به بهانه 5 مرداد سالروز عملیات پیروزمندانه مرصاد
5 مرداد 1396 ، دیدگاه 0
زندگینامه و وصیت مهندس شهید یوسف قناعت + تصاویر

کمال آنلاین : زندگی نامه‌ی سردار شهید «یوسف قناعت» جانشین فرمانده‌ی گردان مهندسی رزمی لشکر 25 کربلا است که در سالروز شهادتش در عملیات مرصاد تقدیم می‌شود.

سردار شهید «یوسف قناعت» در روز چهارم آذر ماه سال 1337 در شهرستان آمل به دنیا آمد و در خانواده‌ای مذهبی رشد و پرورش یافت. دوره ابتدایی را با موفقیت گذراند و در رشته ریاضی به ادامه تحصیل مشغول شد.

پس از اخذ دیپلم در دانشگاه تکنولوِی صنعتی مجتع عالی سمنان پذیرفته شد و دو سال نیز در آنجا به تحصیل ادامه داد. همزمان با انقلاب اسلامی ایران همراه با مردم مسلمان به قیام علیه رژیم پهلوی پرداخت و شاهد پیروزی این حرکت خدایی شد.

پس از انقلاب  تلاش گسترده‌ای را در جهاد سازنگی با حضور مداوم در روستاها برای ارشاد و نمایش فیلم آغاز کرد. وی در سال 1360 به عضویت سپاه درآمد. همزمان با این فعالیت با عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منافقین جنگل را با تلاش بی وقفه سرکوب نمود و در انجن اسلامی و پایگاه بسیج 14 معصوم حضوری همه جانبه یافت.

او در برقراری کوهپیمایی‌های هفتگی و در برگزاری مراسم سوگواری سالار شهیدان عاشقانه خدمت می‌کرد و فعالیت‌هایش در تبلیغات سپاه منجر به برگزاری دو نمایشگاه باشکوه و بزرگ هفته دولت در دو سال متوالی شد.

از سوی دیگر حضور مداوم و پیگیر او در جبهه‌های نبرد از او چهره‌ای به یادماندنی ساخته بود. وی علیرغم داشتن همسر و دو فرزند اکثر اوقات شب‌ها دیر به منزل می‌آمد و بعضا با شرمساری از روی عزیزانش شب‌های متوالی به منزل مراجعت نمی‌نمود و به خدماتش در راه انقلاب ادامه می‌داد.

در این میان روح بلند همسر صبور و فداکار و خانواده عاشق انقلابش مددکار بزرگی برای روحیه فداکاری و ایثارگری وی بودند. او در سال 65 با پشتکاری عجیب توانست در رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران پذیرفته شود لیکن در آرزوی دیدار یاری بود که همه‌ی این ارزش‌های دنیایی را در نظرش پوچ و بیهوده نمایاند.

وی سرانجام در چهارم مرداد 1367 در عملیات مرصاد شربت شهادت نوشید و این گونه روح ناآرام و بلند او به ابدیت پیوست. دو روز بعد در تاریخ 6 مرداد پیکر پاک و مطهر او در امامزاده ابراهیم(ع) آمل خاکسپاری شد.

او در طی فعالیت 11 ماهه‌اش در جبهه 6 ماه در قسمت مهندسی رزمی لشکر 25 کربلا، مسئولیت جانشین فرماندهی گردان را بر عهده داشت و در باختران به مبارزه با منافقین کوردل پرداخت تا سرانجام به سوی معشوقش پرکشید.

از خصوصیات بارز سردار شهید «یوسف  قناعت»، صداقت او در گفتار و اعمال و حسن نیت و مهربانی و عطوفتش برای تک تک افرادی بود که با او برخورد داشتند. به امام عشق می‌ورزید و خیرخواه مردم بود.

