ضرورت توجه به تفکیک زباله خشک و تر در سطح شهرستان آمل
12 تیر 1396 ، دیدگاه 1
فرماندار ویژه آمل : مدیریت پسماند، آموزش و ارتقای فرهنگ شهروندان نخستین گام و اساسی ترین اقدام به شمار می رود و تا زمانی که آحاد جامعه و شهروندان اهمیت بازیافت پسماند و مخاطره های زیست محیطی آن را درنیابند، مدیریت پسماند موفقیت آمیز نخواهد بود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : سید جعفر رسولی معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان آمل با بیان اینکه طرح تفكيك زباله از مبدأ از نظر زيست‌ محيطی و كمك به اقتصاد كلان حائز اهميت است گفت: بيشتر زباله‌ها قابل بازگشت به چرخه توليد هستند و با بازيافت آنها از آلودگی محيط ‌زيست جلوگيری می ‌شود.

وی ادامه داد: با اجرای اين طرح بخش زيادی از هزينه‌های جمع ‌آوری و ساماندهی زباله هم حذف می ‌‌شود و شايد همين دلايل كافی باشد تا تفكيك زباله از مبدأ به يك فرهنگ دربين شهروندان تبديل شود.

 فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه زباله ها باید به صورت خشک و تر تفکیک شوند خاطرنشان کرد: تفکیک زباله ها در مبادی خانگی فرهنگی بسیار مناسب است که باید در آموزش های شهروندی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رسولی با اشاره به اینکه در حال حاضر افزایش تولید زباله در مناطق روستایی یکی از عمده ترین دغدغه های بهداشتی و زیست محیطی در فضای روستایی می باشد تصریح کرد: به طور کلی مدیریت پسماند، آموزش و ارتقای فرهنگ شهروندان نخستین گام و اساسی ترین اقدام به شمار می رود و تا زمانی که آحاد جامعه و شهروندان اهمیت بازیافت پسماند و مخاطره های زیست محیطی آن را درنیابند، مدیریت پسماند موفقیت آمیز نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه هزینه در بخش آموزش خانوارها و آشنایی آنان با مدیریت پسماند در نهایت نتایج و بهره مضاعفی را برای تک تک مردم و آیندگان در پی خواهد داشت افزود: برگزاری دوره های آموزشی در خصوص مدیریت پسماند خانوارهای روستایی و تفکیک زباله از جمله برنامه های کارگروه مدیریت پسماند شهرستان می باشد که با همکاری دستگاههای مرتبط در سطح روستاها برگزار خواهد شد.

 فرماندار ویژه آمل اشاره کرد: طرح تولید کمپوست از زباله های تر در سطح روستاها از دیگر برنامه هایی است که در حال حاضر بصورت پایلوت در برخی روستاهای منتخب شهرستان اجرایی شده است و انشاءا… با مد نظر قراردادن منافع اقتصادی اجرای طرح و نقش موثر آن در کاهش پسماندها ، فراگیر کردن این طرح در سطح روستاها در دستور کار کارگروه مدیریت پسماند قرار دارد که در آتیه نزدیک اجرایی خواهد شد.

رسولی تصریح کرد: در اجرایی کردن طرح تفکیک زباله، بخشداران ، دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهایی که مشارکت داشته باشند مورد تشویق قرار می گیرند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. ابوالفضل بادپا

    ابوالفضل بادپا

    ۱۳ تیر گذشت اما کسی در استان مازندران حتی در آمل برای قله دماوند ” بلندترین قله ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیا “ارزشی قائل نشد . انتظار این بود که رسانه ها این کم کاری متولیان امر را ، پوشش دهند. نمی دانم گیر کار کجاست؟! شاید هم پس این سکوت علتی معنادار وجود دارد! هر علت معناداری هم وجود داشته باشد یا نباشد اما می خواهم این را علناً بگویم تا همگان بدانند قله دماوند ریشه در خاک آمل دارد و شاید عده ای منفعت طلبی باشند که امتیازاتی دریافت کرده باشند و این به منزله حق السکوتیست که در این زم