند مرال بیش از 120 شهید در کشور تقدیم شدند، متذکر شد: با تمام قدرت جلوی شکارچیان و متخلفان طبیعت ایستادگی می‌کنیم و مطمئن هستیبم که مردم، دستگاه انتظامی، اطلاعاتی و قضایی از مسرولان محیط زیست حمایت دارند.

وی گفت:  بسیاری از شکارچیان متخلف دست از شکار حیوانات برداشته و قانون‌مند شدند ولی به آن دسته از شکارچیان متخلف که قصد شکار حیوانات را دارند هشدار می‌دهم که با توجه به قوانین و مقررات با جدیت با آنها برخورد می‌شود.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0