شهردار آمل درگفتگویی اختصاصی با کمال آنلاین تاکید کرد:
24 خرداد 1396 ، دیدگاه 4
تسلیم شهرداران استان در حل بحران زباله به علت عدم همکاری دستگاههای اجرایی مازندران

احمد امیرسلیمانی شهردار آمل درگفتگویی اختصاصی با کمال آنلاین ، درخصوص اقدامات صورت گرفته برای حل بحران زباله در آمل گفت: حمل، دفن و دفع زباله در مازندران علاوه بر اینکه بخش اعظمی از درآمد شهرداری ها را به خود اختصاص می دهد  مقولات اجتماعی ناشی از اعتراض های مردمی نسبت به نحوه حمل و نقل و دفع بهداشتی و نفوذ شیرابه ها را نیز در پی دارد.

شهردار آمل اشاره کرد: در سال های اخیر با انباشت زباله‌ در اطراف برخی شهرها و تولید بوی نامطبوع حاصل از تجزیه مواد آلی علاوه بر زشتی محیط زندگی و چشم‌ اندازهای طبیعی عاملی در کاهش جذابیت ها برای گردشگران شده است.

امیر سلیمانی عنوان داشت: محیط ‌زیست ما در حال رویارویی با چالش‌ های انسانی است که چنانچه با آنها برخورد فوری و مؤثر نشود، اثرات عمیق در توسعه پایدار بر جای می گذارد.

وی گفت: توجه به معضل زباله در استان های شمالی به خصوص شهرستان آمل ضرورت بیشتری را می طلبد و در این زمینه باید گام های اساسی برداریم تا سلامت آیندگان تضمین شود که در همین راستا وزارت کشور نیز شهر آمل را در اولویت اول شهرهای شمالی قرار داده است.

وی افزود: مطالعات و بررسی های احداث نیروگاه توسط شرکت ژاپنی جی جی سی از ابتدای سال 95 آغاز گردید و در مرحله عقد قرارداد هستیم.

امیرسلیمانی با بیان این که با اجرای این طرح مشکل زباله شهر آمل و شهرهای همجوار برطرف خواهد شد تصریح کرد: با توافق های بعمل آمده در آینده از مرکز فعلی دفن زباله (عمارت) استفاده بهینه صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه روزانه حدود 300 تن زباله شهر و روستاهای آمل به محل دپوی زباله شهرداری در عمارت حمل و به صورت سنتی دفن می شود، افزود علیرغم حمایت های استاندار مازندران، برای تهیه زمین مورد نیاز از سوی دستگاههای اجرایی استان هیچ گونه همکاری صورت نمی گیرد و فقط به دادن شعار بسنده کردند.

شهردار آمل با اشاره به تسلیم شهرداران مازندران در حل بحران زباله تصریح کرد: شاهد بی اعتنایی دستگاههای ذیمدخل به توصیه و دستورات استاندار مازندران هستیم که ضرورت دارد اقدامات لازم و شایسته را به منظور بهبود وضعیت بحران زباله در استان صورت دهند.

امیرسلیمانی بیان داشت: متاسفانه با وجود همکاری شهرداریها شاهد شکایت محیط زیست از شهرداران درخصوص وضعیت زباله می باشیم که در عین نبود امکانات تنها صورت مسئله پاک می شود.

 وی اظهارداشت: گسترش فرهنگ شهرنشینی و روی آوردن مردم به مصارف آماده و تولید روزافزون زباله در شهرها موجب شده تا بهداشت شهرها و سلامتی شهروندان و دفع اصولی زباله و بازیافت به یکی از دغدغه های جدی و مهم مدیریت شهری تبدیل شود.

وی اظهار کرد: نباید مشکل زباله در روند توسعه و پیشرفت پروژه‌ های محور مواصلاتی هراز شهرستان آمل همانند ایجاد سد مخزنی هراز، چهار خطه کردن جاده شریانی محور هراز و پروژه‌های مختلف عمرانی خلل ایجاد کند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   4

 1. بهزاد جوادیان

  بهزاد جوادیان

  با سلام به نظر من تا زمانی که شهرداری ها در زباله منفعت خود را می بینند و سلامت برای انها در اولویت اخر است . اینکار در هیچ شهری به انجام نمی رسد . منافع شهرداری ها و مدیریت پسماند و افراد دخیل در ان با این نوع سنتی کار کردن زباله به هم.پیوسته است . به نظر من محیط زیست باید بیشتر از اینها فشار بر شهردار و شورای شهر ها بیاورد تا شهرداری ها بجای کسب منفعت و از سر خود وا کردن به افراد اینکاره و توانا رحوع کنند . وگرنه با این نوع دیدگاه سنتی شهرداران و نوع مدیریت فقط خودم و شهر و مردم به من

 2. محمد حسین حیدرزاده

  محمد حسین حیدرزاده

  شهرداری ها در امر زباله مهمترین نقش را دارند و همچنین بیشترین مسئولیت متوجه آنهاست اما صراحتا برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، فرار به جلو را در پیش گرفته اند. عدم شفافیت در تصمیم گیری ها و فرافکنی در مورد مسئولیت خود در باب مدیریت پسماند از جمله این فرار هاست. به طور مثال شهرداری باید در مورد اینکه چگونه زباله سوزی توسط یک پیمانکار کم سابقه ژاپنی برای آمل انتخاب شده است، پاسخگو باشد!!! شهرداری باید در مورد عدم تدوین طرح جامع مدیریت پسماند و تفکیک از مبدا پاسخگو باشد!!! هر چند محیط زی

 3. خسته از بی تدبیری

  خسته از بی تدبیری

  سلام در بسیاری از جاهای جهان با وجود اینکه تفکیک از مبدا بسیار خوب است اما سازمانهای رسمی مسول زباله در این کشورها به دنبال پول در اوردن از زباله نیستند و به پیمانکاران جهت مدیریت و پردازش پسماند هزینه گیت فی می پردازند انوقت در کشور ما نهادهای رسمی از زباله با این وضعیت تفکیک انتظار پول در اوردن دارند گویی تنها چیزی ک مهم نیست سلامت مردم و محیط زیست است

 4. زنده باد بهار

  زنده باد بهار

  شهردار محترم انگار در مقام مطالبه گر هستند و جملات خارج گود می فرمایند. فیلم المثل « نباید مشکل زباله در روند توسعه و پیشرفت پروژه‌ های محور مواصلاتی هراز شهرستان آمل همانند ایجاد سد مخزنی هراز، چهار خطه کردن جاده شریانی محور هراز و پروژه‌های مختلف عمرانی خلل ایجاد کند».... جناب شهردار!!! مخاطب این نباید ها خود شما و همکارانتان هستند.