شرایط کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری باید در قانون تبیین و شفاف شود
10 خرداد 1396 ، دیدگاه 0
رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس گفت: برخلاف انتخابات شوراها و مجلس شرایط کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به تفصیل مشخص نشده است.

کمال آنلاین: عزت الله یوسفیان ملا در رابطه با لزوم اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: تا زمانی که در زمینه تفسیر رجل سیاسی به نتیجه مثبتی نرسیم نمی‌توان مشکلات این حوزه را برطرف کرد، که برای رسیدن به این هدف نیاز به تفسیر قانون اساسی وجود دارد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان باید این را بیان کند که منظور از رجل سیاسی در قانون اساسی چیست، گفت: باید مشخص شود در مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی آیا رجل سیاسی را برای مرد یا آورده‌اند یا رجل سیاسی اعم از زن و مرد است.

وی با بیان اینکه بسیاری از سیاستمداران دنیا زن هستند، افزود: نخست وزیر انگلستان یک زن است زیرا زن را یک رجل سیاسی می‌دانند و در دنیا نیز زنان به‌عنوان رجل سیاسی شناخته می‌شوند.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشورهای آمریکای لاتین برای مثال در شیلی رئیس جمهور این کشور یک زن است، و در جاهای دیگری نیز زنان رئیس جمهور هستند، ادامه داد: به طور کلی تاکید می‌کنم در مرحله اول، عبارت رجل سیاسی تفسیر و تعبیر شود.

یوسفیان ملا با بیان اینکه شرایط احراز تصدی پست ریاست جمهوری باید مشخص شود، متذکر شد: برای عضویت در مجلس شورای اسلامی و شوراها شرایط قانونی مشخص شده که شامل مدرک تحصیل و شرایط سنی می‌شود، اما برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری این شرایط به تفصیل بیان نشده است.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه جامع انتخابات ظاهرا تهیه شده و امیدواریم هر چه سریعتر در این زمینه اقدامی شود تا مجلس بتواند در قانون جامع انتخابات رجل سیاسی را تعریف کند، گفت: لازم است تا شرایط کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود که شورای نگهبان در خصوص تایید یا عدم تایید آن تصمیم گیری نهایی را انجام می‌دهد.خبرگزاری خانه ملت

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0