متوقف کردن روند تملیک واحدهای تولیدی توسط بانکها / پرداخت تسهیلات 1700 میلیارد ریالی به واحدهای صنعتی
24 مرداد 1396 ، دیدگاه 0
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران : در حال حاضر 160 واحد راکد داریم که اگر قرار بود با سرعت گذشته پیش رود باید الان 350 واحد راکد می داشتیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ همزمان با هفته صنایع کوچک تور گردی اصحاب رسانه مازندران با حضور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران و اعضای هیئت امنا شهرک صنعتی آمل در شهرک صنعتی امام زاده عبدالله آمل برگزار شد.

سید مصطفی موسوی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران درنشست خبری که در شرکت فولادین ذوب آمل برگزارشد با اشاره به اینکه تمام تلاشمان اینست که واحدهای صنعتی به چرخه تولید برگردد گفت: متوقف کردن روند تملیک واحدهای تولیدی با حمایت بانک ها و استانداری از سال 93 تاکنون از دیگر اقدامات شرکت شهرک های صنعتی در دولت یازدهم می باشد که تمام دغدغه ما بازگرداندن واحدهای تملیکی به چرخه تولید است و با پیگیری های انجام شده کمیته ای جهت ساماندهی این واحدها با دبیری شرکت شهرک ها شکل گرفت.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 93 تاکنون 126 واحد به تملک بانکها درآمدند افزود: تمام تلاشمان برای این است واحدهایی که در حال تولید هستند با تملک موافقت نمی کنیم.

 وی با انتقاد از بانکهایی که واحدهایی را تملک کردند به چرخه تولید باز نگشتند عنوان داشت: در سال 93 تعداد واحدهای راکد در کشور 812 واحد بود که در حال حاضر این رقم با افزایش حدود دو برابری به یکهزار و 500 واحد رسیده است ، اما در استان مازندران با توقف این روند در حال حاضر 160 واحد راکد داریم که اگر قرار بود با سرعت گذشته پیش رود باید الان 350 واحد راکد می داشتیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران از گازرسانی به هفت شهرک صنعتی در دولت یازدهم خبر داد و اظهارداشت: مهم ترین هدف از گازرسانی به شهرک های صنعتی کاهش قیمت تمام شده تولید می باشد که امسال گازرسانی به 2 شهرک در دست اجرا است.

موسوی از پرداخت تسهیلات یکهزار و 700 میلیارد ریال در طرح رونق تولید به 191 واحد صنعتی و تولیدی استان در سه سال گذشته خبرداد و گفت: سهم استان مازندران در طرح بسته ویژه حمایتی ۴٧۰ میلیارد تومان بود و برای امسال هم این طرح با رونق بیشتر و در کل کشور معادل 200 هزار میلیارد ریال جهت واگذاری تسهیلات پیش بینی شده است.

وی اشاره کرد: واحدهای متقاضی با ثبت نام از طریق سامانه بهین یاب می توانند در این طرح شرکت کنند و این طرح برای سال جاری تمدید شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران افزود: استان مازندران از جذب تسهیلات در این طرح سال گذشته حایز رتبه برتر کشور شد، این اعتبار مشترک بین بخش کشاورزی و صنعت بود که تیم نظارتی شکل گرفت و تسهیلات بجا استفاده و به نتایج خود رسیده باشد.

موسوی با اشاره به اینکه همیشه شاهد کمبود زمین در شهرک‌های صنعتی استان بودیم، اضافه کرد: در سال جاری هزار و ۵٣ هکتار به ظرفیت شهرک‌های صنعتی استان اضافه شد و در مجموع هزار و ٩۰۰ هکتار زمین برای  شهرک‌ها داریم.

وی با بیان اینکه تمامی مراحل اداری واگذاری زمین شرکت دیزل سنگین ایران به شهرک صنعتی آمل انجام شد که به زودی این زمین به شهرک صنعتی اضافه می‌شود، ادامه داد: مصوبه واگذاری این زمین صادر شد که با پیگیری این زمین در حال الحاق است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران با بیان اینکه 72 درصد واحدهای بهره بردار به تصفیه خانه وصل هستند گفت: چهاردهمین تصفیه خانه شهرک ها نیز امسال به بهره برداری رسید که با احتساب یک تصفیه خانه خصوصی شمار تصفیه خانه های شهرک های صنعتی به 15 مورد رسیده است.

موسوی اضافه کرد: برنامه ما توسعه تصفیه خانه ها به تعداد شهرک ها است اما برای تحقق این امر باید حداقل فاضلاب ورودی به تصفیه خانه 100مترمکعب باشد و همچنین 70 درصد شهرک باید واگذار شده و 50 درصد واحدها نیز فعال باشد.

وی ادامه داد: 14 واحد تولیدی و صنایع کوچک مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی این استان در یک سال گذشته بیش از 185 میلیون دلار محصولات تولیدی به خارج از کشور صادرات داشتند که عمده این صادرات مواد غذایی بوده و به کشورهای آسیای میانه، عراق و روسیه صادر شده است.

وی افزود: یکی از نقایص ما در صادرات انجام این روند از سوی واحدها به صورت انفرادی و عدم آشنایی واحدها به ادبیات صادرات است که به منظور رفع این معضل اولین شرکت مدیریت صادرات در کشور با مجوز وزارت صنعت در مازندران ایجاد شد که نیاز به معرفی آن و آگاهی دهی به واحدهای صنعتی صادراتی است.

وی از تشکیل دو شهرک صنفی در آمل خبر داد و افزود: شهرک توسعه برنج و شهرک بنکداران در آمل جزو دو شهرک اول در کشور هستند و برنامه افزایش شهرک‌های صنفی در استان را در دستور کار داریم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران از دریافت مجوز شهرک تخصصی صنایع دستی و گردشگری در رامسر خبر داد و افزود:  در استان مازندران ۱۴ شرکت در داخل شهرک با شرکت‌های خارجی مشارکت دارند.

گفتنی است در پایان به همت شرکت شهرک‌های صنعتی استان مازندران تور یک روزه خبرنگاران در بازدید از توانمندی‌ های تولیدی در ٣ واحد تولیدی فراورده‌های لبنی و گوشتی به عمل آمد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0