ضرورت ایجاد بسترهای مناسب برای درآمد پایدار شهرداری / یادداشتی از دکتر مسعود تسلیمی
15 اردیبهشت 1396 ، دیدگاه 0
افزایش عوارض شهرداری تنها راه برای گسترش درآمدهای شهرداری نیست و ضرورتی ندارد همیشه به دنبال ایجاد فشار بر روی مردم و کسب درآمد برای شهرداری از این طریق باشیم.

 

کمال آنلاین: ایجاد بسترهای مناسب برای درآمد پایدار شهرداری از جمله امور ارزنده و مهمی است که ضرورت دارد توجه ویژه و شایسته ای به آن صورت گیرد.
امروزه شهرداری نیاز دارد تا از راهکارهای جدید برای ارتقای درآمد پایدار خویش استفاده کند تا هم زمینه افزایش درآمدی فراهم شده و هم تنها تکیه به درآمدهای کسب شده از مردم نداشته باشد.
شهرداری باید از مجموعه ای از کارشناسان و مشاوران امر بهره گیری کند و از راهکارهای آنان به منظور ایجاد بسترهای درآمد پایدار استفاده داشته باشد که تحقق این امر دستاوردهای بسیاری برای شهر خواهد داشت.
افزایش عوارض شهرداری تنها راه برای گسترش درآمدهای شهرداری نیست و ضرورتی ندارد همیشه به دنبال ایجاد فشار بر روی مردم و کسب درآمد برای شهرداری از این طریق باشیم.
شهرداری وظیفه دارد راهکارهایی خلاقانه براساس ظرفیت های موجود در شهر را اتخاذ کند و بر همین اساس به دنبال تحقق بسترهای درآمد پایدار باشد.
امروز همه ما می دانیم رکود بر بازار ساخت و ساز حاکم است و شهرداری نمی تواند تکیه آنچنانی بر حوزه صدور پروانه های ساختمانی داشته باشد که با ایجاد چنین وضعیتی باید شهرداری به دنبال راهی برای برون رفت از وضعیت موجود باشد.
حمایت از سرمایه گذاری امری مهم و اساسی است که نیاز می رود به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم درآمدهای پایدار را در شهر گسترش داده و زمینه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی را فراهم کنیم.
امروز بسیاری از انبوه سازان به دلیل عدم حمایت های لازم از شهر خارج شده و در مناطق دیگر به دنبال ساخت و ساز هستند که ضرورت دارد زمینه بازگشت این عزیزان به شهر فراهم شود.
ارتقای انبوه سازی و ساخت و سازها در سطح شهر نه تنها در ارتقای درآمد شهرداری اثر دارد بلکه بر بهبود وضعیت بازار شهر نیز ارتباط مستقیمی داشته و منافعی را حاصل اصناف فعال در این حوزه می کند.
ایجاد مشوق های حمایتی به منظور توسعه انبوه سازی و ساخت و سازها از جمله راهکارهایی است که در مجموعه شهرداری باید مورد توجه شایسته قرار گیرد.
ایجاد پروژه های مشارکتی شهرداری با سرمایه گذاران نیز از جمله راهکارهایی است که می تواند به ایجاد درآمد پایدار در مجموعه شهرداری کمک شایان توجهی داشته باشد.
شهرداری می تواند از ظرفیت سرمایه گذاران استفاده کرده و در کنار آنان در حوزه فعالیت های گردشگری، فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و دیگر امور ورود داشته و در کنار اشتغالزایی که برای شهروندان عزیز خواهد داشت، زمینه درآمدی پایدار برای خود فراهم سازد.
تاسیس سازمان سرمایه گذاری در شهرداری راهکاری است که نیاز می رود مورد برنامه ریزی و نیازسنجی اساسی قرار گیرد تا بتوان گام های ارزنده ای را در این حوزه برداشت.
امید است در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که دغدغه مقام معظم رهبری می باشد، بتوان به جای افزایش درآمدها از طریق دریافت عوارض فروش تراکم، عوارض تخلفات ساختمانی و جرائم ماده صد، گام های ارزنده ای برای ارتقای درآمدهای پایدار در مجموعه شهرداری برای اداره بهتر شهر برداشته شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0