ساماندهی قانونی خبرنگاران در دستور کار جدی دولت قرار دارد
16 مرداد 1396 ، دیدگاه 0
معاون دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی : بیمه خبرنگاران به شیوه متداول توسط صندوق اعتباری هنرمندان ونویسندگان انجام می شود،

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : حامد سهرابی معاون دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش خبرنگاران شهرستان آمل که با حضور وبه میزبانی مدیرمسئول سایت خبری کاسپین 24 ودوهفته نامه بیداری اندیشه برگزارشد افزود: در لایحه قبلی رسانه ها، موضوع بیمه وچگونگی آن به طور جامع دیده نشده و قرار شده در کارگروهی که دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تامین اجتماعی، کمیسیون فرهنگی مجلس و صندوق اعتباری هنرمندان است، رسیدگی به مشکل بیمه خبرنگاران وشرایط برخورداری آنها از برخی خدمات خاص وبازنشستگی وموارد دیگر با ارائه راهکارهای قانونی به همراه مستندات آن انجام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه اکنون مقررات پراکنده ای در این خصوص وجود دارد که انصافا جوابگوی قشرخبرنگار نیست وامیدواریم که بتوانیم دراین کارگروه با یک وحدت رویه وانسجام قانونی برای بیمه خبرنگاران وحمایت مجموعه دولت ومجلس شورای اسلامی اقدام های درخور توجه ای برای جامعه رسانه ای کشور صورت گیرد.

معاون دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه رسیدگی مطبوعات وخبرگزاری ها با نگاه همه جانبه به معیشت خبرنگاران از جمله بیمه وساماندهی قانونی این صنف در دستور کار جدی دولت قرار دارد.

سهرابی با بیان اینکه اکنون بیمه خبرنگاران به شیوه متداول توسط صندوق اعتباری هنرمندان ونویسندگان انجام می شود، اضافه کرد: تاکنون چند هزار نفر از این قشر زیرپوشش خدمات بیمه ای قرار گرفتند ، اما همزمان بسیاری از افراد واجد شرایط در این قشر نتوانستند از خدمات بیمه ای بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: که یکی از وظایفی که کمیته رسیدگی کننده به لایحه مطبوعات وخبرگزاری ها دارد، برآورد کلی از وضعیت تعداد بیمه شده ها وافرادی که به دلایلی از بیمه شدن بازماندند انجام خواهد شد، تا برنامه ریزی منسجم تری ایجاد شود.

وی همچنین به تصمیم شورای عالی فضای مجازی  کشور به الزام آور کردن کانال هایی تلگرامی که تعداد اعضای آنها بیش از 5هزار نفر باشد، باید در این شورا ثبت داده شوند، گفت، تاکنون حدود 5هزار کانال تلگرامی دراین شورا ثبت داده شده و متاسفانه برخی کانال ها نیز تخلف و اقدام به ثبت قانونی نکردند.

سهرابی، با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم در این بخش دراختیار نبودن سرور کانال ها در کشور واینکه به درستی نمی توان آماری از تعداد اعضای برخی از کانال های تلگرامی داشت، افزود، البته با مصوبه شورای عالی فضای مجازی، مدیران این کانال ها که اقدام به ثبت نام نکردند، از سوی دادستانی وکارگروه رسیدگی به مصادیق مجرمانه تحت پیگرد خواهند بود.

سید جعفر رسولی فرماندار ویژه شهرستان آمل با بیان اینکه عرصه خبر بسیار بزرگ و ارزشمند است و خداوند هم در قرآن کریم به قلم سوگند یاد کرده است گفت : خبرنگاران این شهرستان در سرمای زمستان، برف، کولاک، گرمای تابستان و وقایع مهم و بحران‌ها همپای مردم بوده و حتی در اطلاع‌رسانی از مسؤولان جلوتر هستند.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی ویژه خبرنگاران در هشت سال دفاع مقدس، تصریح کرد: شهید صارمی از بزرگان عرصه خبر بوده که با شهادتش ایشان روز خبرنگار در تقویم کشورمان ثبت و درج شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0