مدیرکل آموزش و پژوهش استان مازندران در گفت و گو با مازندمجلس؛
14 تیر 1396 ، دیدگاه 0
مصادره كردن پیروزی دكتر روحانی را منصفانه نمی دانم/ در عملكرد ربیع فلاح نقاط ضعف و قوت با هم دیده می شود/ عزل مدیران نا همسو با اصلاحات و اعتدال یك مطالبه ملی ست

لطف الله آجدانی مدیرکل آموزش و پژوهش استان مازندران و معاون ستاد دکتر روحانی در مازندران با حضور در دفتر گروه رسانه ای موثق به بیان دیدگاه های خود پرداخت که مهمترین بخش های این گفت و گو از نظرتان می گذرد:

 

عملكرد آقای ربیع فلاح استاندار مازندران در دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می­ كنید؟


برای ارزیابی عملكرد استاندار مازندران در دولت یازدهم باید دید با چه شاخص­ ها و ملاك­ هایی می­ خواهیم به ارزیابی و نقد بپردازیم، گاهی ممكن است یك شخص یا گروه یا یك حزب براساس مطالبات شخصی و گروهی و حزبی خود فارغ از درست یا نادرست بودن و به حق بودن یا به ناحق بودن آن مطالبات بخواهد عملكرد ربیع فلاح را ارزیابی كند، كه در این صورت بدیهی است آن شخص یا گروه یا حزب، براساس میزان تأمین و تحقق مطالبات خود از ربیع فلاح، او را موفق یا ناموفق تلقی و معرفی می­ كند. معتقدم بهترین شاخص و ملاك برای نقد و ارزیابی عملكرد هر استاندار از جمله استاندار مازندران در دولت یازدهم، میزان انطباق آن عملكرد با سیاست­ ها و اهداف دولت تدبیر و امید است. زیرا ربیع فلاح استاندار و نماینده عالی یك شخص یا یك گروه و یا یك حزب نیست، بلكه وی استاندار و نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان است.

از منظر كارشناسی معتقدم همان­گونه كه دولت تدبیر و امید در سطح كلان و ملی عملكرد خود توأمان دارای نقاط قوت و ضعف و دستاوردها و ناكامی­ هایی است، عملكرد ربیع فلاح نیز از این قاعده مستثنی نیست. افراط و تفریط و مطلق نگری را آفت خطرناكی برای اعتدال و عقلانیت می دانم. ربیع فلاح دارای یك شخصیت اخلاق مدار و روحیه تلاشگر است. اما قطعاً در عملكرد او هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف دیده می شود. نباید از برابر این واقعیت فرار كرد كه چه از ربیع فلاح خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید، وی از نظر دولت تدبیر و امید و به استناد ملاك­ ها و شاخص­ های ارزیابی سالانه عملكرد استانداران كشور از سوی دولت در بسیاری از حوزه­ ها موفق تلقی شده و حتی در بسیاری از موارد در رتبه اول تا ششم استانداران كشور قرار گرفته است. این سخن به این معنی نیست كه ربیع فلاح دارای بعضی ضعف­ ها و ناكامی­ ها نبوده است و یا در بعضی از حوزه­ ها و موارد نمی توانست عملكرد بهتری داشته باشد. سخن این است كه باید دقت شود علل و ریشه­ های بعضی از ضعف­ها و ناكامی­ های در عملكرد ربیع فلاح را باید به دو بخش تقسیم كرد: بخشی از آن تابعی از پاره ای ناكامی­ ها و ضعف­ های دولت تدبیر در بعضی امور و نیز اعمال فشارهای خارج از اراده او در سطح ملی و استانی است و بخشی از آن ناكامی­ ها و ضعف­ ها نیز ریشه در كم توجهی ربیع فلاح به بعضی از امور و به ویژه پیامدهای زیانبار حضور و عملكرد بعضی از مدیران ضعیف و ناهمسو با دولت تدبیر و امید در استان دارد. معتقدم  به رغم بعضی فشارها و ملاحظاتی كه عرصه را در مواردی بر ربیع فلاح تنگ كرده است ، وی می­ توانست در عزل و نصب­ های بعضی از همراهان ستادی خود و مدیران دستگاه های اجرایی در استان بهتر عمل كند. وجود بعضی از مدیران ضعیف و ناهمسو با دولت در مازندران و بعضی از مشاوره های غلط بعضی از مشاوران استاندار كه احساس مسوولیت و دلسوزی چندانی نسبت به دولت و مردم و حتی شخص استاندار هم  نداشتند ، هم به دولت، هم به استان و هم به استاندار ضربه و آسیب زده است.اما همچنان تاكید می كنم هرگونه نقد و ارزیابی مطلق انگارانه عملكرد ربیع فلاح استاندار دولت تدبیر و امید در مازندران بدون توجه به ضرورت جمع و تفریق دستاوردها و ناكامی ها و نقاط قوت و ضعف عملكرد او، یك تحلیل ریشه دار در تعصبات كور و عقیم زنده باد و مرده باد هایی است كه با آن مخالفم. بدون انكار بعضی انتقادات وارد به عملكرد ربیع فلاح در بعضی از موارد و امور، به صراحت بر این باورم كه هرگونه مخالفت های افراطی ناشی از مطلق نگری منجر به نادیده گرفتن بعضی از دستاوردها و نقاط مثبت در عملكرد ربیع فلاح ، با درجات متفاوتی ، آلوده به غرض و بی اخلاقی و بی انصافی است.