وصیت نامه شهید یوسف قناعت

بسم الله الرحمن الرحیم

گمان کردیدکه به بهشت داخل شوید بدون امتحاناتی که پیش ازشما برگذشتگان آمده که برآنان رنج و سختیها رسید و همواره پریشان خاطر و هراسان بودند تا آنگاه که رسول و گروندگان به اواز شدت اندوه از خدامدد خواسته و عرض کردند بار خدایا کی باشد که ما را یاری کنی و از این سختیها نجات بخشی، درآن حال به رسول خطاب شد؛ هان بشارت ده که همانل یاری خدا نزدیک خواهدبود(سوره بقره آیه شریفه214)

این دنیادرمسایل و مشکلات و آسایشی آن امتحان هست و بایددراین امتحان الهی موفق باشیم تا به سعادت آخرت برسیم .

قصد نوشتن وصیت نامه را نداشتم چون چیزی ندارم که وصیت کنم هرچند وصیت نامه شهیدان بزرگوار از صدراسلام تاکنون درسها و پندهایی به ما داده اند اما وظایفی که برای ما می گذارند بس بزرگ است امامتاسفانه عده ای در تمام قشرهای جامعه توجه به وصیت نامه این عزیزان شهید را ندارند لذامنهم مثل دیگران اگر توفیق شهادت را یافتم چه خوب و اما اگر فقط توفیق خدمت را داشتم تاجان دارم مطالب ذیل را بارها و بارها تاکید و عمل میکنم.

خطاب به تمامی مسئولین خدمتگزار توصیه به تقوا میکنم هرچندکوچکتر از آنم که دعوت به تقوا از کسانیکه از من و امثال من باتقواترند، علت این دعوت همان است که جوسازیهائی برای برادران دینیمان می نمائیم و اختلاف سلیقه را به مسایل خطی میکشانیم و باعث تضعیف خود و تقویت دشمنان اسلام می شویم.

به هرحال طبق سخنان حضرت امام امت، بایدجلوی نفس سرکش خود را گرفته و نگذاریم که کارهای شیطانی ر ا دربین خود شیوع دهیم که راس همه امورمسائل ماجنگ است.

خطاب به همشهریان عزیزکه زحمات زیادی برای شهرواین جنگ کشیده اید قدری به زنگی معنویتان در این چندسال بنگرید اگر فرقی نیافتید بدانید که خیلی از قافله عقبید و اگرفرقی یافتید خوشا بحال و روزگارتان.

ان شاء الله خداوند توفیق خدمت به اسلام و مسلمین را بشما عنایت نماید و همانطوریکه در تمامی جبهه ها و فعالیتها صف شکن بودید ان شاءالله باوحدت و یکپارچگی که درسطح شهر و بین خود ایجاد میکنید بازهم بتوانیددر تمام تلاشهای خود حرف اول را برای خود حفظ کنید.

پشتیبان علمای اسلام و مروجین احکام باشید و شدیداً باروحانی نماها مبارزه کنید و با آنها برخورد راستین نمایید، انجمنهای اسلامی باید متوجه بخود باشند تابه دیگران،سعی کنید هرکاری را ازخودشروع کنید و وحدت و یکپارچگی محیط خود را حفظ نمائید و روی کسانیکه منحرف میباشند برنامه ریزی نموده و تعالیم قرآن و احکام را به اینها بیاموزید و انجمن اسلامی علم  و صنعت ، انتظار وحدت دربین دانشجویان عزیز و حزب الله رادارم .

این برادران صادق و بااخلاص که زحمات فراوانی درجبهه و پشت جبهه میکشند درحل مشکلات دانشگاه و مسایل جنگ نهایت سعی و کوشش خود را مینماید.

 

 

Image result for ‫شهید یوسف قناعت‬‎

Image result for ‫شهید یوسف قناعت‬‎
 

 

Image result for ‫شهید یوسف قناعت‬‎

Image result for ‫شهید یوسف قناعت‬‎
 

 

Image result for ‫شهید یوسف قناعت‬‎
 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0