ضرورت استفاده از ظرفیت و توانمندی ها برای شناساندن بناهای تاریخی شهرستان آمل
4 تیر 1396 ، دیدگاه 0
مدیرعامل سازمان مردم نهاد حفظ و توسعه‌ی حقوق شهروندی مازندران : با ظرفیت های خوبی که دراین بخش در شهرستان آمل داریم، به شناساندن بیشتر این اماکن به شهروندان و گردشگران داخلی وخارج از کشور کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : مریم پروین مدیرعامل سازمان مردم نهاد حفظ و توسعه‌ی حقوق شهروندی مازندران در مراسمی در محل موزه تاریخ شهر آمل برگزارشد گفت : شهر آمل یکی از کهن شهرهای قدیمی ایران هست و با وجود دارا بودن 2 موزه تاریخی و چندین اثر تاریخی وقدیمی، متاسفانه شهروندان این شهر هم به جرات می توان گفت که یک بار هم از موزه شهر وآثار تاریخی این شهر دیدن نکردن واگر آدرسی از آنان درخصوص این اماکن پرسیده شود، بیشترآنها اطلاع ندارند.
وی افزود: هریک از ما ها که در حوزه اجتماعی وفرهنگی فعالیت می کنیم، درواقع باید به خودمان کمک کنیم تا تاریخ خودمان را داشته باشیم ومی توانیم با ظرفیت های خوبی که دراین بخش در شهرستان آمل داریم، به شناساندن بیشتر این اماکن به شهروندان و گردشگران داخلی وخارج از کشور کمک کنیم.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد حفظ و توسعه‌ی حقوق شهروندی مازندران برگزاری تور بازدید از جاذبه های تاریخی مذهبی وگردشگری شهرستان برای دانش آموزان مدارس، معرفی جاذبه های تاریخی، مذهبی و گردشگری روستاهایی که تاکنون شناسایی نشده اند توسط دهیاران و اعضاء انجمن، نصب تابلوهای معرفی جاذبه های روستاهای هدف گردشگری توسط دهیاران، معرفی صنعتگران صنایع دستی و ارائه اقلام تبلیغاتی به فرهنگیان و دانش آموزان جهت آشناسازی فرهنگیان و دانش اموزان با میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان از راهکارهایی هست که می تواند پیوند خوبی در راستای معرفی آثار تاریخی ونیز مسئولیت پذیری بیشتر شهروندان درحراست از این اماکن باشد.

هدی ایزدی معاون حفظ واحیای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ، با اشاره به گستردگی این استان و پراکندگی آثار تاریخی در پهنه استان، تاکید کرد: بیش از 2هزار اثر تاریخی در پهنه استان مازندران شناسایی که حدود 700 اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و پراکندگی آنها حتی در دور افتاده ترین نقاط استان، می طلبد تا جهت حفاظت از آنها از تمامی توان مردم محلی استفاده کنیم.
وی بابیان اینکه انجمن های دوست داران میراث فرهنگی، بازویی مهم برای هم افزایی، مشارکت و استفاده از ظرفیت های مردمی است، افزود: این انجمن ها محدویتی ندارند و می توانند در تمامی شهرستان های استان هم تشکیل شود و درصورت وجود ظرفیت تاریخی و فرهنگی در بخش ها و دهستان ها و روستاها تنیز شکیل شود.
وی ادامه داد: تشکل های دوستداران طبیعت نیز در راستای نقش سازمان میراث فرهنگی در توسعه گردشگری طبیعی و ثبت میراث طبیعی، می توانند در پهنه استان مازندران تحت حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان در کنار دیگر نهادهای مرتبط فعالیت کنند.
محمدرضا شیدفر رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان آمل گفت: امروز یکی از مهمترین دغدغه های ما در این اداره، حفظ وحراست از آثار تاریخی شهرستان است وبسیار از حضور نخبگان و صاحبنظران شهرستان ها در امر حفاظت از آثار تاریخی آمل خوشحال واستقبال نیز خواهیم کرد.

وی افزود: در برنامه داریم که انجمن دوست داران موزه تاریخ شهر آمل را راه اندازی کنیم وحتی دراین خصوص با فعالان این بخش چندین نشست برگزار شد و جلساتی هم تشکیل شد.
وی اضافه کرد،که امروزه درهمه کشورهای صاحب آثار تاریخی ومیراثی با همکاری وبهره گیری از ظرفیت های مردمی درحال فعالیت هستند واین مهم علاوه بر شناخت بیشتر این اماکن باعث فراهم شدن نگاه های کوتاه مدت وبلند مدت در راستای افق های میراثی نیز خواهد شد.
 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0