 

پیام رای بالای مردم مازندران به آقای روحانی در انتخابات اخیر چیست؟


پیام واضح است: نه به افراطی گری، نه به خشونت طلبی، نه به گروه های فشار غیر قانونی و فراقانونی و آری به مصالح نظام و منافع ملی از گذرگاه اصلاحات و اعتدال و عقلانیت در امور و آری به قانون مداری، شایسته سالاری، آزادی های مشروع قانونی و مدنی و حقوق شهروندی.

 


عملكرد ستاد انتخاباتی آقای روحانی در مازندران را چگونه ارزیابی می كنید؟


  قطعاً پیروزی درخشان دكتر روحانی در اردیبهشت 96 بیش و پیش از هر عامل دیگری محصول و مرهون رشد آگاهی های عمومی و اراده ملت برای تداوم اصلاحات و اعتدال در ایران بوده است. و البته كه همه نخبگان اصلاح طلب و اعتدال گرا، احزاب و تشكل های سیاسی اصلاح طلب و اعتدال گرا و اقشار مختلف مردم حامی اصلاحات و اعتدال با درجات متفاوتی نقش آفرین بوده اند. در این میان بدون تردید با توجه به فعالیت ستادهای مختلف حامی روحانی و تأكید بر اهمیت آن فعالیت ها نقش ستاد انتخاباتی دكتر روحانی در استان مازندران با رهبری مهندس نریمان كه از شخصیت های متفكر و برجسته اصلاحات و اعتدال در سطح ملی و از مدیران موفق و توانمند ملی هستند و همكاری مسئولین و فعالان این ستاد را بسیار برجسته و ارزشمند می دانم. اما مصادره به مطلوب كردن پیروزی دكتر روحانی در انتخابات اردیبهشت 96 و انحصار آن برای و به نام هر شخص، حزب و یا ستادی را نه منصفانه می دانم و نه عاقلانه.

 

 

دیدگاه شما درباره عزل و نصب مدیران استان در فضای پسا انتخاباتی چیست؟
 تحولات مدیریتی در پسا انتخابات بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است. با پیروزی دكتر روحانی در اردیبهشت 96، تداوم اصلاحات و اعتدال در كشور و جامعه محقق شد ، اما تحقق تقویت اصلاحات و اعتدال و دولت دوازدهم تدبیر و امید نیازمند تحولات جدی مدیریتی در حوزه های مختلف و در سطوح مختلف است.اعتدال از ویژگی ها و الزامات اصلاحات و دولت تدبیر و امید است، اما اعتدال به مفهوم تداوم حضور مدیران ناهمسو با اصلاحات و دولت تدبیر و امید نیست. عزل مدیران نا همسو با اصلاحات و اعتدال یك مطالبه ملی در میان اصلاح طلبان و اعتدال گرایان و یك ضرورت برای دولت تدبیر و امید است. مطالبه و ضرورتی كه  در كشور، استانها و شهرها ، بی هیچ تردیدی باید از گذرگاه تدبیر و عقلانیت، جامع نگری، شایسته سالاری، اجتناب از افراط و تفریط و منافع طلبی و انحصارطلبی های شخصی و قومی و  حزبی مغایر مصالح و منافع ملی و مخالف سرشت و اهداف جریان اصلاحات و اعتدال و با تاكید بر اجماع حداكثری  و فراگیر عقلای اصلاحات و اعتدال ، به آن نگریست و در آن قدم نهاد.


مصادره كردن پیروزی دكتر روحانی  را منصفانه نمی دانم/ در عملكرد ربیع فلاح نقاط ضعف و قوت با هم دیده می شود/ عزل مدیران نا همسو با اصلاحات و اعتدال یك مطالبه ملی ست

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0